Onko puolukanta luonnekysymys, saadaanko se yleensä perintönä, vai onko se vakaan pohdiskelun tulos? Perintö on helposti selitettävissä ja pohdiskelun tuloksen osuus saattaisi olla vallitsevana vasemmistolaisilla. Mutta luonnekysymyksen osuus onkin sitten mielenkiintoisempi asia; siitä voi päätellä monia asioita päätöksenteon foorumeilta?
Mistä puoluekanta muotoutuu
perimääkö?
394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ovat pikkuhiljaa häviävä vähemmistö. Nyt 30 % ei äänestä ollenkaan ja lopuista arviolta noin puolella ei ole minkäänlaista puoluekantaa, ääni annetaan henkilölle ei puolueelle. Tämän vuoksi puolueet ottavat mm. julkkisehdokkaita erittäin mielellään listoille.
Samanlaista kuin esimerkiksi jonkin kiihkouskonnon oikkuihin mukautuminen.
Todellisen puoluekannan omaava hyväksyy oman puolueensa tekemiset, vaikka olisivat kuinka rikollisiakin. (tämä ilmenee täälläkin keskustan rötösten puolustelijoissa).
se on huomannut sen vetävän.