maasturi?

Mikä on markkinoiden paras katumaasturi maastoon?
91973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

on ehdottomasti paras!!!

Äänestä
  • se ei todella ole mikään katumaasturi

    Äänestä

Jos Lantikan pikkumalli ei olisi legendaarisen epäluotettava, niin se olisi ominaisuuksiltaan muuten parhaimmistoa.Jopa saman automallin eri varusteluversiot voivat olla kuin yö ja päivä,hyvänä esimerkkinä (vanhempi)X-trail joka ilman elektroniikkaa ei pääse edes kunnolla maastoon,mutta parempana versiona pääsee paikkoihin jotka takuulla tekevät selvää jälkeä hölmösti sijoitetusta takaäänenvaimentimesta.
Kannattaa kurkistaa eri vaihtoehtojen alustaa ja päätellä miten kallista ja herkkää tavaraa roikkuu tyrkyllä.Tavallisella henkilöautollakin pääsee aika uskomattomiin paikkoihin,joten katumaasturien liian vähän myötäävä jousitus edellyttää elektroniikkaa jotta "nelivedosta" olisi hyötyä;eräässä testitapahtumassa oli vaikea saada erästäkin perusmallin katumaasturia edes sen suuruiseen ristiriipuntaan että se erottuisi kuvassa.Piti vauhdilla ajaa patin päälle ja jarruttaa että jäisi siihen.Ei tulisi tehtyä samoin omalla autolla,tuntui selvästi että korin vääntöjäykkyys ei tilanteessa riittänyt.Elektroniikan avulla olisi ollut vain kyse rauhassa ajamisesta patin päälle.Jarruihin perustuva eteneminen tosin sitten näkyy ennen pitkää jarruissa itsessään,ja pitkä mutasessio voi aiheuttaa korjauslaskun jota ei voi ainakaan vaimolle kertoa...

Äänestä

Jos tuollaisen kysymyksen esittää, kannattaisi heti perään määritellä mitä tarkoittaa katumaasturilla ja maastolla. Koskemattomaan Suomalaiseen metsään kun ei ole mitään asiaa yhdelläkään rakentelemattomalla maasturilla, ja niillä rakennelluillakin tekee tiukkaa edetä ellei alla jonkinlaista traktoriuraa ole...

Suzukit Vitara Jimny saattaisivat kuitenkin olla parhaasta päästä, jos nuo katumaastureiksi lasketaan...

Äänestä
  • Kyllä metsässä oikealla vakiomaasturilla pääsee vaikkei kovin hirveästi olisikaan rakennettu, riittää että renkaat vaihtaa . . .

    Siksihän ne ison rakennetut pelit ei etene kun 20 autoa menee ja kaivattaa samasta kohtaa niin siihen tulee niin älyttömät urat ettei siihen olekkaan millään vakiovehkeillä enää asiaa. Mutta koskematon metsä johon ei uria ole tehty, kun osaa linjat valita oikein, ja on oikeanlaiessa maastossa niin varmasti pääsee vakiomaasturillakin todella pitkälle.

    Äänestä

  • höpötä kovin kirjoitti:

    Kyllä metsässä oikealla vakiomaasturilla pääsee vaikkei kovin hirveästi olisikaan rakennettu, riittää että renkaat vaihtaa . . .

    Siksihän ne ison rakennetut pelit ei etene kun 20 autoa menee ja kaivattaa samasta kohtaa niin siihen tulee niin älyttömät urat ettei siihen olekkaan millään vakiovehkeillä enää asiaa. Mutta koskematon metsä johon ei uria ole tehty, kun osaa linjat valita oikein, ja on oikeanlaiessa maastossa niin varmasti pääsee vakiomaasturillakin todella pitkälle.

    Niin, tuossahan oleellista on se "oikeanlainen maasto" Toki niitä kuivia, tasaisia, ravinneköyhiä kangasmaastojakin löytyy joilla ei kasva juuri muuta kuin harvaa männikköä ja joilla pääsee paikka paikoin ajamaan henkilöautollakin. Ylivoimaisesti suurimmassa osassa Suomalaisista metsistä on kuitenkin aivan liian suuria puita aivan liian tiheässä, tai sitten soinen pohja on aivan liian pehmeä, jotta maastossa millään autolla pääsisi.

    Äänestä

  • Ketään härnäämättä ja kenellekkään mielipahaa tuottamatta, vois ehkä todeta, et ns. katumaasturin ja maasturin mielestäni erottaa parista kohtaa: maasturissa on erillisrunko sekä jakolaatikko alennusvaihteella.

    Kyllähän kuivaa mäntykangasta ajaa millä vaan, mut tosi on, et menot vakkari maasturilla ja "cittarilla" kyllä loppuu, kun keli kovenoo.

    Wanhat pikku Suzukit aika poliiseja pääsemään vakionakin. Painojakauma ihanteellinen ja näppärä kokonsa puolesta. Ja eikö me laiteta nuo Pikku-Suikat maastureiksi: erillisrunko ja alennusvaihteisto..

    Äänestä

  • määritelmä kirjoitti:

    Ketään härnäämättä ja kenellekkään mielipahaa tuottamatta, vois ehkä todeta, et ns. katumaasturin ja maasturin mielestäni erottaa parista kohtaa: maasturissa on erillisrunko sekä jakolaatikko alennusvaihteella.

    Kyllähän kuivaa mäntykangasta ajaa millä vaan, mut tosi on, et menot vakkari maasturilla ja "cittarilla" kyllä loppuu, kun keli kovenoo.

    Wanhat pikku Suzukit aika poliiseja pääsemään vakionakin. Painojakauma ihanteellinen ja näppärä kokonsa puolesta. Ja eikö me laiteta nuo Pikku-Suikat maastureiksi: erillisrunko ja alennusvaihteisto..

    jotta jäykkä etuakseli ni alkaa maasturin aihiota olemaan niiku pitää. Loput joutuu sitte rakentaan mutta perusasiat siinä.

    Äänestä

Niistä jompi kumpi,vielä jotenki järkevissä hinnoissakin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sfiaghilaghs,mv kirjoitti:

Mikä on markkinoiden paras katumaasturi maastoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu