E-pillereistä ja aknesta

Onko kellään kokemuksia Cypretyl tai Vreya merkkisistä pillereistä? Jos on niin oletteko saaneet jotain sivuvaikutuksia niistä ja jos, niin millaisia?

Itse aloitin pillerit viime marraskuussa ja sain Yasminit, mutta pian niiden aloittamisen jälkeen alkoi naama kukkia ja kehittyä kunnon akne(koskaan ennen ei ole ollut lähes näpyn näppyä kasvoissa). Yasmineja söin kolme laattaa, jonka jälkeen lääkäri määräsi Cypretylit akneen (aloitin samoihin aikoihin myös antibioottien syömisen aknen takia). Antibioottien vaikutuksesta finnit alkoivat kuivua ja kuurin loppuvaiheella(n.3,5 kk:n kuuri)olikin enää vain arpia jäljellä. Viimeksi sain apteekista Cypretylin rinnakkaisvalmistetta, Vreyaa, jota olen syönyt nyt noin 1,5 laattaa ja olen ollut ilman antibiootteja noin kolme viikkoa ja finnejä alkanut tulla taas takaisin. Siksi olenkin tässä miettinyt, että aiheuttavatko pillerit tuon aknen vai johtuuko se jostain muusta (täytän pian vasta 17, joten voisi olla ihan iästäkin kiinni) ja olisiko syytä lopettaa ne kokonaan ja katsoa miten aknen käy?

Kaipailisin siis muiden kokemuksia tai jos jollain on muuten tietoa tuosta e-pillereiden vaikutuksesta akneen niin tieto on tervetullutta :). Niin ja tietenkin niitä muitakin sivuvaikutuksia olisi kiva kuulla, kun on itsellä ainakin tullut hiivatulehduksia ja limakalvojen kuivuutta.
3330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Toi Cypretyl on myös rinnakkaisvalmiste diane nova pillereille.. ja sehän tunnetusti auttaa akneen... yasmin on matalahormonisempi.
Melkein joutuu syömää pari-kolme kk, ennenkuin pillerit alkavat vaikuttaa ihoon positiivisella tavalla.
Ite käyttänyt jo useempia vuosia DN ja välillä myös Cypretylia

Äänestä
  • Tämän tiesinkin jo, mutta lähinnä tota oon miettiny, että voivatko ne pillerit aiheuttaa sitä aknea, kun jostain oon sellastakin lukenut, mutta en sitten tiedä kuinka paikkansapitävää tietoa se on... Kun on tosiaan pikkuhiljaa herännyt semmonen epäilys, kun akne ilmaantui lähes samantien pillerit aloitettuani ja katosi antibioottikuurin aikana, mutta alkanut tulla takaisin nyt sen loppumisen jälkeen.. Ja kun oon tammikuusta asti syöny sitä Cypretyliä/Vreyaa, niin eikös niidenkin vaikutuksen jo pitäisi näkyä, kun samaa tavaraa käytännössä ovat? :)

    Äänestä

  • Mauks kirjoitti:

    Tämän tiesinkin jo, mutta lähinnä tota oon miettiny, että voivatko ne pillerit aiheuttaa sitä aknea, kun jostain oon sellastakin lukenut, mutta en sitten tiedä kuinka paikkansapitävää tietoa se on... Kun on tosiaan pikkuhiljaa herännyt semmonen epäilys, kun akne ilmaantui lähes samantien pillerit aloitettuani ja katosi antibioottikuurin aikana, mutta alkanut tulla takaisin nyt sen loppumisen jälkeen.. Ja kun oon tammikuusta asti syöny sitä Cypretyliä/Vreyaa, niin eikös niidenkin vaikutuksen jo pitäisi näkyä, kun samaa tavaraa käytännössä ovat? :)

    Itse olen syksystä saakka syönyt cypretyliä. Sen merkin halusin juurikin sen takia että vähentäisiä tuota aknea. Kovin paha se ei ole enää, verrattuna kun olen sinun iässä (nyt olen 25v) Pillerit ei juurikaan ole auttaneet tuohon akneen. Lähinnä sitä on selän ja rinnan alueella ja toisinaan on ollut tosin ihan lähes hyvä iho, mutta nyt taas on samanlainen kuin ennen pillereitäkin. Sivuvaikutksena minullakin on ollut tuota kuivuutta aina välillä. Muuten ei ole ongelmia ollut ja kuitenkin ihan tyytyväinen olen, kun tuo hintakaan ei ole kovin korkea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mauks kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia Cypretyl tai Vreya merkkisistä pillereistä? Jos on niin oletteko saaneet jotain sivuvaikutuksia niistä ja jos, niin millaisia?

Itse aloitin pillerit viime marraskuussa ja sain Yasminit, mutta pian niiden aloittamisen jälkeen alkoi naama kukkia ja kehittyä kunnon akne(koskaan ennen ei ole ollut lähes näpyn näppyä kasvoissa). Yasmineja söin kolme laattaa, jonka jälkeen lääkäri määräsi Cypretylit akneen (aloitin samoihin aikoihin myös antibioottien syömisen aknen takia). Antibioottien vaikutuksesta finnit alkoivat kuivua ja kuurin loppuvaiheella(n.3,5 kk:n kuuri)olikin enää vain arpia jäljellä. Viimeksi sain apteekista Cypretylin rinnakkaisvalmistetta, Vreyaa, jota olen syönyt nyt noin 1,5 laattaa ja olen ollut ilman antibiootteja noin kolme viikkoa ja finnejä alkanut tulla taas takaisin. Siksi olenkin tässä miettinyt, että aiheuttavatko pillerit tuon aknen vai johtuuko se jostain muusta (täytän pian vasta 17, joten voisi olla ihan iästäkin kiinni) ja olisiko syytä lopettaa ne kokonaan ja katsoa miten aknen käy?

Kaipailisin siis muiden kokemuksia tai jos jollain on muuten tietoa tuosta e-pillereiden vaikutuksesta akneen niin tieto on tervetullutta :). Niin ja tietenkin niitä muitakin sivuvaikutuksia olisi kiva kuulla, kun on itsellä ainakin tullut hiivatulehduksia ja limakalvojen kuivuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu