Vanha ja uusi Venäjä sekä votka

Venäjän yhteiskunnallinen asetelma ja itänaapurimme politiikka tarjoavat ehtymättömän keskustelun lähteen. Venäjän tapahtumat vaikuttavat Suomeen ja meihin vaikuttavat myös monenlaiset kuvitelmat ja harhakäsityksetkin, joita meillä Venäjästä elää julkisuudessa ja ihmisten mielissä. Entä todellisuus? Mihin Venäjä on matkalla?

Venäjän erityisasiantuntija ja tieteilijä Ilmari Susiluoto on maininnut, että votka on olennainen seikka, jos joku yrittää ymmärtää Venäjää ja tietää siitä jotain. Kunka olisikin niin helppoa ja arvon professorimme siis oikeassa!

Jotain uutta taitaa joka tapauksessa olla parasta aikaa muhimassa Venäjällä. Todisteena siitä oli Putinin pääministerivierailun peruuntuminen Suomeen. Mitähän kalenteribuukkausten päällekkäisyyksiä lieneekään löytynyt kesken kaiken? Vai ottiko uusi presidentti Medvedev ohjakset tiukasti haltuunsa heti kohta kättelyn jälkeen ja laittoikin Putinin ruotuun?

Venäjän valtiojohto näyttää ahkerasti luotailevan suhteitaan monelle taholle ulkomailla. Olisikohan siinä käynyt niin, että Suomen kanssa ongelmat ovat niin vähäisiä, ettei Suomi ollutkaan nyt aivan ensisijaisen tärkeä visiteerauspaikka?

Olennainen huomisen hahmotuksen kysymys on, miten vanha Venäjä vaikuttaa uuteen Venäjään? Jeltsinin ajan hallinto päästi Jenkkilän friedmanilaiset "talousgurut" Moskovan neuvonantajiksi je siinä raunioitui niin Venäjän talous kuin liki koko yhteiskuntakin, siis vanha Venäjä. Puna-Armeijan kuorokin kävi maailmalla kerjuulla Leningrad Cowboys -yhtyeen avustuksella.

Nyt on Venäjän armeija taas entrattu energiatuottojen voimalla. Palkat ja eläkkeet maksetaan säännöllisesti. Ja valtion vararahastoissa on kuulemma valtavat summat turvapuskurina pahojen päivien varalle. Täytynee uskoa, että Neuvostroliitto on tosiaan jäänyt menneisyyteen.

Entä sitten kuitenkin? Miten vanha Venäjä mahtaakaan vaikuttaa vielä huomennakin? Neuvostoajan ideologinen pohja oli perin toisenlainen kuin nykymaailman tilanne ja vaatimustaso. Paljon on varmaan osattu ottaa opiksikin. Tuskinpa itänaapurissamme tullaan näkemään ainakaan samanlaista raittiuskampanjaa kuin 1980-luvun perestroikan aikana. Vai kävikö ehkä juuri niin, että votkan kielto kaatoi Gorbatshovin ja koko systeemin? Onko professori Susiluoto sittenkin oikeassa, jotta votka ratkaisee? Siis kansanperinne ja vanha Venäjä?

3

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siperialainen

      "erityisasiantuntija ..Ilmari Susiluoto on maininnut, että votka on olennainen seikka, jos joku yrittää ymmärtää Venäjää ja tietää siitä jotain."


      Venäjän presidentti Medvedevillä on tärkeä tapaaminen torstaina 5. kesäkuuta Saksan liittokansleri Angela Merkelin kanssa. Merkelin tuolloin vielä tuleva presidentti Medvedev ja virkaa tekevä presidentti Putin tapasivat jo maaliskuun alussa tämän vieraillessa Moskovassa kansainvälisenä naistenpäivänä.

      Jos aikaisemmin Putin saattoi puhua saksaa Gerhard Schröderin kanssa niin nyt Merkel taas venäjäntaitoisena voi puhua venäjää Medvedevin kanssa. Yhteisymmärrystä löytynee helpommin kun ei ole tulkkia välissä sönkkäämässä.

      Merkel oli ensimmäinen ulkomainen johtaja joka tapasi Venäjän uuden presidentin. Ja Saksa tulee olemaan ensimmäinen Euroopan maa jonne tämä matkustaa.

      http://news.xinhuanet.com/english/2008-03/09/content_7748318.htm

      "Saksa ja Venäjä ovat rakentamassa läheisiä ja ystävällisiä strategisia suhteitaan," kertoo Angela Merkel lehdistölle.

      Tämä tarkoittaa Saksan tukea Venäjän pyrkimyksissä modernisoida talouttaan ja taistelussa korruptiota vastaan, laillisuuden noudattamisen ja tehokkaamman oikeusjärjestelmän luomisessa – kaikki asioita joihin Medvedev sitoutui ottaessaan virkansa vastaan.

      Poliittisista syistä Merkel tulee varmastikin painottamaan Medvedeville myös ihmisoikeuskysymyksiä erityisesti koskien Mihail Hodorkovskin tapausta. Medvedevilläkin tulee olemaan ’kauppatavaraa’ omalta osaltaan keskusteluissaan Merkelin kanssa – Saksan yritysten kiinnostus ja pyrkimys Venäjän kasvaville markkinoille.

      "On olemassa selvää kilpailua Saksan ja Ranskan välillä kummasta tulee Venäjän avainpartneri Euroopassa, sanovat politiikan tutkijat.

      Melkeinpä samanaikaisesti pääministeri Putin on ollut kyläilemässä Ranskassa, kokoustanut presidentti Sarkozy’n ja pääministeri Dillonin kanssa sekä luovuttanut ex-presidentti Jacques Chiracille venäläisen kunniamerkin.

      Mitenkä käy kosintakisoissa Saksan ja Ranskan välillä – aika näyttää, mutta Venäjällä ajetaan tandemilla, presidentti Medevedev ja pääministeri Putin yhdessä polkien.

      Euroopan suurimmista ja komeimmista lähitulevaisuudessa Ranska lienee etulyöntiasemissa koska vetovastuu, so. EU:n puheenjohtajuus siirtyy sille kesäkuussa. Kesäkuun lopussa EU:n ja Venäjän kumppanuusneuvottelut lopultakin käynnistyvät Siperian Hanti-Mansijskissa.

      ”Deutschland über Alles” – kirjoitti talouslehti Kommersantin. Muut Venäjän lehdet eivät sentään näin suoraan kosijoitaan jonoon järjestelleet.

      Ja melkein kohta tämän jälkeen kuvaan tulee Japanikin kun presidentti Dmitrij Medvedev ja liittokansleri Angela Merkel tapaavat heinäkuun 7-9 päivinä G8-maiden talousneuvotteluissa Hokkaidon saarella.

      Mahtanevat Ilmari ja ’Ulkkiksen’ pojat olla näistä Venäjän kuvioista vodkineen ja muineen ulkona kuin lintulauta. Siellä Euroopassa ja Aasiassa juoksennellaan - ja lujaa!

    • kuinkas siten käy?

      Venäläiset ovat pikkuhiljaa siirtymässä vodkan juojista mietojen alkoholijuomien suosijoiksi. Asia ilmenee maan Alkoholituottajien liiton tutkimuksesta, jonka mukaan vodkan tuotanto on tämän vuoden aikana laskenut kahdella prosentilla viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.

      Sen sijaan venäläisen samppanjan ja kuohuviinien tuotanto kasvoi 16 prosentilla ja viinien valmistus lähes 30 prosentilla. Väkevissä alkoholijuomissa suosiotaan ovat puolestaan nostaneet tuontiviski sekä venäläinen konjakki. Myös olut on kasvattanut menekkiään – viimeisten viiden vuoden aikana oluen osuus alkoholin myynnissä on noussut 20 prosentista 30 prosenttiin. Asiantuntijoiden mukaan kasvun selittää oluen aggressiivinen mainonta.

      Asiantuntijat veikkaavat, että muut alkoholilaadut uhkaavat syrjäyttää markkinoilta kokonaan erityisesti kaikista halvimmat vodkamerkit.

      Tutkimuksen mukaan venäläisten alkoholinkäyttö on pysynyt ennallaan edelliseen vuoteen verrattuna. Venäläiset kuluttavat keskimäärin noin kymmenen litraa puhdasta alkoholia vuodessa."

      (Taneli Dobrowolski, Moskova.info)

      http://lenta.ru/news/2008/05/20/wine/

    • naapurit vaarassa?

      "Venäjää saattaa kesällä uhata vakava pula alkoholituotteista. Alkoholipulan syynä on uusi valvontajärjestelmä, jonka ottamisessa käyttöön on ollut suuria ongelmia.

      Venäjän verohallinnon vaatimusten mukaan jokainen venäläinen alkoholituotteita valmistava yritys on velvollinen olemaan mukana valtakunnallisessa EGIAS-järjestelmässä, jonka avulla maan verohallinto voi valvoa alkoholin tuotantoa. Järjestelmän alkuperäisenä ajatuksena oli karsia markkinoilta kaikki ”pimeää” tuotantoa valmistavat yritykset.

      Järjestelmää yritettiin käynnistää ensimmäistä kertaa tammikuussa vuonna 2006. Järjestelmän ohjelmistossa ilmenneet puutteet johtivat alkoholituotannon kriisiin alkuvuonna 2006. Vaikka uutta ohjelmistoa ei ole vieläkään valmistettu, vaaditaan alkoholivalmistajia siirtymään järjestelmän piiriin ensi kuusta alkaen, venäläinen verkkolehti GZT.ru kirjoittaa.

      Ohjelmistoa on koekäytetty muun muassa Krasnodarin alueella, mutta siellä saadut kokemukset ovat puhuneet sen puolesta, että EGIAS-ohjelmisto ei edelleenkään toimi kunnolla.

      Mikäli valtio ei kesäkuun alkuun mennessä siirrä järjestelmään siirtymisen takarajaa, saattaa venäläistä alkoholintuotantoa uhata vakava tuotantokriisi.

      Venäläisiä alkoholintuottajia rasittavat EGIAS-järjestelmän lisäksi myös veronkorotukset: maan talousministeriön päätöksen mukaan alkoholivero Venäjällä nousee ensi vuodesta lähtien vuosittain 20 prosentilla. "

      (Taneli Dobrowolski, Moskova.info)

      http://topnews.ru/news_id_20407.html

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe