tyhmä naisautoilija kysyy: autossani on kojelauta pimeänä, taustavalot sanoneet työsopimuksensa irti. voiko korjata? tuttu automies väitti ettei. tottako?
kojelaudan valot
5
1493
Vastaukset
- Heikki
Tyhmälle naisautoilijalle: Mikä merkki on kyseessä? Ettei vaan ole mittarivalojen valoisuuden säädin nollassa? Ja kyllä muutkin viat on korjattavissa, taitaa olla se tuttu automiehesi tyhmä miesautoilija. Katso nyt kuitenkin ensin se säätimen asento jos sellainen on. Menikö muuten kerralla taulu pimeäksi, vai pikkuhiljaa valo sieltä, toinen täältä tyyliin?
Jos meni pikkuhiljaa niin polttimoita on palanut, hinta n. 50c kpl. Vaihto voi olla jo kalliimpaa jos itse et pysty vaihtamaan.- nainen ratissa
eihän se ole nainen eikä mikään joka ei nissanilla ajele. säätökytkintä ei missään näy. auton ostin kesällä enkä edes koko vikaa huomannut valoisilla keleillä. näyttää että kojelaudassa olisi kolme valonlähdettä, joista kaksi on pimeänä. toinen joskus vähän vilkuttelee olevansa vielä hengissä. nyt on vain toinen reuna valaistu ja se nopeusmittarikin olisi kiva nähdä..
ps. sitähän minäkin että ei ne miehet mitään tiedä ;-)
- Jussi, alle 10000 km/v
Vaihdoin itse Citroeniin mittarivalot, vaikka en niin hirveästi ole autojen kanssa puuhannut. Hommaan meni muutama tunti kun tunnustelin missä niitä kiinnitysruuveja on. Osa ruuveista oli peittolevyjen alla tai muuten piilossa.
Varovaisesti ilman pakottamista homma sujui mukavasti. Kannattaa varata lämmin ja valoisa tila työn suorittamista varten.
Huollossa olisi varmasti maksanut hunajat ja maidot, mutta nyt selvisin viidellä eurolla. Työkaluiksi tarvitsi vain yhden ristipää- tai torx-ruuvimeisselin.- Minäkinkö
Vaikeinta joissain autoissa on irroittaa mittarivaijeri, jos ei digimittaria, itse polttimoiden vaihto on helppoa kunhan löytää ruuvit ja saa "töpselit" auki, samalla voi ruuvata kilometrit sopiviksi, jos määrä hirvittää. Tää viimeinen oli soukki, mutta muu kait asiaa.
- autoilija
Pitäisi tietää auton merkki/malli, vuosimalli ja moottori, niin pystyisi jo sanomaan hieman enemmän. Mikäli kyseessä on uudehko auto, niin merkkihuollosta kannattaa käydä kustannusarvio kysäisemäsäs ja jos on turhan kallis, niin sitten alkaa kysellä nyrkkipajoilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 914124
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603208- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628