Luulen, että he ovat todella avun tarpeessa.
Miksi heitä ei auteta sosiaalitoimiston kautta.
Sydän särkyy kun katsoo heitä.
Euro ei heitä auta.
Miksi heitä ei auteta sosiaalitoimiston kautta.
Sydän särkyy kun katsoo heitä.
Euro ei heitä auta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin auttaa parhaiten.
tarjoat monoa peiliin katsomatta varmaan työttömille, maanjäristyksen uhreille ja ties mille?
en kommentoi kerjäläisiä, mistä täs on aihe, kun en tiedä asiasta. mut monottajan asenteeseen sanon..
luulen et olet juuri rikkailta vanhemmiltasi saanu ensimmäisen mopon? oot oppinu sylkemään niin kauas, ettei paita kastu. osaat polttaa röökiä ja eläytyä puolentoista kaljatörpön känniin. leuassa kaksi karvaa ja kolmas tuloillaan..
aika outoa.... miten tuli ekana mieleen, et olet miesihminen?
no. kasva isoksi ja opi, ettei ketään saa monottaa.
näitä ulkomailta tulleita kesäkerjäläisiä? Jos tarkoitat, niin kannattais ottaa muomioon, että he ovat täällä keräämässä rahaa muille kuin itselleen. Milläs luulet heidän tänne tulevan? Takana on Romanialainen mafia, joka kärrää tänne vähäosaisia kerjäämään ja vie rahoista suurimman osan.
Viime syksynä löytyi Helsingin Katajanokalta kerjäläisten välinevarasto, missä oli kyynärsauvoja ja vanhoja vaatteita. Koko ulkomaalaisten kerjuu on yhtä suomalaisten kääntämistä.
Ulkomaalaiset kerjäläiset pitää poimia pois kaduilta ja lähettää heidät sinne, mistä ovat tulleet.
Eipä tullut mieleen pahamaailma.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/82492.shtml
en ole kyllä yhtään kerjäläistä vielä nähnyt vaikka viikottain Helsingissä tallustelen. Taitaa olla aikamoista medialiioittelua tuo kerjäläisongelma. Muualla maailmassa kerjäläisiä on hitusen enemmän kuin Suomessa.
ainakin nuo Hesan kerjäläiset ovat selvästi rikollisjärjestöjen uhreja. Jos kerjuupaikalle tuodaan ja haetaan pois melkein ruumisautoa muistuttavilla isoilla "limusiineillä", ruoka ei avuksi kelpaa, vain eurot. Avun tarpeessa ja kolikot ottava on vain jokin mafia.
Ei jostain Romaniasta kukaan kerjäläinen saa kokoon niin paljon, että kykenisi edes matkustamaan lähellekään Suomea. Joku hoitaa homman ja rahastaa kolikot pois. Älä anna itse yhtään mitään, älä ruikuta sossun tätejä apuun. Jos autetaan, sitten omaan maahansa.
paikkaansa- istupa alas, ja mieti mitä kirjoitat. Jos ajattelemme, että Hesassa on 20 kerjäläistä, Ja että jokainen saa 20 euroo per päivä. Siitä maksavat vielä ruokansa, niin luuletko, että mitään mafiaa kiinnostaa semmoset summat? He sponsoroivat mieluummin taskuvarasta, joka hankkii 100-kertaa enemmän päivässä. Toiseksi, olihan näistä Romaneista artikkelikin iltapäivälehdessä. Seurasivat romaniaan. Siellä kaatopaikalla asuivat. Keräsivät metalleja ja muovia.
kateellista kansaa, että olemme kateellisia jopa kerjäläisille.
kerjäläisiä, vaan Romanialaisen mafian tänne roudaamia rahastajia.
Kukaan ei varmasti ole kateellinen kerjäläisille.
Aamulehden uutisen perässä keskustelukommentti 8:
"Järjestäytynyttä toimintaa.Kesallä ovelle ilmestyi surkean näköinen kaveri lappu kourassaan,"olen puolalainen opiskelija jne." ja jotain kopioitua "taidetta" myynnissä.
En ostanut vaan lähdin kaveria seurailemaan vaivihkaa.
Lähibaarin takana oli lopulta Romanian kilvissä pakettiauto,johon näitä "opiskelijoita" kasaantui lopulta viisi kappaletta.Kuljettajana vanhempi "herrasmies"."
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/poliisi-varoittaa-ala-avaa-ovea-tuntemattomalle/169949