Missä suunnalla kuiskailee käärme tänään - valhettaan ?
Oletteko kuulleet jossain suunalla kysymykset - samat kysymykset - kuin Eeva aikoinaan: "Onko Jumala todellakin sanonut...?"
Oliko käärme iljettävä olento - tuolloin, Eevan luona ?
Ei suinkaan - Eeva ei kavahtanut käärmettä, tämä oli hänelle mieluisa keskustelukumppani.
Nykypäivään:
Jos käärme sihisee jossain ja kertoo valhettaan, niin eikö ole aika selvää, että ihminen ei kavahda sitä ? Siis: me ehkä olemme tottuneet ajattelemaan, että pimeyden ruhtinas valhettelee sieltä suunnalta, missä häntä julkisesti eniten mainostetaan, mutta ei, tämä ei ole käärmeen strategiaa. käärme tulee miellyttävänä.Itse näen, että sihinä on siellä -tuo valhesihinä -kuiskailu - missä hyvältä näyttävä kristillis-uskonnollinen käärme on sielunvihollisen naamio-asuna. kyllä me olemme tottuneet kuulemaan puhetta siitä, ettei raamattua voi ottaa kirjaimellisesti. Niin. Se on sitä käärmeen puhetta.
Uskonnollinen käärme. varokaa sitä !
lopulta tuo käärme yhdistää kaikki uskonnot samaksi.
Oletteko kuulleet jossain suunalla kysymykset - samat kysymykset - kuin Eeva aikoinaan: "Onko Jumala todellakin sanonut...?"
Oliko käärme iljettävä olento - tuolloin, Eevan luona ?
Ei suinkaan - Eeva ei kavahtanut käärmettä, tämä oli hänelle mieluisa keskustelukumppani.
Nykypäivään:
Jos käärme sihisee jossain ja kertoo valhettaan, niin eikö ole aika selvää, että ihminen ei kavahda sitä ? Siis: me ehkä olemme tottuneet ajattelemaan, että pimeyden ruhtinas valhettelee sieltä suunnalta, missä häntä julkisesti eniten mainostetaan, mutta ei, tämä ei ole käärmeen strategiaa. käärme tulee miellyttävänä.Itse näen, että sihinä on siellä -tuo valhesihinä -kuiskailu - missä hyvältä näyttävä kristillis-uskonnollinen käärme on sielunvihollisen naamio-asuna. kyllä me olemme tottuneet kuulemaan puhetta siitä, ettei raamattua voi ottaa kirjaimellisesti. Niin. Se on sitä käärmeen puhetta.
Uskonnollinen käärme. varokaa sitä !
lopulta tuo käärme yhdistää kaikki uskonnot samaksi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vaikka arvaankin, että joidenkin tajunnassa nuo kreikankieliset sanat kalskahtavat toistolta, mutta minun on pakko muistuttaa, että (ainakin minun kannaltani ja nähdäkseni)tärkeää on uskoa luomiseen sen vuoksi, että siltä pohjalta rakentuu ihmisen näkökyvylle selkeä kuva - Panoraama - universaalisesta todellisuudesta, johon me jokainen olemme (tahdomme sitä, tai emme) kytketyt, ja se tulee olemaan meille JOKAISELLE merkityksellinen - koska jokaisella meillä on tulevaisuutemme !
Alfa =alku.
Kreikaksi.
Omega=loppu.
Jeesus sanoi:"Minä olen alfa ja omega, Ensimmäinen ja viimeinen".
Mitä nämä asiat liittyvät kreationismiin ?
Siten, että "kaikki on saanut syntynsä Hänen kauttaan". Kenen kautta ? Jeesuksen.
Koko maailman-ajan jana on kytketty Henkilöön -Kristukseen.Sovittajaan.
HÄN on se, joka viimeisenä seisoo multien päällä.
Hän on se, joka on t u l o s s a takaisin taivaan pilvien päällä SUURELLA VOIMALLA JA KIRKKAUDELLA !
Ja kun maailma luotiin noin 6000 vuotta sitten, niin merkillisesti me vain olemme tilanteessa, jossa pian kuuluu pasuunan ääni - ja kristityt
lähtevät Taivaaseen - uskottomat jäävät ottamaan pedon merkkiä ihoonsa saadakseen syötävää.
Eli, mistään merkityksettömästä asiasta ei ole kysymys.
Voisitko kertoa, miksi uskot (tässä prioriteettijärjestyksessä) 1500-1600 luvuilla eläneeseen piispa Ussheriin, muinaisten, tietämättömien paimentolaisten nuotiokertomuksiin ja huijaavaan jumalaasi, joka on tehnyt *koko* maailmankaikkeuden vaikuttamaan n. 14.5 miljardin vuoden ikäiselta?
todellista.
Ihan OK. Ainakaan et väitä uskosi perustuvan tieteeseen, etkä koeta vääristellä tieteellisiä tosiasioita uskosi tueksi.
Kaikkea hyvää sinulle.
Tässä kaveri taas lankeaa samaan ansaan, johon jo Aatami ja Eeva. Käärme on kuiskannut "suurta viisautta" ja "salattua tietoa". Ne ovat sen tehokkaimmat kauppatavarat. Kautta vuosituhansien on ihminen aina olut ahne tiedolle, jota se luulee erityiseksi, muilta salatuksi ja vain valaistuneille auenneeksi. Ihminen juopuu omasta viisaudestaan, eikä näe olevansa oikeasti eksyksissä harhaileva houkka.
Tuntuuko sinusta, että valtavirtaa ihmisistä on huijattu, ja vain sinulla sekä erityisen pienellä älykkäiden ihmisten joukolla on faktat hanskassa, että evankeliumi on oikeasti nuotiotarinaa ja 1300-1350 keksittyä maustetta sun muuta liirum-laarumia, joihin osaat näyttävästi lisäillä koptimunkkien ja gnostilaisten nimiä ja vuosilukuja? Uutisia sinulle: kuulut oikeasti valtavirtaan ja olet huijattu laumasielu, uskomaan omaan erityiseen älyysi. Uskot n. 5 miljoonan muun suomalaisen kanssa omaavasi harvinaisen kyvyn erottaa fakta ja fiktio. Sinua on huijattu. Vähän sama asia, kuin että varmaan 95 % suomalaisista autoilijoista uskoo olevansa erityisen hyviä kuljettajia, muita parempia.
Jos haluat olla oikeasti valtavirrasta poikkeava ajattelija, niin ota Raamattu käteen ja lue AVOIMIN MIELIN, mitä Jumalasi haluaa sinulle sanoa. Jos teet sen ilman ennakkoasennetta, et menetä mitään, mutta voit voittaa sielusi. Ja jos lähdet Jeesuksen polulle, tulet saamaan pilkkaa ja ivaa, kaikenlaista vastustusta. Mutta se tuntuu siunaukselta, koska tiedät nyt näkeväsi, mutta sokeat ympärilläsi haluavat sulkea silmäsi. Voima ei ole minun, se on Herran. Minä olen mitätön saviastia, mutta juuri siksi Herra minua haluaa käyttää. Jumalan tie ei koskaan ole näyttävä tie, kuten ihmisen on. Jumala ei piittaa kullatuista kehyksistä ja punaisista matoista. Jumala valitsee aina nöyrän ja hiljaisen, eikä toreilla huutelijoita ja itsensä korottajia. Ihmisen on vaikea ymmärtää, koska olemme niin uponneet omaan materialismiiimme. Mutta juuri näistä piirteistä voidaan tunnistaa aito Herran tie.
Menehän muille saarnaamaan aivottomia, taikauskoisia loitsujasi.
Taidat kuulua samaan joukkoon ihmisiä, joista eräs amerikkalainen "ei-ihan-huippusaarnaaja" sanoi, että "olemme joutuneet alykkäämmän ja paremmin koulutetun kansanosan pilkan kohteeksi".
Aivoton liirum laarum ei muuksi muutu vaikka kuinka koettaisit evankelioida roskaasi.
asetat itsesi "marttyyrin" asemaan; sinä kuulut vähemmistön, joka tietää totuuden ja kaikki muut vainoavat sinua tämän takia. Täytyyhän silloin Raamatun olla kirjaimellisesti totta ja Jumalan sanaa, kun kerran sitä ja siihen uskovia pilkataan, viis faktoista.
"Eeva ei kavahtanut käärmettä, tämä oli hänelle mieluisa keskustelukumppani."
Tämä vain todistaa, että kaikki naiset ovat pohjimmiltaan pahoja ja liitossa saatanan kanssa. Tapetaan ne kaikki!
Eikös vanhassa testamentissa ole kylliksi aivan toimiviksi todettuja mekanismeja ao. toimintamallin toteuttamiseksi?
täällä palstallahan se käärme kuiskailee. Tänäänkin se kävi kuiskailemassa jonkun kretupellen korvaan kehotuksen poistattaa jo toisen kerran Kuppa-Nooa-ketju.
"kyllä me olemme tottuneet kuulemaan puhetta siitä, ettei raamattua voi ottaa kirjaimellisesti. Niin. Se on sitä käärmeen puhetta."
Kyllähän se vaan niin on, että suomenkielistä Raamattua ei pitäisi ottaa kirjaimellisesti. King James sentään on jotain:
Everyone knows that God drives a Plymouth: "And He drove Adam And Eve from the Garden of Eden in His Fury."
And that Moses liked British cars: "The roar of Moses' Triumph was heard throughout the hills."
On the other hand, Jesus humbly drove a Honda but didn't brag about it, because in his own words: "I did not speak of my own Accord."
Ei selviä Jeesuksen automerkki suomenkielisestä Raamatusta.
Varokaa vääriä tulkintoja!
En tunne mainitsemaasi käärmettä, mutta kuulostaa mahtavalta tyypiltä. Kaikkien uskontojen muuttumista yhdeksi ja samaksi parempi olisi ainoastaan niiden poistuminen kokonaan.
Näinhän se pääpiirteissään on.
Käärme on jo pitkään ollut kirkon johtohahmo ja nyt se kuiskailee suloista säveltä siitä, kuinka pohjimmiltaan kaikki uskonnot ovat samoja ja oikeassa pyrkiessään rauhaan ja harmoniaan yms. Vielä se varmaan tiedeuskonnonkin ja ihmispalvonnan harrastajat kytkee samaan sakkiin.
Käärme tulee yhdistämään uskonnot ja kaikki muutkin elämänalueet, kuten talouselämän jotta se voi sitten hallita täydellistä kokonaisuutta yksin, jokaisella ihmiselämän tasolla. Ja laumasielut ryntäävät ilomielin sen syliin, kuka minkäkin oppinsa nimissä. Siellä sitä sitten ollaan kaikki maailman kansalaiset samassa itsepetos-bussissa, iloisina laulaen ylistystä väärän rauhan tuojalle, käärmeelle. Harvat ovat ne, jotka palaneen käryn haistavat ja valitsevat toisen tien. Ja heitä pilkataan jo nyt, saatikka sitten kun tositohinat alkavat. Mieluummin valitsen kivisen ja kapean polun pelastukseen, kuin tasaisen ja lavean tien kadotukseen, vaikka massan painostus jälkimmäisen suuntaan on valtaisa.
Jossain vikaavikaavikaa? Tuommoset pään sisältä tulevat käskyt ja äänet ovat merkkejä jonkinmoisesta psykoosista... Puhuva käärme, noh onhan niitä eriskummallisempia viinapiruja ja harhoja varmaan nähty...