Tötterö maksaa jäätelökiskalla

tolkuttomasti

"Jokainen on huomannut elintarvikkeiden kallistuneen keväällä. Irtojäätelön hinta on kuitenkin nyt aivan mykistävissä lukemissa, kertoo Aamulehden Moron tekemä kierros Tampereen keskustan jäätelökioskeilla.

Ingmanin jäätelökioskille Tampereen Alarannassa kahden pallon tötterön hinta on pompsahtanut tänä kesänä 4 euroon".

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/89318.shtml

Jäde tötterö 24 markkaa ?

33

4556

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelleenkin litroittain,

      mutta katso mitä ostat ja se selviää kun katsoo paketista mitä se painaa.

      Siihen sotketaan ILMAA joukkoon, jolloin sen koostumus muuttuu pehmeäksi ja samalla se vastaavasti kevenee.

      Margaret Thatcher - kemistinä - keksi/kehitti konseptin.

    • on ja itse

      ostan siksi kesässä vain pari jäätelöä kioskilta.
      Usein tehdään niin, että käydään ostamassa
      lähimpänä olevasta ruokakaupasta jäätelö ja mennään puiston penkille tai tms syömään. Useita kymppejä säästyy...Kaupan altaasta saa paljon halvemmalta. Helkkari kun yksi pallo kioskilla maksaa saman kuin litran pakkaus kaupassa...
      Sama hintakupla on kahvin kanssa...

    • Qsi

      Inflaatio rullaa koko ajan. Voit tutustua elinkustannusindeksiin täältä:

      http://www.tilastokeskus.fi/til/khi/2008/04/khi_2008_04_2008-05-14_tau_002.html

      Eli nykyinen 4 euroa ei ole automaattisesti 24 mk. Esimerkiksi tämänhetkinen 4 eur muutettua tammikuun 2001 rahaksi on 20,92 mk ja kesäkuun 1998 rahaksi muunnettuna 19,82 mk.

      Ei silti, on sillä silti kova hinta. Muistaakseni juuri ennen euroon siirtymistä jäätelöt pyörivät Tampereen seudulla noin kympin lukemissa. Jäätelön hinta on noussut keskivertoinflaatiota kovempaa tahtia.

    • ..............................

      jeeee olin viides kirjoittaja

    • mitään ideaa

      Ruvetaanko boikotoimaan ja kerätään adressi.On se jätskikiska kuitenkin kesään kuuluva elämys.....

    • kuvaa hyvin

      sitä 2-4%:n inflaatioo ja suomen hyvinvointia.

    • saa.

      litran jäätelöä,alle eurolla.kuka nyt tötteröitä syö,minä en ainakaan vuosiin ole ostanut.

    • Lidl josta saa halvalla

      Ostaa mieluummin siitä läheisestä lidlistä kahden litran paketin eurolla.

      • elämäsi

        nautinto, kun vain hintoja kyttäät. Kyllä kerran kesässä pitäisi olla varaa neljän euron töttöröönkin !


      • Lidl josta saa halvalla
        elämäsi kirjoitti:

        nautinto, kun vain hintoja kyttäät. Kyllä kerran kesässä pitäisi olla varaa neljän euron töttöröönkin !

        Eihän tuosta alarannasta ole kuin sata metriä Lidliin. Sitä paitsi Lidlin jäätelö on hyvää.


      • Peppitossu
        Lidl josta saa halvalla kirjoitti:

        Eihän tuosta alarannasta ole kuin sata metriä Lidliin. Sitä paitsi Lidlin jäätelö on hyvää.

        ihan pihalla?
        eilen ostin koskarista pehmisjäätelön,vanilja,pahvipakkaus,2,40 ja strösseleillä olisi maksanut muistaakseni 2,70.

        suklaakakkupala 3,50..ohut ja pieni slaissi
        sämpylä 3,50- 4,20.(sillähän saa jo lounaan hei)
        raivostuttaa....


      • Lidl josta saa halvalla
        Peppitossu kirjoitti:

        ihan pihalla?
        eilen ostin koskarista pehmisjäätelön,vanilja,pahvipakkaus,2,40 ja strösseleillä olisi maksanut muistaakseni 2,70.

        suklaakakkupala 3,50..ohut ja pieni slaissi
        sämpylä 3,50- 4,20.(sillähän saa jo lounaan hei)
        raivostuttaa....

        Hallituskatu 14-16.


      • joka...
        elämäsi kirjoitti:

        nautinto, kun vain hintoja kyttäät. Kyllä kerran kesässä pitäisi olla varaa neljän euron töttöröönkin !

        pyytää vaan se joka maksaa :D
        Rajansa jäätelön hinnallakin...ei yksi töttörö todellakaan ole sen arvoinen...ja meneppäs vaikka 5 henkisen perheen kanssa jädelle niin sinnepä meneekin jo 20 euroa...


      • lounaan..
        Peppitossu kirjoitti:

        ihan pihalla?
        eilen ostin koskarista pehmisjäätelön,vanilja,pahvipakkaus,2,40 ja strösseleillä olisi maksanut muistaakseni 2,70.

        suklaakakkupala 3,50..ohut ja pieni slaissi
        sämpylä 3,50- 4,20.(sillähän saa jo lounaan hei)
        raivostuttaa....

        Itse en söisi noin paljon makeaa kerralla.


      • on parasta!

        Papagallo puikkojäätelö on parempaa kuin Magnum, joka on liian makeaa ja törkeän kallista.
        Se on myös parempaa kuin Kotijäätelön tyhjänmakuinen ja KALLIS jäätelö...lisäksi joutuu kärsimään mölyä kaupan päälle.

        Ja parempaa ja halvempaa kuin Valion ja Ingmanin jäätelöt.

        Minulle riittää tieto, että jäätelöpallo maksaa 24 markkaa, inflaatiosta viis. En koskaan osta niin kallista jäätelöä. Mutta eihän se ole hullu, joka pyytää jäätelöstä 4 euroa, vaan se joka siitä maksaa sen.


    • rahastusta

      suosittelen boikotoimista

    • hinnankorotus

      Olen jo pari-kolme vuotta ihmetellyt esim, jäätelötötterön hintaa. Mieluiten haen kaupasta sen tuutin tai vastaavan. Esim. Milanon kävelykadulla, Duomon alueella, jäätelötötterön hinta kahviloissa oli n. 2-2,5 euroa,yksi pallo, mutta kooltaa vastaa Suomalaista kahta palloa. Vähän sivummalla hinta on 1,5-2 euron välissä. Jos maidon maailmanmarkkinahinta on nousut niin kaipa vaikuttaa Italiaankin. Italiassa huomasin myös yhden mielenkiintoisen asian, marketista saa 0,5 litran kokiksen alle euron!! Täällä sem hinta pyörii 1,60 luokkaa.

      • hintaan vaikuttaa

        kovat verot. Mm. alv on korkeampi Suomessa kuin muualla Euroopassa. Jätskitötterön hintaan sisältyy luonnollisesti myös työntekijän palkka ja liikepaikan vuokra ja lopuksi tietysti voittoakin pitäisi vähän jäädä.

        Vain typerys vertaa irtojäätelön hintaa suoraan kaupasta ostettuun. Tottakai jäätelökioski joutuu perimään jäätelöstä kovempaa hintaa, koska jääätelö on kioskin ainoa tuote, kun taas kaupoissa katetta saadaan tasaisesti lukuisista eri tuotteista.


      • sinulla !
        hintaan vaikuttaa kirjoitti:

        kovat verot. Mm. alv on korkeampi Suomessa kuin muualla Euroopassa. Jätskitötterön hintaan sisältyy luonnollisesti myös työntekijän palkka ja liikepaikan vuokra ja lopuksi tietysti voittoakin pitäisi vähän jäädä.

        Vain typerys vertaa irtojäätelön hintaa suoraan kaupasta ostettuun. Tottakai jäätelökioski joutuu perimään jäätelöstä kovempaa hintaa, koska jääätelö on kioskin ainoa tuote, kun taas kaupoissa katetta saadaan tasaisesti lukuisista eri tuotteista.

        "Jätskitötterön hintaan sisältyy luonnollisesti myös työntekijän palkka".

        Juuri tuon vuoksi se on suomessa, muuta eurooppaa kalliinpaa.


      • kipuraja...
        hintaan vaikuttaa kirjoitti:

        kovat verot. Mm. alv on korkeampi Suomessa kuin muualla Euroopassa. Jätskitötterön hintaan sisältyy luonnollisesti myös työntekijän palkka ja liikepaikan vuokra ja lopuksi tietysti voittoakin pitäisi vähän jäädä.

        Vain typerys vertaa irtojäätelön hintaa suoraan kaupasta ostettuun. Tottakai jäätelökioski joutuu perimään jäätelöstä kovempaa hintaa, koska jääätelö on kioskin ainoa tuote, kun taas kaupoissa katetta saadaan tasaisesti lukuisista eri tuotteista.

        tulee vastaan...ymmärrän kyllä sen että voittoakin pitäisi saada mutta ettei siinä nyt olisi menty jo ahneudenkin puolelle...4 euroa on jo pahasti ylihinnoiteltu tötterö! Eikö jäätelökioskien kilpailukaan saa hintoja tuon alemmas...niitä kun on kuitenkin joka kulmalla niin luulisi ainakin!!
        Mutta itse kyllä menisin mieluummin hakemaan kaupasta euron jäätelön kun maksaisin tötteröstä 4 euroa...mutta itse kukin varojensa mukaan! kaupasta sillä 4 eurolla saa jo koko perheelle jäätelöt...


      • jopa neljä
        kipuraja... kirjoitti:

        tulee vastaan...ymmärrän kyllä sen että voittoakin pitäisi saada mutta ettei siinä nyt olisi menty jo ahneudenkin puolelle...4 euroa on jo pahasti ylihinnoiteltu tötterö! Eikö jäätelökioskien kilpailukaan saa hintoja tuon alemmas...niitä kun on kuitenkin joka kulmalla niin luulisi ainakin!!
        Mutta itse kyllä menisin mieluummin hakemaan kaupasta euron jäätelön kun maksaisin tötteröstä 4 euroa...mutta itse kukin varojensa mukaan! kaupasta sillä 4 eurolla saa jo koko perheelle jäätelöt...

        litraa kermajäätelöä kaupasta. Kaksi jos ostaa niitä tyhjiä töttörön kuoria joihin tekee jäätelöpalloja.


      • mauttomia
        jopa neljä kirjoitti:

        litraa kermajäätelöä kaupasta. Kaksi jos ostaa niitä tyhjiä töttörön kuoria joihin tekee jäätelöpalloja.

        Varmasti saa, mutta jos ostaa niitä valion "kermajäätelöitä" jotka on valmistettu vedestä ja maitojauheesta, jotka eivät maistu miltään. Kuitenkin kaikki vähän paremmat jäätelöt maksavat enemmän ja usein jäätekökioskien jäätelöt ovat joko ulkomaisia jäätelöitä eli mövempikkiä tai italialaisia tai sitten ns. suomalaisia premium jäätelöitä.


      • Ingmanin
        mauttomia kirjoitti:

        Varmasti saa, mutta jos ostaa niitä valion "kermajäätelöitä" jotka on valmistettu vedestä ja maitojauheesta, jotka eivät maistu miltään. Kuitenkin kaikki vähän paremmat jäätelöt maksavat enemmän ja usein jäätekökioskien jäätelöt ovat joko ulkomaisia jäätelöitä eli mövempikkiä tai italialaisia tai sitten ns. suomalaisia premium jäätelöitä.

        jäätelö kioskista, kait se on samaa Ingmanin jädee kuin kaupassa ?


      • typeryydestä vaan viisaudesta
        hintaan vaikuttaa kirjoitti:

        kovat verot. Mm. alv on korkeampi Suomessa kuin muualla Euroopassa. Jätskitötterön hintaan sisältyy luonnollisesti myös työntekijän palkka ja liikepaikan vuokra ja lopuksi tietysti voittoakin pitäisi vähän jäädä.

        Vain typerys vertaa irtojäätelön hintaa suoraan kaupasta ostettuun. Tottakai jäätelökioski joutuu perimään jäätelöstä kovempaa hintaa, koska jääätelö on kioskin ainoa tuote, kun taas kaupoissa katetta saadaan tasaisesti lukuisista eri tuotteista.

        silloin kuin käyttää omia rahojaan.


      • jäätelön ystävä
        Ingmanin kirjoitti:

        jäätelö kioskista, kait se on samaa Ingmanin jädee kuin kaupassa ?

        Jos syöt peräkkäin esim valion vaniljakermajäätelöä ja ingmannin vaniljakermajäätelöä, huomaat nopeasti, että ne oavt kuin samasta tehtaasta. Kumpikin on kivikovaa ja mautonta. Aivan eri planeetalta on esim cartedorin vanilja, joka oikeasti maistuu vaniljalta ja on rakenteeltaan pehmeämpää.


      • omassasikaan kehumista
        sinulla ! kirjoitti:

        "Jätskitötterön hintaan sisältyy luonnollisesti myös työntekijän palkka".

        Juuri tuon vuoksi se on suomessa, muuta eurooppaa kalliinpaa.

        Jos olet huomannut niin Euroopassa ylipäätään kaikki ruoka on Suomea halvempaa. Tämä johtuu siitä, että kuten jo aiempaan viestiin kirjoitin verot ovat alemmat Euroopassa, mikä vaikuttaa tuotteiden hintoihin jokaisessa tuotantoportaassa. Myös työntekijöiden palkat ovat useasti ainakin itä-Euroopassa pienemmät. Lisäksi keski-Euroopan maissa asuu huomattavasti enemmän ihmisiä kuin Suomessa, joka johtaa siihen, että tuotantovolyymit ovat Suomeen verrattuna moninkertaiset, joka luonnollisesti alentaa yksittäisen tuotteen hintaa.

        Lisäksi isommat markkinat houkuttelevat luonnollisesti enemmän yrittäjiä ja isompia ketjuja, jolloin suurempi kilpailu tietysti painaa hintoja alaspäin.


    • ftdrdt4323

      hahah 4 euroa.... go go european union!!!!

    • Lähdeppä...

      perheen kanssa jädelle niin sinnehän livahtaa omaisuus...ennemmin hakee kaupasta tuutit...

    • mainoksensa

      ja kyllä siellä on kaikki tuutit alle euron ja oli vielä lisä mainos, osta kolme tuotetta maksa kahdesesta.

      • on pahaa jäätelöä.

        Ihan tyhjä maku ja kallista on.


    • kohtasyödään kynsiä

      VITTU MITÄ KUSETUSTA. Suoraan eu:hun liittymisen jälkeen ollaan menty alamäkee. Ihan ku ois joku suunnitellu tän koko paskan.

      • ota urpo selvää

        faktoista. Jos Suomi ei olisi liittynyt Euroopan unioniin, olisivat monet asiat taloudessa huonommin. Esimerkiksi EU:n takia Suomessa inflaatio on pitkään pysynyt alle 3 prosentissa ja vienti on vetänyt ja talous on kehittynyt vakaasti. Jos Suomi ei olisi liittynyt Euroopan Unioniin, inflaatio olisi todennäköisesti ollut jo vuosia aivan eri luokkaa.

        Se että syytät EU:ta jäätelön hinnasta kertoo paljon itsestäsi, todennäköisesti olet koulussa nukkunut pelle, joka ei kykene itsenäiseen ajatteluun vaan uskoo sokeasti Soinin kaltaisia populisteja


    • 5 lapsen isä

      niin kauan kuin se tekee kauppansa. Itse tosin en ole ostanut ainoatakaan 25 vuoteen. En edes lapsilleni! Aivan liian kallista jäätelöä meidän perheelle. Toisaalta, on vain hyvä, että jäätelötötterö maksaa enemmän kuin kolme litraa jäätelöä kotiin ostettuna. Helppo perustella jälkikasvulle, miksi jäätelö kannattaa syödä kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      26
      5043
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3635
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3167
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2689
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1288
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      268
      1219
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1145
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1129
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1096
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      203
      1002
    Aihe