papusopasta tuli mieleen : )

..että mökille pitäisi hommailla kuivakäymälää. Jaahas ja mainoksia selatessa ilahduin kovasti. "Kuivakäymälä uudella lämpöistuimella", ei siis tarvi kenenkään vanhalla istuimella istuksia.

Ja kokkailukin helpottuu kovasti, jos hiukan sijoittaa kesäkeittiöön. Tarjolla on "itsenäisesti toimiva keittiöyksikkö". Ah autuutta, käyköhän se itse virvelöimässä soppakalatkin, ettei aina tartte tonnikalaa syödä.
4226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaatii jareammat metoodit mita kesakeittiø tarjoaa
suosittelenkin petokalan valmistamista kuiluuunissa.. 1100-1200 astetta kelsiusta! :-)

Äänestä
  • ..mun mato-onkeen tulee vain pikkuisia ahvenia onneksi. Ei ole niin paljon paistelemista saati perkaamista. Ne voi melkein kissalle heittää. Toista ne on noi merestä saadut hauet. kerran sain naapurilta pojan pituisen (3v). Ja se ei mahtunut yhtenä palana uuniinkaan.

    Äänestä

  • padme_amidala kirjoitti:

    ..mun mato-onkeen tulee vain pikkuisia ahvenia onneksi. Ei ole niin paljon paistelemista saati perkaamista. Ne voi melkein kissalle heittää. Toista ne on noi merestä saadut hauet. kerran sain naapurilta pojan pituisen (3v). Ja se ei mahtunut yhtenä palana uuniinkaan.

    hauen pyydystaminen raunioittaa ihmista.. n. 3% per hauki!

    Äänestä

virvelöimässä ja katiskat kurkkimassa ja kyllä tuli kalaa..sellaisia puolen kilon ahvenia oli 20 kpl ja haukia 4, jotka painoi 6 kg, joten kyllä soppakalat tuli kätevästi ja savukalat päälle. Ei kun kalastamaan vain sinäkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


padme_amidala kirjoitti:

..että mökille pitäisi hommailla kuivakäymälää. Jaahas ja mainoksia selatessa ilahduin kovasti. "Kuivakäymälä uudella lämpöistuimella", ei siis tarvi kenenkään vanhalla istuimella istuksia.

Ja kokkailukin helpottuu kovasti, jos hiukan sijoittaa kesäkeittiöön. Tarjolla on "itsenäisesti toimiva keittiöyksikkö". Ah autuutta, käyköhän se itse virvelöimässä soppakalatkin, ettei aina tartte tonnikalaa syödä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu