Etuteltassa on nyt hiljaisuus.
R.I.P
Etuteltan puheet
22
6464
Vastaukset
- Yamarin
Yhtään viestiä ei vielä tänään yleiselle puolelle kirjoitettu.Suljetulle osastolle 3 kpl.joissa kehutaan toimivaa järjestelmää.Vanhat ***rut on nyt vissiin tyytyväisiä muutokseen.Suljettujen ovien takana juorutaan tästälähtien.
Eipä sieltä esim. karavaanariksi aikova voi mitään neuvoja kysellä enää.Ei vaan houkuttele uusia jäseniä kovinkaan hyvin mukaan harrastukseen.Aikoinaan kun liityin jäseneksi sain juuri tuolta puuttuvat tiedot ja taidot ammennettua,joita oli sitten vaunuillessa helppo hyödyntää.Oikeastaan sai lukemalla pari menetettyä vuotta kiinni.- seppo
Johtoryhmä keksi vihdoinkin keinon millä vaiensi kansan suun.
Kyllähän sieltä voi kysellä ... eri asia saako enää vastausta. - william
seppo kirjoitti:
Johtoryhmä keksi vihdoinkin keinon millä vaiensi kansan suun.
Kyllähän sieltä voi kysellä ... eri asia saako enää vastausta.Pian Etuteltassa palataan entiseen käytäntöön.
Ei tuo kauan enää jatku.
Näin käy. Järki voittaa vielä. - Aloittelija
william kirjoitti:
Pian Etuteltassa palataan entiseen käytäntöön.
Ei tuo kauan enää jatku.
Näin käy. Järki voittaa vielä.Kyseessä on ilmeisesti keskusteluryhmä. Mikä on www-osoite ja mitä ko. ryhmän käyttö edellyttää?
Tämä ryhmä on osaltani toiminut tosi hyvin. Kuten nimimerkkikin kertoo, olen aloittelija. Kysymykseni ovat vastanneet juuri tasoa kun ei tiedetä mistään mitään. Ihme ja kumma, asiallisia vastauksia on tullut ja hommat on näiden avulla edenneet. Ja hyvä asia on myös, että tämä ryhmä tuntuisi toimivan suhteellisen aktiivisesti. - Kulkuri
Aloittelija kirjoitti:
Kyseessä on ilmeisesti keskusteluryhmä. Mikä on www-osoite ja mitä ko. ryhmän käyttö edellyttää?
Tämä ryhmä on osaltani toiminut tosi hyvin. Kuten nimimerkkikin kertoo, olen aloittelija. Kysymykseni ovat vastanneet juuri tasoa kun ei tiedetä mistään mitään. Ihme ja kumma, asiallisia vastauksia on tullut ja hommat on näiden avulla edenneet. Ja hyvä asia on myös, että tämä ryhmä tuntuisi toimivan suhteellisen aktiivisesti.Niin kyseessä on http://www.karavaanarit.fi Jäsen yhdistyksen oma keskustelupalsta
- Korvat aina höröllä
seppo kirjoitti:
Johtoryhmä keksi vihdoinkin keinon millä vaiensi kansan suun.
Kyllähän sieltä voi kysellä ... eri asia saako enää vastausta.Seppo tietää, ketä on tuo "johtoryhmä" joka päättää meidän jäsenten asioista?
Johtoryhmä sanalla ei tässä kohti liene mitään merkitystä, koska asiat päättänee kaikista suurin järjestön johdossa keulakuvana oleva "diktaattori" kera Tipu poloisen . Kuunnelkaapa keskusteluja alueilla, joissa sattuu olemaan johtoryhmään (SFC:n hallitukseen) kuuluvia henkilöitä, mitkä mahdollisuudet heillä on vaikuttaa jäsenistöä koskeviin päätöksiin ja asioihin. Varsinkin järjestön jäsenmaksujen käyttöä koskeviin asioihin. Hakeutukaapa hallituksen jäsenten seuraan, ja valitkaapa niistäkin miespuolisia edustajia, (Tipulta ei totuutta saa julki) niin kuulette totuuksia. Korvat kannattaa olla höröllä tuolla alueilla liikkuessa, niin saa arvokasta tietoa tahtomattaan ja kysymättä, missä mennään tämän järjestön suhteen. - etuteltta päättää
Korvat aina höröllä kirjoitti:
Seppo tietää, ketä on tuo "johtoryhmä" joka päättää meidän jäsenten asioista?
Johtoryhmä sanalla ei tässä kohti liene mitään merkitystä, koska asiat päättänee kaikista suurin järjestön johdossa keulakuvana oleva "diktaattori" kera Tipu poloisen . Kuunnelkaapa keskusteluja alueilla, joissa sattuu olemaan johtoryhmään (SFC:n hallitukseen) kuuluvia henkilöitä, mitkä mahdollisuudet heillä on vaikuttaa jäsenistöä koskeviin päätöksiin ja asioihin. Varsinkin järjestön jäsenmaksujen käyttöä koskeviin asioihin. Hakeutukaapa hallituksen jäsenten seuraan, ja valitkaapa niistäkin miespuolisia edustajia, (Tipulta ei totuutta saa julki) niin kuulette totuuksia. Korvat kannattaa olla höröllä tuolla alueilla liikkuessa, niin saa arvokasta tietoa tahtomattaan ja kysymättä, missä mennään tämän järjestön suhteen.sinne valitsee. Jos homma on pepullaan, niin jutelkaa toisilla foorumeilla siitä, kuka olisi hyvä heppu sinne johtoryhmään. Ja nyt nyt tämä "heppu" tarkoittaa miestä/naista.. ;)
- Anonyymi
SFC ampui omaan jalkaan, kun salli vuosikausia kaikenlaisen "rikollisen toisten kirjoittajien terrorisoinnin jäsenille tarkoitetussa palstassa", Muutaman elämäänsä kyllästyneen iäkkään kirjoittajan jatkuva herjan käyttö toisia kirjoittajia kohtaan oli liikaa "kahvikassanpitäjälle, eli toiminnanjohtajalle" . Tyyppi lopetti kokonaan jäsenten kirjoituspalstan!! SFC ry:n jäsenistö kiittää, kun ei tarvitse enää maksaa tulevan vuoden jäsenmaksua.
Saavutus sekin!- Anonyymi
Ei ole ensimmäinen harrastuspalsta joka pitää lopettaa joidenkin mulkkujen takia.
Itsekin erosin SFC liitosta. Ensi vuosi vapaa matkustaja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole ensimmäinen harrastuspalsta joka pitää lopettaa joidenkin mulkkujen takia.
Itsekin erosin SFC liitosta. Ensi vuosi vapaa matkustaja.Ihan "mielenkiintoista" että erotaan liitosta jonkun keskustelupalstan lopettamisen vuoksi. Miksiköhän on lainkaan liitytty karavanliittoon, siksikö että se oli ennenwanhaan hienoa.
En viitsinyt paljon käydä tuolla palstalla, joten ei vaikuta mitenkään omaan käyttäytmiseeni ja jäsenyyteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan "mielenkiintoista" että erotaan liitosta jonkun keskustelupalstan lopettamisen vuoksi. Miksiköhän on lainkaan liitytty karavanliittoon, siksikö että se oli ennenwanhaan hienoa.
En viitsinyt paljon käydä tuolla palstalla, joten ei vaikuta mitenkään omaan käyttäytmiseeni ja jäsenyyteen.Ihan siksi vaan erosin liitosta kun en halua kuulua samaan porukkaan mulkkujen kanssa, juoppoja ja läskejä lähes kaikki ja ne jotka ei ole juoppoja ja läskejä on muuten päästään pimpelipom.
- Anonyymi
Oli ihan hyvä lopettaa koko typerä muutaman kirjottelijan yhteinen sanasota. Jatkuvasti samat henkilöt haukkuivat keskenään toisia ja olivat itse parempia kun muut. Jos joku erehty sekaan jotain sanomaan niin heti vi uiltiin ja mollattiin. Kun eräs heistä, joka ilmestyi paikalle aina viikonloppuisin typerine mielipiteineen niin nämä muutamat oiein tahallaan yllyttivät häntä hulluihin aloituksiin. No sitä saa mitä tilaa. Onneksi olkoon teille muutamille kaikkitietäville tunareille ns karavaanareille.
- Anonyymi
Ihan aiheesta lopettivat jäsenten keskustelupalstan.
- Anonyymi
Hyvä, että lopetettin koko palsta, en siellä ikinä käynyt enkä kirjoittanut mutta olen kuullut että oli kaikenlaista semmoista että kannatti lopettaa, ei tuotakaan tarvita. Sen verran on kokemusta että eipä siinä muitten puheet auta mihin matkustaa vaikka puskaan.
- Anonyymi
Turhaa diipadaapaa!
- Anonyymi
Kauan sai ne samat sirpat ja toivot ynnä muut maailmanselittäjä pölistä sillä palstalla
Miten se "toisten pölinä" häiritsi? Olitko mielestäsi asiallinen kirjoittelija, vaiko vain samanlaisena trollina kuin tälläkin palstalla? Meitä on moneksi!
Etuteltan jäsenkeskustelu meni pilalle huonon moderoinnin takia. Kaikenlainen herjan heitto toisia jäseniä kohtaan sallittiin vuosikausia, Moderointia -jos sitä nyt voisi sellaiseksi edes sanoa- tapahtui käytännössä vain ilmoitusten perusteella , yleensä viikonloppuisin. Poistoon meni aina koko ketju, vaikka vain muutamassa kirjoituksessa olisi ollut loukkaavaa tekstiä.
Jostain syystä kirjoituksia poistavat SFC:n työntekijät eivät olleet lainkaan selvillä, tai eivät kyenneet poistamaan riitaa haastavia kirjoittajia antamalla heille määräaikaisia kirjoituskieltoja sivustolle. Rikkeiden jatkuessa ko. häiriköiltä olisi voitu poistaa kokonaan kirjoitusoikeus esim. puoleksi vuodeksi.
Nyt tapahtunut menettely oli täysin mielivaltainen. Suurin osa kirjoittajista on aina käyttäytynyt kunnolla, mutta kaikkia rangaistiin. Jäsenkeskustelusta olisi tullut paljon suositumpi ja merkittävämpi osa SFC:n somea jo vuosia sitten, jos Liitto olisi niin halunnut. Mitkään muut foorumit, esim. tämä, eivät mitenkään korvaa parhaimmillaan monipuolisesti toiminutta Jäsenkeskustelua, missä mukan olivat myös yhteiskunnalliset asiat. Palstan lopettaminen merkitsi myös valtavan arkiston käytön hävittämistä, mikä on suorastaan törkeä teko. Muutaman törpön takia rangaistiin kaikkia jäseniä. Jäsenyys pääsee harkintaan, kun seuraava jäsenmaksu tulee luukusta.- Anonyymi
Oliko sillä palstalla rumatistä puhetta??
- Anonyymi
Tosimatkailija taitaa olla yksi niistä valittajista siellä jäsensivulla. Selityksiä riittää ja koskaan ei itse ole kirjoittanut sinne mitään. Yleensä ne jotka siellä kirjoittivat provosoituivat ihan kaikesta ja vi**uilua riitti. Pahimmat jaksoivat valittaa ulkomailta suurempien kaljalasien ääreltä. Hyvä että jäsensivut poistettiin.
- Anonyymi
Palstan lopetus on hieno teko! Eihän siellä ikinä mitään tarpeellista ja järkevää ollut, vaikka itseään arvossa pitävä ja betservisseri "Tosimatkailija" näin väittääkin. Tuommoset kirjailijat pilaa kaikkien karavaanarien maineen.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Oikea Karavaanari ei kitise joka asiasta ja osaa käyttäytyä myös netissä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841390Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 901115
- 81975
- 82971
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v68866Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841