Toivoisin tänne kokemuksia, kehuja ja haukkuja otsikon pikkupakuista. Tarkoitus on ostaa käytetty alle 10tonnin käytetty peli vuosimallia n. 2000-2004. Kriteereinä on pieni kulutus, rekisteröity 3 hengelle ja lumihankeen kiinnijäämättömyys.
Suuret kiitokset jo etukäteen!
T: Lapinmies
Suuret kiitokset jo etukäteen!
T: Lapinmies
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tekniikka on sama kummassakin.Samassa tehtaassa
valmistetaan. Varustelu vähän poikkeaa.
Etuveto tekee mukavan ajettavan ja turbo
tehoa ja kiihtyvyyttä.
Katoppa tämä
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sevel
Koneet on kestäviä, pientä sälää menee joniinverran ja etupyörän laakereita. Nokka-akseli vetää hammashihnalla, joka on ajoissa vaihdettava, noin 120 000km paikkeilla, katkeamisista en ole kuullut. Jos ei ole ovien kauko-ojausta, lukkopesät alkaa vanhemmiten reistailemaan. Ei mitään pahaa sanottavaa.
Ne 1.9 D versiot ovat toivottoman laiskoja joten katsele vain 1.9 td tai 2.0 jtd/hdi malleja.
Muuten tilat riittää vaikka köyhän miehen matkailuautoksi.
Kiitokset tiedoista. On se hienoa tämä nykyaika, kun apua ja asiantuntemusta löytyy näin helposti. Enpä ole itse älynnyt, että ovat tosiaan aika lailla sama auto. Mietin vaan koeajoilla, että kovin tuntuvat samanlaisilta.
Nyt lähden Fiat kaupoille, sillä on nimittäin tuo Scudo 2tonnia halvempi kuin Jumpy, eikä kunnossa ja kilometreissä juuri eroa ole;
...siitäkin huolimatta vaikka olen ikäni vannonut, että en Fiatilla aja :)
tarvitset vara-osia käy ne sitikalta.Ovat halvempia kuin fiiun, mutta samoja kumminkin.
korjttu tankin polttoainepumppu, k-akselin hihnapyörä, kaksi venttiilikoneiston keinuvipua (huonoa tuuria, ei noita paljon mene) sekä etujarrulevyt. Pakoputkea en laske korjauksiin, ne puhkeavat aina ennemmin tai myöhemmin. Rahaa palanut korjauksiin vähän alle 1000e joka on aika vähän tuohon kilometrimäärään.
Kulutus 6,5-8L/100km mikä on hyvin kohtuullinen. Tavaratilan sisämitta voisi olla 2m, nyt on jotain 1,94m kun väliseinä on pois.
Kiva peli ajella etenkin 2L turbolla, 109hv kuljettaa kiihkeästi. Onneksi rakenne on vanhahtava ja tässä tapauksessa se on erittäin positiivista. Tyytyväinen olen ja seuraava on samanlainen.
toiminut jtd scudo.108 tkm ostettaessa nyt 168tkm,molemmat raidetangonpäät vaihdettu välijäähdyttimen letku, huollot normaalisti.kaukoohjattu keskuslukko olis hyvä alkavat nuo lukot reistaamaan(avain pyörii tyhjää pesässä)
eivätkä ole kalliita reilusti alle 10t€ saa jo hyviä pelejä
p.s turbo ehdottomasti 1,9d on laiska