Helluntailiikkeen hirvittävä syöksy on alkanut?

Vain muutama viikko siitä, kun media kertoi helluntaimiesten olleen mukana WinCapitassa. Siis rikollisessa rahan-ahneus toiminnassa!

Ja nyt ollaan TODELLISEN KRIISIN kynnyksellä. Vaalirahoitus on sykkyrä, josta vain pieni repeämä on tämä NOVA-Groupin kytkökset. Mutta ainekset ovat käsittämättömän dynamiitin herkät!

Kun ja jo tästä seuraa nykyisten huippupoliitikkojen romahdus, hallitus kaatuu, ennenaikaiset vaalit jne. Muistetaan vain, että helluntaimiehiä oli kaiken takana, jopa vilpittömässä mielessä, ja sitten alkaa alamäki.

Helluntailiike joutuu niin median kynsiin ja revittäväksi ja sitä kautta kansan. Ja se tiedetään mikä tuomio on! Lynkkaus tavalla ja toisella!

Jos maamme vielä ajautuu taloudelliseen kurimukseen sen kautta, että poliittinen eliitti mestataan, ei ole edessä ajat hyvät, AJATOLLA pahat sitten. Ja tuo AJATOLLA, joka helluntailiikkeen tälle tielle vei, on : hengellinen valvomattomuus harhaoppien ja katolisen kirkon edessä. Torontoliike, EU:n edessä nöurtyminen ja tietysti VÄÄRENNETYN SANAN (käännös 1992) julistaminen. SAATANA on astunut seurakuntaan ja on viemässä liikkeen tuhoon Eikä ainostaan yhden hengellisen liikkeen, vaan välillisesti myös MAAN!!!

Paetkoon ken voi!!! Tulevaista vihaa!
22821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kun helluntailiike on perustanut toimensa vapaaehtoisten varojen varaan, niin nyt kun poliitikot ryvetetään, tulevat VEROT!

Ja nythän jo talous monin paikoin on kuralla, joten siihen lopulliseen iskuun tarvitaan vain HARKINTAVEROTUS taannehtavasti ja käytäntöön siitä eteenpäin!

ON TULLUT AIKA TUOMIOIDEN ALKAMISEN Herran huoneesta, vai?

Äänestä
  • 1.Piet. 4:17. Sillä aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta; mutta jos se alkaa ensiksi meistä, niin mikä on niiden loppu, jotka eivät ole Jumalan evankeliumille kuuliaiset? 18. Ja jos vanhurskas vaivoin pelastuu, niin mihinkä joutuukaan jumalaton ja syntinen?

    Äänestä

  • näin se on. kirjoitti:

    1.Piet. 4:17. Sillä aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta; mutta jos se alkaa ensiksi meistä, niin mikä on niiden loppu, jotka eivät ole Jumalan evankeliumille kuuliaiset? 18. Ja jos vanhurskas vaivoin pelastuu, niin mihinkä joutuukaan jumalaton ja syntinen?

    löydy ketään? tai keitään, jotka ovat luvanneet kantaa vastuun ? Helluntaiseurakunnassa sitävastoin, olen ymmärtävinäni, että vastuu on itsekunkin omista tekemisistä?

    Äänestä

  • merim.raimo kirjoitti:

    löydy ketään? tai keitään, jotka ovat luvanneet kantaa vastuun ? Helluntaiseurakunnassa sitävastoin, olen ymmärtävinäni, että vastuu on itsekunkin omista tekemisistä?

    On vilahtanut näissä sotkuissa! Elikä olisko nyt sitten menestysopin himo ja uskonnollisuus toronton voiman hedelmä,, laittanut jonkun Helluntalaismies sekaisin?

    Tulisko nytkin Reijo huutamassa esiin ja puolustamaan itsesi? Enole tehnyt mittään en ole ottanut mittään ?? Ei ainakaan mitään vastaan ?? En tunne torontalaishengen.. Sillä tyylillä hän on ennenkin huutanut? Olisko nyt paikalla ? Että hänen fanit sais Net Missionissa selvityxen missä mennään?

    Äänestä

  • old_profile_19805 kirjoitti:

    On vilahtanut näissä sotkuissa! Elikä olisko nyt sitten menestysopin himo ja uskonnollisuus toronton voiman hedelmä,, laittanut jonkun Helluntalaismies sekaisin?

    Tulisko nytkin Reijo huutamassa esiin ja puolustamaan itsesi? Enole tehnyt mittään en ole ottanut mittään ?? Ei ainakaan mitään vastaan ?? En tunne torontalaishengen.. Sillä tyylillä hän on ennenkin huutanut? Olisko nyt paikalla ? Että hänen fanit sais Net Missionissa selvityxen missä mennään?

    epäkuranttien ns uskovien kanssa

    Äänestä

puoliyö lienee jo. Uhaten aallot lyövät, kansoilla on ahdistus...

Olen jo pitkän aikaa miettinyt miten Suomen seurakunnat (ei vain helluntailaisuus) ovat voineet ajautua sellaiseen pimeyteen ja eksytyksen tilaan, missä ne nyt suurelta osin ovat? Seurakuntia johtavat sokeat ja väärät paimenet, profeetat ennustavat oman päänsä näkyjä ja opettajat vievät laumansa harhaan vieraita oppeja opettamalla.

Missä oli Jumalan Sanan tuntemus, kun toivotettiin seurakuntiin torontolaisuus ja menestysteologia tervetulleiksi? Ajattelen nyt jälkiviisaana, että näille eksytyksille rakensi tietä uuskarismaattisuus, jossa etsittiin kokemuksia ja lahjoja enemmän kuin lahjan Antajaa. Odotettiin ja rukoiltiin herätystä ja siitä profeetat ennustivat, että se pian tulee.

Kun sitten meren takana alkoi tapahtua niin toivotettiin se meilläkin tervetulleeksi herätyksenä, jota olimme rukoilleet ja odottaneet. Siinä oli kyllä aineksia, jotka olivat uutta ja josta raamattu ei puhunut, mutta täytyihän sen olla Jumalasta, kun kerrottiin joukottain uskoon tulleista ja parantumisihmeen kokeneista ihmisistä.

Torontolaisuus ja menestysteologia sopivatkin vanhan aatun pirtaan; kokouksissa oli valtava tunnelataus, kehossa koettiin ilmavirtauksia, lämpöä ja värinöitä, vastustamaton voima kaatoi lattialle, nauramisesta ei tullut loppua ja mikä mieluisinta: vanhaa aatua rohkaistiin vaatimaan Jumalalta menestystä, terveyttä ja rutkasti rahaa. Kehotettiin käskemään Jumalaa. Opetettiin uskomaan uskoon. Vastustajat vaijennettiin varoittamalla heitä pilkkaamasta Pyhää Henkeä, joka aikaansai nämä ilmiöt. Opetettiin myös, että kuuluisat puhujat ja tämän herätyksen puuhamiehet olivat Jumalan voideltuja joiden arvosteleminen oli myös Pyhän Hengen pilkkaa.

Sitten saimme uuden raamatunkäännöksen 1992 josta kyllä tiedettiin jo ennalta, että se oli epätarkka ja mielivaltainen laitos, mutta vapaissakin suunnissa se sanottiin tervetulleeksi. Olihan sitä helpompi ymmärtää kuin edeltäjäänsä, joka maailmanlaajuisestikin tunnustettiin alkuteksteille uskollisena versiona. Mutta se ei ollut enää puhdasta Jumalan Sanaa. Liberaaliteologeille siitä löytyi runsaasti mieluisia kohtia, joilla voitiin vesittää Jumalan pelastussuunnitelman perustotuudet.

Hedelmä kasvaa ja kehittyy hitaasti, mutta nyt alamme nähdä millainen hedeltä tästä kaikesta on kypsymässä. Näemme, mikä on vielä näkökykyä tallella. Laodikean seurakunta ei enää nähnyt todellista tilaansa. Se oli sokea tilastaan.

"Sillä sinä sanot: Minä olen rikas, minä olen rikastunut enkä mitään tarvitse; etkä tiedä, että juuri sinä olet viheliäinen ja kurja ja köyhä ja sokea ja alaston. Minä neuvon sinua ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit" Ilm. 3:17-18.

Herra ei asunut enää Laodikean seurakunnan keskellä. Ilm. 3:20 Hän sanoo seisovansa oven ulkopuolella ja kolkuttavansa. Kohta on muodossa, jossa puhutaan yksittäisille ihmisille. "Jos joku kuulee Minun ääneni ja avaa oven, niin Minä käyn hänen tykönsä sisälle". Siispä kaiken pimeyden lisääntyessä on vielä toivoa, että armosta kuulisimme Hänen kolkutuksensa, avaisimme oven ja Hän tulisi sisälle ja eläisimme todeksi tämän: "Kristus teissä, kirkkauden toivo".

Äänestä
  • kiva että jaksat höpistä, toimelias uskova vaan ei kerkiä lukemaan turhaa väärää häpinää

    Äänestä

  • Meidän tulee varoa ja kartaa harhaoppeja.

    Kun tänään menin ruokkimaan kanojani ulkotarhaan, tuli viereisestä mökistä paikalle mies, jota kanat eivät hyvin tunteneet. Ne pakenivat suojaan sisätiloihin.
    Meidänkin tulisi toimia samoin.
    Ei aleta "kaveeraamaan" harhaoppisten kanssa.
    --
    Tiit. 3:10,11
    3:10 Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti,

    3:11 sillä sinä tiedät, että semmoinen ihminen on joutunut harhaan ja tekee syntiä, ja hän on itse itsensä tuominnut.
    --
    Nuorena poikana laitoin jänisansoja. Naamioin ansat huomaamattomiksi ja houkutukseksi panin heiniä ansalangan lähelle.
    Pari jänistä tällä tavalla sainkin.

    Samalla tavoin paholainen kiusaa ja yrittää eksyttää ihmistä.
    Se rakentaa ja virittää ansan. Mikään ansa ei päällepäin näytä vaaralliselta. Eihän sinne kukaan silloin menisikään.

    Paholaisen tekemä ansa on naamioitu viattoman näköiseksi ja lisäksi se on tehty jollakin kepulikonstilla houkuttelevaksi.
    Mutta kun tähän ansaan astuu ja luulee saavansa palkinnon, niin toisin käy. Ansaa laukeaa ja olet loukussa.
    Saalis on kiinni eikä pääse ulos.

    Kiusaaja on mestarillinen tuntemaan ihmisten heikkoudet. Hän osaa rakentaa jokaiselle sopivan ansan.
    Hän osaa hyökätä myös oikealla hetkellä ja suunnalta, jota emme osaa arvatakkaan.
    Kiusaajan tarkoitus on lopulta aina saada ihminen lankeamaan pois uskosta.

    Kun me joudumme pahan ansaan ja huomaamme, että emme selviä omin voimin sieltä ulos, ei onneksemme peliä ole menetetty.
    Me voimme yhä huutaa apua Jumalalta.
    Jumala voi pelastaa meidät ansasta, kun huudamme Häntä avuksemme:
    "Sillä hän päästää sinut linnustajan paulasta, turmiollisesta rutosta" (Ps 91:3).

    Äänestä

jos joku helluntaiyhteisöön on sekaantnut tuollaiseen,eise helluntailiikettö hetkauta.
Sielläjhän on paljon luterilaisia ja niitähän on suomen vankilat täynnä.

Äänestä
  • Helluntailiikettä vaivaa kaksi syöpäkasvainta, torontolaisuus ja menestysteologia sekä niiden lähettämät monenlaiset etäpesäkkeet monenkirjavine ilmiöineen. Julkisuuteen tulleet väärinkäytökset ovat vain oireita ja näkyväistä jäävuoren huippua. Varsinainen syöpä tekee työtään syvällä ja pimennossa.

    Rukoillaan, että Jumala paljastaisi uskovaisille noissa liikkeissä vaikuttavan eksytyksen ja varjelisi heidät siltä. Ymmärräthän, että jokainen euro, jonka uhraamme eksytykseen mukaan menneille seurakunnille uhraamme riivaajille ja kannatamme ja ylläpidämme eksytystä ja sen mahdollisuutta jatkaa toimintaansa. Tämä oli nyt voimakkaasti sanottu, tiedän sen. Mutta tiedän myös, että harhaopit pysyvät voimissaan ja leviävät huijattujen uskovaisten varoilla.

    Äänestä

  • old_profile_20123 kirjoitti:

    Helluntailiikettä vaivaa kaksi syöpäkasvainta, torontolaisuus ja menestysteologia sekä niiden lähettämät monenlaiset etäpesäkkeet monenkirjavine ilmiöineen. Julkisuuteen tulleet väärinkäytökset ovat vain oireita ja näkyväistä jäävuoren huippua. Varsinainen syöpä tekee työtään syvällä ja pimennossa.

    Rukoillaan, että Jumala paljastaisi uskovaisille noissa liikkeissä vaikuttavan eksytyksen ja varjelisi heidät siltä. Ymmärräthän, että jokainen euro, jonka uhraamme eksytykseen mukaan menneille seurakunnille uhraamme riivaajille ja kannatamme ja ylläpidämme eksytystä ja sen mahdollisuutta jatkaa toimintaansa. Tämä oli nyt voimakkaasti sanottu, tiedän sen. Mutta tiedän myös, että harhaopit pysyvät voimissaan ja leviävät huijattujen uskovaisten varoilla.

    miksi helluntailiikettä vaivaa
    torontolaisuus ja menestysteologia
    sekä niiden lähettämät monenlaiset
    etäpesäkkeet monenkirjavine ilmiöineen?
    ei kaikki tuo ole tapahtunut vain
    benny hinnin ja rh brownen toimesta,
    jotka eivät kauvaa ole täällä vaikuttaneet.
    eiköhän se ole niin, että seurakunnissa
    on alkujaankin ollut ja sallittu
    väärähenkisiä vaikuttajia, omasta
    takaa ja ulkopuolisia.
    he ovat tartuttaneet vuosien varrella
    varallisia oppejaan ja opetuksiaan
    monissa seurakunnissa. yksi sellainen
    on artturi kukkula. joka on saanut
    mainetta pyhän hengen kastajana.
    siinä sivussa hän on julistanut eksytystä
    monien vuoisen ajan. eikä hän ole ainut,
    näitä vanhan polven vaikuttavia henkilöitä
    on, ja on ollut monia, jotka yhä saavat yhä kunnioittavaa
    kuulijakuntaa. ihmiset on tehty vastaanottaviksi
    kaikelle väärälle; maata on muokattu vuosia,
    ja kun siihen sitten kylvetään
    vääryyden siemenet,eksytys alkaa itää.

    raamattu on unohdettu ja Jeesus Kristus
    ei ole enää seurakunnan pää. ihmiset itse
    määräävät ja päättävät niin kuin parhaaksi
    väkevät. uusia sääntöjä ja määräyksiä laaditaan
    että väki pysyy siinä ruodissa mihin
    johto sen haluaa, ja rahaa tehdään
    keinolla millä hyvänsä,
    koska pastorit ottavat oppia toisistaan.
    pitää olla komeat talot ja autot "jumalan miehillä"
    että on uskosta näyttöä. sitä
    samaahan se on kaikki nuo poliittiset kampanjat,
    vaikutusvaltaa kun tavoitellaaan kaikin keinoin.
    aikansa kutakin, ja kieroilut ja vääryydet
    tulevat ennemmin tai myöhemmin päivänvaloon.

    Äänestä

  • old_profile_20123 kirjoitti:

    Helluntailiikettä vaivaa kaksi syöpäkasvainta, torontolaisuus ja menestysteologia sekä niiden lähettämät monenlaiset etäpesäkkeet monenkirjavine ilmiöineen. Julkisuuteen tulleet väärinkäytökset ovat vain oireita ja näkyväistä jäävuoren huippua. Varsinainen syöpä tekee työtään syvällä ja pimennossa.

    Rukoillaan, että Jumala paljastaisi uskovaisille noissa liikkeissä vaikuttavan eksytyksen ja varjelisi heidät siltä. Ymmärräthän, että jokainen euro, jonka uhraamme eksytykseen mukaan menneille seurakunnille uhraamme riivaajille ja kannatamme ja ylläpidämme eksytystä ja sen mahdollisuutta jatkaa toimintaansa. Tämä oli nyt voimakkaasti sanottu, tiedän sen. Mutta tiedän myös, että harhaopit pysyvät voimissaan ja leviävät huijattujen uskovaisten varoilla.

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000035604658

    Äänestä

  • rau-ha kirjoitti:

    miksi helluntailiikettä vaivaa
    torontolaisuus ja menestysteologia
    sekä niiden lähettämät monenlaiset
    etäpesäkkeet monenkirjavine ilmiöineen?
    ei kaikki tuo ole tapahtunut vain
    benny hinnin ja rh brownen toimesta,
    jotka eivät kauvaa ole täällä vaikuttaneet.
    eiköhän se ole niin, että seurakunnissa
    on alkujaankin ollut ja sallittu
    väärähenkisiä vaikuttajia, omasta
    takaa ja ulkopuolisia.
    he ovat tartuttaneet vuosien varrella
    varallisia oppejaan ja opetuksiaan
    monissa seurakunnissa. yksi sellainen
    on artturi kukkula. joka on saanut
    mainetta pyhän hengen kastajana.
    siinä sivussa hän on julistanut eksytystä
    monien vuoisen ajan. eikä hän ole ainut,
    näitä vanhan polven vaikuttavia henkilöitä
    on, ja on ollut monia, jotka yhä saavat yhä kunnioittavaa
    kuulijakuntaa. ihmiset on tehty vastaanottaviksi
    kaikelle väärälle; maata on muokattu vuosia,
    ja kun siihen sitten kylvetään
    vääryyden siemenet,eksytys alkaa itää.

    raamattu on unohdettu ja Jeesus Kristus
    ei ole enää seurakunnan pää. ihmiset itse
    määräävät ja päättävät niin kuin parhaaksi
    väkevät. uusia sääntöjä ja määräyksiä laaditaan
    että väki pysyy siinä ruodissa mihin
    johto sen haluaa, ja rahaa tehdään
    keinolla millä hyvänsä,
    koska pastorit ottavat oppia toisistaan.
    pitää olla komeat talot ja autot "jumalan miehillä"
    että on uskosta näyttöä. sitä
    samaahan se on kaikki nuo poliittiset kampanjat,
    vaikutusvaltaa kun tavoitellaaan kaikin keinoin.
    aikansa kutakin, ja kieroilut ja vääryydet
    tulevat ennemmin tai myöhemmin päivänvaloon.

    Toinen evankeliumi (Gal. 1:6)

    Galatian seurakuntalaiset olivat langenneet toisenlaiseen evankeliumiin (Gal. 1:6).
    Paavalilla oli suuri hätä heidän puolestaan.
    Uskosta on kovin helppo luopua.
    Siksipä Paavali toisessa paikassa varoittaa kristittyjä. ”Joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei kaadu” (1. Kor. 10:12).
    Galatalaisten lankeeminen pois armosta on varoittava esimerkki meillekin.

    Luther sanoo omasta kokemuksestaan galatalaiskirjeen selityksessään:
    ”Myös me joudumme joka päivä kokemaan, kuinka vaivalloista on sielun saada luja usko ja säilyttää se ja kuinka vaikeaa on valmistaa Herraa varten täydellinen kansa.
    Kymmenen vuotta saa tehdä työtä, ennen kuin edes pienoisseurakunta alkaa kuta kuinkin olla kunnossa.

    Kun se vihdoinkin on valmis, sen keskeen pujahtaa joku kiihkoilija, joka ei muuta osaa kuin häväistä vilpittömiä opettajia.
    Yhdessä hetkessä hän tekee kaikesta selvää. Kehen ei moinen häpeäteko koskisi.
    Me olemme jumalan armosta panneet Wittenbergissä kristillisen seurakunnan asiat paikalleen.

    Mutta vaikka evankeliumi edistyy hyvin, sen tielle voisi yksikin kiihkoilija äkisti panna esteen.
    Niin kävi Paavalille.
    Hän oli pannut Galatian seurakunnan elämän paljolla huolella ja vaivannäöllä kuntoon.. Mutta hänen lähdettyään valeapostolit turmelivat kaiken lyhyessä ajassa.

    Meidän on siis pysyteltävä valppaina ja valveilla kiihkohenkien varalta. Kokematon väkijoukko hinkuu uuden perään ja liittyy oitis heihin.
    Jos nukahdamme, se tulee ja kylvää rikkaviljaa vehnäpeltoon. Kristuksen lauma on aina vaarassa”.
    (Luther).

    Löytyneekö tämän päivän seurakunnista sellaisia paimenia, jotka pitävät laumastaan huolen?
    Meidän jokaisen on nyt pysyttävä hereillä. Jokainen valvokoon itseään.
    Opettajien tulee sen lisäksi valvoa myös koko seurakuntaa.

    Äänestä

  • tapio522 kirjoitti:

    Toinen evankeliumi (Gal. 1:6)

    Galatian seurakuntalaiset olivat langenneet toisenlaiseen evankeliumiin (Gal. 1:6).
    Paavalilla oli suuri hätä heidän puolestaan.
    Uskosta on kovin helppo luopua.
    Siksipä Paavali toisessa paikassa varoittaa kristittyjä. ”Joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei kaadu” (1. Kor. 10:12).
    Galatalaisten lankeeminen pois armosta on varoittava esimerkki meillekin.

    Luther sanoo omasta kokemuksestaan galatalaiskirjeen selityksessään:
    ”Myös me joudumme joka päivä kokemaan, kuinka vaivalloista on sielun saada luja usko ja säilyttää se ja kuinka vaikeaa on valmistaa Herraa varten täydellinen kansa.
    Kymmenen vuotta saa tehdä työtä, ennen kuin edes pienoisseurakunta alkaa kuta kuinkin olla kunnossa.

    Kun se vihdoinkin on valmis, sen keskeen pujahtaa joku kiihkoilija, joka ei muuta osaa kuin häväistä vilpittömiä opettajia.
    Yhdessä hetkessä hän tekee kaikesta selvää. Kehen ei moinen häpeäteko koskisi.
    Me olemme jumalan armosta panneet Wittenbergissä kristillisen seurakunnan asiat paikalleen.

    Mutta vaikka evankeliumi edistyy hyvin, sen tielle voisi yksikin kiihkoilija äkisti panna esteen.
    Niin kävi Paavalille.
    Hän oli pannut Galatian seurakunnan elämän paljolla huolella ja vaivannäöllä kuntoon.. Mutta hänen lähdettyään valeapostolit turmelivat kaiken lyhyessä ajassa.

    Meidän on siis pysyteltävä valppaina ja valveilla kiihkohenkien varalta. Kokematon väkijoukko hinkuu uuden perään ja liittyy oitis heihin.
    Jos nukahdamme, se tulee ja kylvää rikkaviljaa vehnäpeltoon. Kristuksen lauma on aina vaarassa”.
    (Luther).

    Löytyneekö tämän päivän seurakunnista sellaisia paimenia, jotka pitävät laumastaan huolen?
    Meidän jokaisen on nyt pysyttävä hereillä. Jokainen valvokoon itseään.
    Opettajien tulee sen lisäksi valvoa myös koko seurakuntaa.

    http://www.youtube.com/watch?v=GVHVlNlU_V4&feature=related

    Äänestä

Hanki hyvä helluntaikirkon sielonhoitaja ja rauhoitu, synti kyllä hellittää elämästäsi, kun käännyt Jeesuksen puoleen koko sydämestäsi, kuolemaa ei tarvitse pelätä vaikka lankeaa joskus!

Äänestä
  • Minun Sielunhoitajani riittä minulle eikä Hänen vertaistaan löydy, ei varsinkaan HELLUNTAIRIKOSTA!

    Äänestä

  • DoctorT kirjoitti:

    Minun Sielunhoitajani riittä minulle eikä Hänen vertaistaan löydy, ei varsinkaan HELLUNTAIRIKOSTA!

    sananlaskuista

    Äänestä

  • etippä. kirjoitti:

    sananlaskuista

    sinuunkin pätee. vai miten on?

    Äänestä


  • DoctorT kirjoitti:

    Minun Sielunhoitajani riittä minulle eikä Hänen vertaistaan löydy, ei varsinkaan HELLUNTAIRIKOSTA!

    Raamattu sanoo meist, että olemme kuin kilisevä kulkunen jne.. Ilman Rakkautta.Etsi ensin Herraa ja Pyhän Hengen täyteyttä. Onko näillä sivuilla monellakaaan tuoretta Jeesuksen sisäistä tuntemusta? Sillä Pyhä Henki, kun Hän tulee teihin poistaa vihan, katkeruuden, kateuden,jne. Mikä estää täyttymyksen Ylpeys. anteeksi antamattomuus rahan himo Tutki myös itseäsi Doctor T ennenkuin rupeat ennustelemaan. Mailmanheki on herätystä vastaan, mutta Pyhällä Hengellä täyttyneet odottavat Herra ja täyttyvät useamminki Hengellä. Tule Herra sytytä meidät sinun tulestasi. Anna meille sieluja mailmasta Jeesuksen nimessä. AMEN.

    Äänestä

  • Anova kirjoitti:

    Raamattu sanoo meist, että olemme kuin kilisevä kulkunen jne.. Ilman Rakkautta.Etsi ensin Herraa ja Pyhän Hengen täyteyttä. Onko näillä sivuilla monellakaaan tuoretta Jeesuksen sisäistä tuntemusta? Sillä Pyhä Henki, kun Hän tulee teihin poistaa vihan, katkeruuden, kateuden,jne. Mikä estää täyttymyksen Ylpeys. anteeksi antamattomuus rahan himo Tutki myös itseäsi Doctor T ennenkuin rupeat ennustelemaan. Mailmanheki on herätystä vastaan, mutta Pyhällä Hengellä täyttyneet odottavat Herra ja täyttyvät useamminki Hengellä. Tule Herra sytytä meidät sinun tulestasi. Anna meille sieluja mailmasta Jeesuksen nimessä. AMEN.

    Kun pahahenki on päästetty herätysliikkeeseen torontolaisuuden ja sen jälkivirtojen myötä, joista NÄKYVIN JA LÄHEISIN on Nokia Mission, niin tulokset ovat nämä!

    PYHÄ HENKI, JUMALAN IHAN PYHÄ HENKI, on vain kaiken rienan lähteeksi nimetty, ei todellisuudessa vaikuttava HENKI näissä menoissa. Niin helluntaikirkkohankkeessa kuin näissä harhaoppivirroissa, joiden perässä kirjoittajakin näyttää harhailevan.

    Jos olisikon pysytty SANASSA, kunnioitettu JUMALAA JA HÄNEN HENKEÄNSÄ, ei tällaista sekasorron ja SUUREN EKSYTYKSEN aikaa olisi tarvinnut Suomenkaan nähdä.

    RAKKAUDEN perään sinäkin huudat, käsittämättä, mitä ja mikä se itseasiassa on! Se EI ole rakkautta, että pitää kaikkea soopaa terveellisenä!

    Jokaisella aikakaudella on profeettansa, olenko minä sellainen, tuskin, mutta ymmärryksellä ja särjetyllä sydämellä varustettu matkaaja kyllä.

    Äänestä

  • DoctorT kirjoitti:

    Kun pahahenki on päästetty herätysliikkeeseen torontolaisuuden ja sen jälkivirtojen myötä, joista NÄKYVIN JA LÄHEISIN on Nokia Mission, niin tulokset ovat nämä!

    PYHÄ HENKI, JUMALAN IHAN PYHÄ HENKI, on vain kaiken rienan lähteeksi nimetty, ei todellisuudessa vaikuttava HENKI näissä menoissa. Niin helluntaikirkkohankkeessa kuin näissä harhaoppivirroissa, joiden perässä kirjoittajakin näyttää harhailevan.

    Jos olisikon pysytty SANASSA, kunnioitettu JUMALAA JA HÄNEN HENKEÄNSÄ, ei tällaista sekasorron ja SUUREN EKSYTYKSEN aikaa olisi tarvinnut Suomenkaan nähdä.

    RAKKAUDEN perään sinäkin huudat, käsittämättä, mitä ja mikä se itseasiassa on! Se EI ole rakkautta, että pitää kaikkea soopaa terveellisenä!

    Jokaisella aikakaudella on profeettansa, olenko minä sellainen, tuskin, mutta ymmärryksellä ja särjetyllä sydämellä varustettu matkaaja kyllä.

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000035620824

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


DoctorT kirjoitti:

Vain muutama viikko siitä, kun media kertoi helluntaimiesten olleen mukana WinCapitassa. Siis rikollisessa rahan-ahneus toiminnassa!

Ja nyt ollaan TODELLISEN KRIISIN kynnyksellä. Vaalirahoitus on sykkyrä, josta vain pieni repeämä on tämä NOVA-Groupin kytkökset. Mutta ainekset ovat käsittämättömän dynamiitin herkät!

Kun ja jo tästä seuraa nykyisten huippupoliitikkojen romahdus, hallitus kaatuu, ennenaikaiset vaalit jne. Muistetaan vain, että helluntaimiehiä oli kaiken takana, jopa vilpittömässä mielessä, ja sitten alkaa alamäki.

Helluntailiike joutuu niin median kynsiin ja revittäväksi ja sitä kautta kansan. Ja se tiedetään mikä tuomio on! Lynkkaus tavalla ja toisella!

Jos maamme vielä ajautuu taloudelliseen kurimukseen sen kautta, että poliittinen eliitti mestataan, ei ole edessä ajat hyvät, AJATOLLA pahat sitten. Ja tuo AJATOLLA, joka helluntailiikkeen tälle tielle vei, on : hengellinen valvomattomuus harhaoppien ja katolisen kirkon edessä. Torontoliike, EU:n edessä nöurtyminen ja tietysti VÄÄRENNETYN SANAN (käännös 1992) julistaminen. SAATANA on astunut seurakuntaan ja on viemässä liikkeen tuhoon Eikä ainostaan yhden hengellisen liikkeen, vaan välillisesti myös MAAN!!!

Paetkoon ken voi!!! Tulevaista vihaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu