lihottavatko pillerit

Aloitin minipillerit (Cerazette) juuri ja yksi kysymys mielessäni: lihottavatko ne? Turvotuksesta puhutaan mutta meneekö se ohi? Itsellä ollut vain ilmavaivoja.

Voiko pillerit lopettaa yhtäkkiä jos niitä ei tarvitse vai jotenkin asteittain tms?
5675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ruokahaluna, hidastuneena aineenvaihduntana jne. Turvotus voi olla pysyvääkin.
"Voiko pillerit lopettaa yhtäkkiä jos niitä ei tarvitse vai jotenkin asteittain tms?" kyllä siinä on mietittävä lopetusajankohtaa, ellei sitten mahd.raskaus ole mikään katastrofi...tai kehon toiminnan sekoaminen...

Äänestä

Pillerit voi lihottaa kahdella tavalla: keräämällä nestettä, tai lisäämällä ruokahalua, jolloin syö enemmän ja lihoo. Nestettä kertyy yleensä vain noin kilon verran, jos kertyy. Loppu lihominen johtuu omista syömisistä.

Pillerit voi lopettaa koska tahansa, mutta on parempi kuitenkin ottaa niitä laatta loppuun. Pillereitä ei kannata lopettaa sillä mentaliteetillä, että "olenpas nyt pari kuukautta ilman, ja aloitan taas sitten, ja lopetan, jos en tarvitse muutamaan kuukauteen, ja aloitan sitten taas". Eli, jos lopettaa, niin sitten kannattaa lopettaa kokonaan. Itse tein niin, jo olen siitä päätöksestä ikionnellinen. Loppuivat migreenit, ahdistusoireet, haluttomuus, mielialan vaihtelut, ja sain iloisen, itsevarman itseni takaisin.

Pillerien lopettamisen jälkeen voi mennä aikaa, ennen kuin oma hormonitoiminta normalisoituu. Kuukautisten voivat jäädä puoleksikin vuodeksi pois, tai sitten ne voivat olla hyvin epäsäännölliset jonkin aikaa. Minulla kuitenkin alkoi 8 vuoden pilleriputken jälkeen kuukautiset ihan normaalisti ja säännöllisesti.

Ehkäisyn voi hoitaa muullakin tavalla kuin pillereillä. On myös sellaisia tapoja, jotka eivät vaikuta negatiivisesti naisen mieleen ja kehoon, kuten vanha kunnon kondomi. Jos se miestä haittaa, niin ota parempi mies.

Äänestä
  • Tuo on muuten hämäävää kun sanotaan, että pillerit voi lopettaa koska tahansa. Ei niitä voi, ainakaan turvallisesti. Jos vaikka lopetat kesken ensimmäisen pilleriviikon ja olet ollut yhdynnässä edellisellä viikolla, raskaus tulee mahdolliseksi tai mahdollisemmaksi.

    Pillerit kannattaa lopettaa taukoviikkoon eli syödä kokonainen laatta ja sen jälkeen olla jatkamatta pillereitä "tauon" jälkeen. Muu ehkäisy sitten vaan heti käyttöön kun viimeinen pilleri on syöty.

    Äänestä

  • ljoj kirjoitti:

    Tuo on muuten hämäävää kun sanotaan, että pillerit voi lopettaa koska tahansa. Ei niitä voi, ainakaan turvallisesti. Jos vaikka lopetat kesken ensimmäisen pilleriviikon ja olet ollut yhdynnässä edellisellä viikolla, raskaus tulee mahdolliseksi tai mahdollisemmaksi.

    Pillerit kannattaa lopettaa taukoviikkoon eli syödä kokonainen laatta ja sen jälkeen olla jatkamatta pillereitä "tauon" jälkeen. Muu ehkäisy sitten vaan heti käyttöön kun viimeinen pilleri on syöty.

    Niin sanoinkin, että kannattaa ottaa pillerilaatta loppuun, ja vasta sitten lopettaa.

    Pilleripakkauksessa olevan selosteen mukaan pillerit voi lopetaa koska tahansa. Voiko tosiaan olla niin, että jos lopettaa vaikka ensimmäisen pilleriviikon aikana, voi tulla raskaaksi, vaikka heti lopettamisen jälkeen alkaisikin käyttää muuta ehkäisä? Epäilen. Ihme, ettei ohjeissa varoiteta tuollaisesta. Jokatapauksessa vaikuttaa hyvin epätodennäköiseltä.

    Täysin turvallista on kuitenkin lopettaa sitten, kun laatta on syöty loppuun. Tietysti heti sen jälkeen pitää alkaa käyttää muuta ehkäisyä.

    Äänestä

Ehkäisypillerit eivät lihota.
Pillerien käyttöä aloittaessa moni nainen vain jämähtää liikkumattomasti ja viettää enemmän aikaa sohvalla ja jääkaapilla. Monet muutkin uudet tavat voivat edistää lihomista.

Jos aloittaa pillerien käytön hyvin nuorena, niin painonnousu voi liittyä ihan normaaliin naisellistumiseen. Kiloja olisi tullut vähän lisää ilman pillereitäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilleristi kirjoitti:

Aloitin minipillerit (Cerazette) juuri ja yksi kysymys mielessäni: lihottavatko ne? Turvotuksesta puhutaan mutta meneekö se ohi? Itsellä ollut vain ilmavaivoja.

Voiko pillerit lopettaa yhtäkkiä jos niitä ei tarvitse vai jotenkin asteittain tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu