http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805267705560_uu.shtml
Itsekin ahkerana uimarina olen täysin tottunut siihen, että naispuolisetsiivoushenkilöt tekevät työtään uimahallin sosiaalitiloissa, samaan aikaan kun miespuoliset asiakkaat toimittavat asioitaan ihan munasillaan. Itse en ole koskaan joutunut tästä moraalisen tai sananmukaisen pakokauhun valtaan. Enkä ole huomannut kenenkään muunkaan joutuvan. Tavallaanhan on kyseymys saunomisesta.
Näin ollen olisi kiinnostavaa saada tietoa tai vaikkapa arvauksiakin uutisessa mainitun närkästyksen taustoista.
Itsekin ahkerana uimarina olen täysin tottunut siihen, että naispuolisetsiivoushenkilöt tekevät työtään uimahallin sosiaalitiloissa, samaan aikaan kun miespuoliset asiakkaat toimittavat asioitaan ihan munasillaan. Itse en ole koskaan joutunut tästä moraalisen tai sananmukaisen pakokauhun valtaan. Enkä ole huomannut kenenkään muunkaan joutuvan. Tavallaanhan on kyseymys saunomisesta.
Näin ollen olisi kiinnostavaa saada tietoa tai vaikkapa arvauksiakin uutisessa mainitun närkästyksen taustoista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Itse en menisi sellaisiin paikkoihin, joissa tuntisin jonkun edessä oloni noin kiusalliseksi. On hyvä, että siivouksesta huolehditaan, ja on hyvä, että siivousalalle hakeutuu ja siellä työskentelee myös miehiä (vaikka alipalkattu ja aliarvostettu ala onkin).
Onko ammattityötään tekevä miessiivooja jotenkin rivompi ja vähä-älyisempi otus kuin esim. miespuolinen kätilö tai lääkäri, jotka työnsä puolesta jopa "kourivat" asiakkaidensa kehoa?
...tähän ikään jo ammatit tulleet valituiksi. Ehkä sitten eläkepäivillä, jos vähän lisätienestiä tarvitsee...
Ansiokkaasti huomasit myös kysymykseen liittyvän yhteiskunnallisen konntekstin, siinä, että siivousalalle hakeutuu myös miehiä, minkä pitäisi hälventää epäilyjä väitetystä palkkaepätasa-arvosta. Uutisen perusteella näyttää kuitenkin olevan niin, että 'damned if you do, damned if you don't', kuten anglosaksit tapaavat sanoa.
...joista natsit eivät tykänneet, mutta ei niitä oikein voinut maasta poiskaan päästää. :-)
Jos se on vielä (toistaiseksi) siten, että miehiä tarvitaan feministienkin mielestä, että lesboille riittäisi spermaa? Sillä aikaa niitä voi sitten kritisoida esittämällä tupladilemmoja, että kun ne eivät siivoa, tai jos siivoavat, niin sitten vain sillä perusteella, että pääsevät vahtaamaan naipposia?
Noin yleensäkin naisia voi olla vaikea miellyttää (jos sille tielle haluaa lähteä), feministejä kait jopa mahdoton (vrt. yleensä yksisilmäisten ismien edustajat).
ei oikein onnistukaan sinun reseptilläsi. Sinulla on kovin satulinnamainen kiikarointitapa.
Miksi muuten pitäisi miellyttää feministejä? Aika mahdoton tavoite se on; meitä niin moneksi on. Eikö ole turhauttavaa?
...niitä feministejä miellyttää. Ainut nainen, jota jossain määrin tarvitsee lienee miesnäkökulmasta puoliso (joskus toki äitimuori). Toki tyttäriä pitää tukea kasvuprosessissa ja hemmotellakin joskus, mutta kasvatus ei ole miellyttämistä.
Feministien suhteen tärkein mielessä pidettävä asia on ottaa löperöstä argumentoinnista ilmat pihalle ja estää, etteivät pääse yksisilmäisyydessään päsmäröimään ns. intellektuellia punavihreää poliitikkomassaa, jolla ei juurikaan mahdu omia ajatuksia päähän puoluejohdon suoltaman propagandan lisäksi.
On varmaan ihana elää tietäen, ettei mikään muutu, ettei mikään ole jotakin muuta kuin miltä vaikuttaa!
Tyttärestä ei voi ikinä tulla feministiä - ehei!
Poika ei voi ikinä solmia suhdetta naisasianaiseen ja rakastaa ja tukea häntä myötä- ja vastoinkäymisissä! Ehei!
Vaimo ei voi ikinä ajatella päässään jotakin mikä ei heti näy päälle päin, ei tietenkään!
A) Totta kai tyttärestä voi tulla feministi, siinä missä kommunistikin tai vaikkapa rikollinenkin, tai huumeriippuvainen tms. Ihmiset ovat etenkin täysi-ikäisiksi tultuaan vastuussa omista valinnoistaan.
B) Totta kai poikakin voi tehdä virheitä parinvalinnassaan - toisaalta feministi, siinä missä kommunisti tai viherpiipertäjäkin, tai kepulainen, kokoomukselainen tms. yksisilmäisen politiikan ajaja voi olla muilla elämän osa-alueilla ihan jees ihminen. Toki feministit lienevät noin yleensä avioinstituution suhteen epäluuloisia - ja avioliittohan on juuri se pysyvimmäksi tarkoitettu parisuhteen muoto, josta ei noin periaatteessa lähdetä edes niissä vastoinkäymisissä lätkimään.
Vaimoja lienee niin monenlaisia, etten lähde vaimojen ajatuksista ja niiden päällepäin näkyvyydestä sen enempää kommentoimaan.
Meikä täällä työmaalla joskus hillitsee pahinta feminististä uhoilua, etenkin kun jotkut vaahtoavat "naisten palkkaamisesta", kysymällä miksi? Minä esitän aina tilalle sitä, että pätevin pitää valita. Yliopistopuolella on valitettavasti niin, että mun alalla pätevimmät naiset tienaavat yksityisellä niin paljon täällä päin enemmän, ettei niitä saa mitenkään hakemaan meille töihin julkisen palkoilla... Naisille ainakin mun alalla näyttää palkka myös olevan enemmän merkityksellinen tekijä, kuin vaikkapa "akateeminen kutsumus" - esim kysyttyäni pariltakin huippunaisopiskelijaltani, miksi eivät lähteneet akateemiselle puolelle erinomaisten opintosuoritustensa jälkeen.
Hyvätasoisia miehiä, joita tutkiminen ammattina kiinnostaa, riittää sitten hakijoiksi. Samantasoisista nainen palkattaisiin, mutta kun ne eivät rukouksistamme huolimatta hae. Paikallislehti toki rohkenee aika-ajoin kommentoida tiedekuntaamme "shovinismin" pesäkkeeksi (sen perusteella, montako mitäkin sukupuolta on töissä).
..feministihän kyllä hinkuaa miehen reviirille, mutta annas olla, kun mies astuu feministi"naisen" reviirille, kas, huuto on kuin palokärjellä..
Olivatko uimahallikäytännöstä valittavat naiset feministejä?
Täällä usein esitetyn määritelmän mukaan kaikki tasa-arvosta kiinnostuneet (naiset) ovat feministejä.
Tasa-arvosta kiinnostunut ihminen hyväksyy niin mies- kuin naissiivoojatkin.
Tasa-arvosta kiinnostunut ihminen ei kuitenkaan hyväksy miesjohtajia, vaan vaatii enemmän naisia heitä korvaamaan.
..sitä, olivatko uimahallin naiset feministejä, ei tässä tapauksessa tarvitse tietää, koska käyttäytyminen ratkaisee..
..feministiselle käyttäytymiselle tyypillinen piirre on se, että vain se on hyvää ja sallittua, joka tähtää mieheltä poisviemiseen ja se on pahaa ja kiellettyä, joka tähtää feministiltä poisviemiseen..
uimahalleissa jo pikkupojasta asti.
siivoojilla oli hyvin hauskaa kun juoksin pesupuolella pientä killutintani peitellen uimahousuja hakemaan.
ainoastaan naisystävällä on oikeus nähdä minut alasti, tai ainaskin pyrin siihen.
...vilauttamaan? ;-)
kun joutuu sivettömästi laittamaan t-paidan päälle.
pyrin siihen että ainoastaan kämmenet ja naama ovat paljaat ihoalueet julkisilla paikoilla.
niin yksinkertainen, että jotkut ovat 'ujompia' kuin jotkut. Se, missä toinen on luonteva, voi toiselle olla nolostuttavaa.
En ymmärrä tämän ketjun vaahtoamista kuinka feministit sitä ja tätä. Naisia ylipäätään ja etenkin feministejä on päästy syyllistämään taas - kai se jotakin tarvetta tyydyttää.
Joillekin miehille on noloa olla nakusillaan vieraan naisen edessä, joillekin naisille noloa vieraan miehen edessä. Ei kai se sen kummempaa ole?
Onneksi enemmistön mielestä meillä ei ole sukupuolten välistä sotaa ;)
...että minäkään en tuntisi oloani ainakaan mukavaksi, jos naipponen olisi luutuilemassa, kun minä olen munasillani suihkussa.
En myöskään toivo namusetiä vaikkapa tyttöjeni suihkuihin tai namutätejä poikien suihkuja siivoilemaan, kun he ovat vaikkapa koulun toimesta uimahalleilla. Ainakaan, mikäli heidän taustojaan ei ole tarkistettu samalla tavoin kuin nykyisin kotomaassani opettajien taustat tarkistetaan.