olisi ollut Alahärmä-Kauhava-Lapua-Ylihämä, eli nykyinen Härmänmaa. Miettivätköhän kunnanisät tätä vaihtoehtoa ja jos miettivät, niin mihin tämä vaihtoehto kaatui?
Luontevin vaihtoehto kuntaliitokselle
Härmänmaa
5478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No eikö tuo nyt ole aika selvää, mihin se kaatui: ittellisiin lapualaasiin, eihän ne liity kenenkään kanssa, mutta niihin saa kyllä liittyä. Näin totesi kaupunginhallituksen pj. Panu Lahdensuo (kok.) Ilkan haastattelussa.
Lapualaisten kanssa on aika vaikea lähteä rakentamaan yhteistyötä, kun tahdin määräjänä pitäisi olla Lapua. Eivät nämä kolme muuta siihen suostuneet; Ylihärmä sitkutteli viimeiseksi keinulaudalla, mutta kallistui sekin Härmänmaahan.
Alahärmän,Ylihärmän, Kauhavan ja Lapuan liitos kaatui siihen, kun Lapua ja Kauhava eivät osanneet päättää kumpi on bos. Itse asiassa näiden kuntien kesken ei mitään varsinaista kuntaliitosta ole edes yritetty. Oli vain tämä Härmänmaan seutukunta, joka kaatui juurikin tuohon Lapuan ja Kauhavan mittelöön.
Ylihärmän ja Lapuan yhteistyö on aina toiminut hyvin. Esim. maatalouslomitusyhteistyö toimi erinomaisesti. Täällä vain kepulaiset alkasivat soutamaan ja huopaamaan niin että meni vituiksi hyvä yhteistyö.
Joo ja siksi liitos pitää purkaa, miksi muutama ihminen saa kaiken hyvän kaataa. Eihän se ole edes laillista. Nyt vaan pitää panna asiat selvitykseen ja etsiä syyt miksi niin hullu sopimus tehtiin.
Voi kyllä kuule sitä on koitettu ja ajateltu täs monet vuodet, mutta kun siitä ei oo tullu yhtään mitään, kauhava ja lapua ei sovi samaan pihaan pöydästä puhettakaan ovat niinkun kissi ja koira.
no eihän siitä mitään tullut ku kauhavalaaset kuvitteli olevansa maailman napoja(seinäjöki tauti) ja jotta härmät-kortesj. tuloo joka paikkaan kuarona peräs, suuttuhan siitä jo vanha erkkikin.