hormonikierukka

Kokemuksia? Millaista oli sen laittaminen, miten on toiminut jne? Itselläni vaihdetään siihen pillereistä pian.
5524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

munulla on ollut hormoonikierukka 9 vuotta.olen siihen erittäin tyytyväinen.ensimmäiset puoli vuotta oli pientä tiputteluvuotoa mutta sitten se hävisi.kuukautiset olivat ennen hyvin runsaat nyt pärjään pikkuhousun suojalla,eikä ole kipuja.hormoonikierukan laittaminen sattuu hieman enemmän kuin kuparikierukan laitto.minulla on toiminut hyvin ja voin kyllä suositella muillekin.

Äänestä
  • kokemuksia raskaaksi tulosta vaikka on kyseinen kierukka? vastatkaa please...

    Äänestä

  • kellään kirjoitti:

    kokemuksia raskaaksi tulosta vaikka on kyseinen kierukka? vastatkaa please...

    oli sisarellani joka tuli raskaaksi Mirenasta huolimatta. Terve tyttö tuli:DD

    Äänestä

  • on, samoin kirjoitti:

    oli sisarellani joka tuli raskaaksi Mirenasta huolimatta. Terve tyttö tuli:DD

    itselläni on hormonikierukka, ja vahva epäily raskaudesta. tänään aikaa varatessani lääkäriin, sain naurut puhelimessa, sanoivat ettei ole mahdollista olla raskaana, mutta kuitenkin sain ajan jo huomiseksi, koska mahaani on alkanut särkeä, jo noin viikonverran särkenyt.

    Äänestä

Mulla oli hormonikierukka reilu puoli vuotta mutta otatin pois vähän aikaa sitten. Kalliiksi tuli kokeilu mutta en tykännyt sivuoireista.

Heti hormonikierukan laiton jälkeen iho alkoi rasvoittua huomattavasti. kasvot, kaula, rinta ja yläselkä oli täys isoja ja kipeitä finnejä. Mulla ei edes murrosiässä ollut iho niin huonossa kunnossa. Samoin hiuksia joutui pesemään paljon tiheämmin.

Tuon lisäksi lihoin puolessa vuodessa viisi kiloa vaikka ruokailu- tai liikuntatottumukset eivät muuttuneet.

Olisi ollut ihan helppo ehkäisymenetelmä jos olis vaan mulle sopinut. Menkat tuli vain kolmen kuukauden välein ja mäkin selvisin silloin pelkällä pikkuhousunsuojalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Kokemuksia? Millaista oli sen laittaminen, miten on toiminut jne? Itselläni vaihdetään siihen pillereistä pian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu