mitään.Kertokaa kaikki tietonne..mulla on tosi epäsäännöllinen se kiertopäivä n.28 -31 päivää? joten en ole laskenu niitä päiviä lähiaikoina ,millon tiedän että pilleri pitää ottaa?sisko sano että aina ku huomaat että verta alkaa vuotaa ni ota,mut eiks sillo ne menkat tuu väärään aikaa?oon ihan sekasin??yasminelle merkki..
heips,hoitaja antoi e-pillerit.....
enkä oikeen tiedä niistä......
91399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Väitätkö tosissasi 28-31 päivän kierron olevan "tosi epäsäännöllinen"? Tosi epäsäännöllistä olisi se, jos kierron pituus vaihteleisi 21 ja 59 päivän välillä. Pillerit tosiaan aloitetaan kierron ensimmäinen päivä. Kierron ensimmäinen päivä on se päivä, kun kuukautiset alkavat. Siskosi on ihan oikeassa.
Mitä ihmettä sinä oikein kuvittelet "kierron" tarkoittavan?
Lue Yasminellen pakkausseloste. Siellä on kerrottu kuinka pillerit tulee aloittaa. Tosin pelottaa jo valmiiksi, mitä sinun pillerinkäytöstäsi tulee, jos olet näin pihalla jo ennen aloittamista.
aloittaa kun menkat alkaa?ku sen välivuotopäivien aikana niitten menkkojen kuulu tulla ? ja sithän ne alkaa sillon....vai loppuuko ne kun otan pillerin?
Kysymyksestäsi ei saa mitään selvää, kun olet kirjoittanut sen nimimerkiksi. Voisitko ystävällisesti kirjoittaa viestikenttään viestisi ja nimimerkki kohtaan vaikka epämääräisen merkkijonon jos et saa nimimerkkiä aikaiseksi.
Voi taivas, miksi teille edes annetaan pillerit, kun ei tuotakaan vähään tajuta. Ensimmäinen pilleriliuska aloitetaan vuodon ensimmäisenä päivänä, jonka jälkeen pidetään säännöllinen 21 7 rytmi. Totta kai menkat alkavat taukoviikolla, mutta ei taukoviikkoa keskeytetä, vaan se pidetään aina siinä 7 päivässä.
Ehkä siun ei kannata syyvä ollenkaa koko pillereitä kun et niistä viel mitää tiiä.
Googlaa se pilleri merkki että saat käyttöohjeet kyseisille pillereille tai mee takas sinne terkkarille että se antaa siulle kunnon ohjeet.
"ko sano että aina ku huomaat että verta alkaa vuotaa ni ota"
Ei aina, vain silloin kun pillereitä aloittaa ensimmäinen tulee ottaa vuodon alkaessa. Taukoviikon vuoto ei vaikuta pillereiden aloittamiseen, vaan taukoviikko on aina se 7 päivää riippumatta vuodon alkamisesta tai loppumisesta.
Lue se pakkausseloste läpi huolella ja ajatuksen kanssa, ja lue sitten vielä toiseen kertaan. Sen sisältöä ei ihan helposti välttämättä sisäistä, mutta kaikki mitä siellä kerrotaan on tärkeää tietää ja ymmärtää.
E-pillerien ohjeet löytyy pakkauksesta. kolmen viikon ajan joka päivä yksi pilleri ja sitten 7 päivää taukoa ja taas aloita uusi paketti. :) pillerit pitäisi ottaa joka päivä samoihin aikoihin. :)
Jos sä oot just alottanu pillerit eli et oo viel ottanu yhtäkään nii silloin pitää aloittaa heti kun menkat alkaa.. Silloin jää kerran menkat välistä, mutta niin se kuuluukin menna. :)
YASMINELLE 0,02MG/3MG 21 FOL TABL
BAYER SCHERING PHARMA OY
12,53 € 0,60€/kpl
Lääkemuodot
Tabletti.
Vaikuttavat aineet:
Drospirenoni (3 milligrammaa) ja etinyyliestradioli (20 mikrogrammaa).
Käyttötarkoitus:
Raskauden ehkäisy.
Vaikutustapa:
Yasminelle on yhdistelmätabletti, joka sisältää keltarauhashormonia (drospirenoni) ja estrogeenia (etinyyliestradioli). Nämä aineet ehkäisevät raskautta estämällä munasolun irtoamisen. Myös kohdunkaulan lima muuttuu siittiöitä huonosti läpäiseväksi.
Annostus:
Yksi tabletti päivässä 21 päivän ajan, minkä jälkeen pidetään 7 päivän tauko ennen seuraavan pakkauksen aloittamista. Tauon aikana tulee yleensä tyhjennysvuoto. Pakkauksessa on yksityiskohtainen käyttöohje. Ehkäisyteho alkaa jo ensimmäisenä käyttöpäivänä, jos pakkausselosteen ohjetta on noudatettu oikein.
Lääkkeen ottaminen:
Tabletit niellään pienen nestemäärän kera aina samaan aikaan vuorokaudesta, ja ne otetaan pakkaukseen merkityssä järjestyksessä. Jos tabletin ottaminen unohtuu, on unohtunut tabletti otettava heti kun se on mahdollista. Jos viimeisen tabletin ottamisesta on kulunut yli 12 tuntia, tulee raskauden ehkäisystä huolehtia seuraavan 7 päivän ajan esim. kondomin avulla.
Haittavaikutukset:
Yleisimpiä haittavaikutuksia ovat kuukautiskierron häiriöt, joita esiintyy yleensä ensimmäisten 3 käyttökuukauden aikana. Näitä ovat tiputtelu- ja läpäisyvuodot. Muita yleisiä haittoja ovat pahoinvointi, päänsärky, rintojen arkuus sekä mielialan vaihtelut. Veritulpan riski on hieman lisääntynyt ehkäisytablettien käyttäjillä. Lääkäri arvioi yksilöllisesti veritulppariskin mahdollisuutta. Yhdistelmäehkäisyä eli etinyyliestradiolia (synteettistä estrogeenia) sisältäviä valmisteita ei tulisi käyttää, jos veritulppien vaara on suurentunut.
Raskaus ja imetys:
Valmistetta ei saa käyttää raskauden ja imetyksen aikana.
Säilytys:
Huoneenlämmössä, alle 25 asteessa ja omassa pakkauksessaan. Kelpoisuusaika pakkauksessa.
Lisäaineet
-
Lähde: Lääketietokeskus
Pakkaustie