Hei, onko kenelläkään tietoa/kokemusta, mitä muutoksia pitää tehdä otsikon autoon, kun sellaista olen Suomeen muuttoautona tuomassa? Takasumuvalo autossa on, samoin sivuvilkut.
Mersun ML320 CDI -07
10
1387
Vastaukset
- noin niinkun aluks
Mitenkäs;
-lamput
-turvavyöt
-desibelit
-tuulilasi
Siinä noin aluksi sellaisia pikku juttuja minkä vuoksi USAsasta ei kannata tuoda autoa, muuten kuin muuttoautona jolloin nuo ongelmat poistuvat tai ainakin vähenevät voimakkaasti.
Toinen juttu on kysytkö asiaa oikeasta paikasta kun tämän palsta "valopäät" tuppaavat harrastamaan pelkkää .ittuilua ja mahdolliset neuvot eivät ole mitenkään varmistettuja.
Kysy katsastuskonttorilta jat ARK nimisestä asioidenhankaloittamisvirastosta.- Tarkka lukija
että muutoautoahan oltiin tuomassa, joten mainitsemiasi ongelmia ei ole. Rekisteröinti pitäisi hoitua täysin ilman ongelmia (jos auto on muuten kunnossa)
- mesestä jos auttaa..
En ole tuonut tätä uudempaa korimallia mutta vanhemman mallisen. Siihen riitti parkkien vaihto valkoisiksi ja tätä varten oli paikat valmiina. Kustannus veholla luokkaa 200 euro sisältäen myös tietokonekäpistelyä (fahreinheitit celsiusiksi yms.)
Sen muistan huomanneeni että näissä uusimmissa jenkkimalleissa on pelkkä mailinopeusmittari. Siitä kannattaa kysyä katsauskonttorilta miten sen tilanne nykyään on, joskus muinoin piti löytyä km/h nopeusmittari (huom. matkamittari saa olla mileä).- km/h
Digimittariin saa km/h -lukemat. Jossain on myös mainittu, että analogimittarin voi muuttaa ohjelmoimalla näyttämään mph:n sijasta km/h. Tällöin huippu mittarissa olisi 160 km/h.
- Mersu-norsu
km/h kirjoitti:
Digimittariin saa km/h -lukemat. Jossain on myös mainittu, että analogimittarin voi muuttaa ohjelmoimalla näyttämään mph:n sijasta km/h. Tällöin huippu mittarissa olisi 160 km/h.
Kysy Mersulta, mitä muutoksia USA:n malliin vaaditaan sen eurokelpoiseksi saamiseksi.
- -JT
Uloimmat etuvilkut/parkit vaihdoin kirkkaaksi polttimoiksi, tuttava ei tehnyt edes sitä, mutta ei siinä muita muutoksia tarvitse tehdän kun kerran muuttoautosta on kyse. Ja jos itselle digimittari riittää niin ei tartte mittaristoa vaihtaa. Minä en ole vaivaunut kyselemään tuon mittarin perään.
Vehon mukaan navigoinnin pitäis toimia myös Suomessa mutta eihän siellä ole navi DVD:tä tarjolla että olisi voinut kokeilla ja kun en navia tarvitse niin en ole kiinnostunut ostamaan 400€ levyä kokeiluksi.
Radio löytää vain parittomat kanavat, senkin saisi koodattua Saksassa uudestaan, mutta maksaa jotain 1000€
Jos tarvitset vetokoukun niin joutuu vaihtamaan takatietokoneboksin jotta auto ymmärtää eurovalojen ohjauksen, toi maksoi 1000€ kaikkinensa.mitä papereita tarvitaan kun tuo muuttoauton suomeen.jos pystyisit vastaamaan kun sulla on kokemusta asiasta.
- -JT
tehtavamarska kirjoitti:
mitä papereita tarvitaan kun tuo muuttoauton suomeen.jos pystyisit vastaamaan kun sulla on kokemusta asiasta.
- Todistus työnantajalta että olet ollut USA:ssa vähintään vuoden.
- Title (USA:n rekisteröintitodistus)
- vakuutuslaput jolla näytät että auto on ollut sulla käytössä
- kauppakirja
- laivauspaperit
Tossa ne taisi olla.
Ja veronmääritystä varten kannattaa liittää mukaan verotusajankohdan vertailumateriaalia. - ML 320 CDI:ssä
Nuo Mersun etulyhdyn ulommat vilkut näyttävät toimivan myös oransseina parkkeina: kun vilkku ei ole päällä, ne palavat himmeämmin, ja vilkutettaessa vikkuvat kirkkaasti. Keskemmällä oleva vilkku on itsenäinen eikä kytketty parkkeihin. Samoin itse lyhdyssä on valkoinen parkkivalo.
Riittäkö siis katsastajalle, että nuo ulommaiset polttimot vaihdetaan valkoisiksi, vai pitäisikö parkkitoiminta tai vilkkutoiminta kytkeä niistä tyystin pois? Tai että niille ei tee mitään - onhan autossa joka tapauksessa sekä valkoinen parkki ja keltainen vilkku olemassa. - A00
Itse olen tuomassa Kanadasta ML 320 08 mallia ja tiedustelisin että kukahan noita radion uudelleenkoodauksi Suomessa tekee??? Vai onko ainoa vaihtoehto Veho?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933534Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562498Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla142414Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi632274Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162158Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1011214Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671097Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611006Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K400995Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142969