Auttakaa, neuvokaa!

Erosta jo vuosia. Sen jälkeen myttyyn menneitä yrityksiä muutama. Uskossa olen kasvanut ja alkanut miettiä asioita. En halua tehdä itseäni vastaan ja harrastaa esiaviollista seksiä. Eikö tarkoitus ole, että henkinen yhteys tulee ensin? Jos mies on uskossa, niin kai hän ymmärtää. Teenkö kärpäsestä härkäsen? Olenko tyhmä, kalkkis, hullu?
6388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Seurusteluasioissa pitää pysyä raamatun opetuksessa, ei kannata suhtautua kevysesti Sanaan. Kyllä Jumala johdattaa näissä elämän tärkeimmissä maallisissa ratkaisuissa. Kannattaa seurata taivaallista kompassia.

Äänestä

Eronneesta naisesta tulee mieleeni 43-vuotias nainen. Seksikielteisyys viittaa vähän yli 50-vuotiaaseen naiseen. Kontakti-ilmoituksista päätellen jälkimmäiselle seksi ei ole ykkösjuttu, mutta ei kokonaan poissuljettu. Eroavaisuudet ovat niin hienojakoisia, että saatan tehdä virhearvion. Päättelen, että olette noin 30-vuotias nainen. Haluatte tuoda esille kokeneisuutenne.

Ihmisen suhde seksiin vaihtelee ikäkausittain, naisilla ja miehillä eri aikaan. Ajatukseni on: voiko omia moraalikäsityksiä ohjailla? Ikäkausi tuntuu vaikuttavan käsityksiinne enemmän kuin eletty elämä. Olette kenties epävarma siitä, johtaako seksisuhde seurustelusuhteeseen.

Ajattelunne ei ole mitenkään epätyypillistä. Kun siitä tulee itseään toistava kehä, suhteenne muihin ihmisiin esineellistyy. Mielikuvaharjoitus: vastaatte kirjeenvaihtoilmoitukseen. Sovitte tapaamisesta. Kävelette yhdessä. Poika ehdottaa seksiä. Keskustelette ehkäisystä. Siirrytte sen jälkeen toiseen aiheeseen. Yhtä lailla tämä on esineellistä, myönteistä on yhteisen tavoitteen löytäminen.

Äänestä

Uskonnot rajoittavat elämää. Olet varmasti itsekin sen todennut.
Seksi on luonnollinen vietti ja halu, jota ihmisen tulisi toimittaa omien moraalisten ehtojensa mukaan, eikä jonkin ikivanhan merkityksensä menettäneen vuohipaimentaruston.

Jos haet suhdetta, niin hae tyyppi jonka kanssa henkisyys/kemiat on samalla aaltopituudella. Jos haet vain seksiä, niin muista ehkäisy ja katso sellainen kandidaatti, joka osaa tyydyttää myös sinun tarpeesi.

Äänestä

Raamattu neuvoo sinua, mikä on oikeen.
Jos luovut uskosta, joka on Jumalan lahja, samalla luovutat itsesi, kaikesta Hyvästä jonka Jumala on jo antanut sinulle ja mitä vielä antaakaan.
Mitä hyötyä on ihmiselle vaikka hän voittaisi omakseen koko maailman...( himoineen kaikkineen ja saisi tyydyttää ruumiinsa kaikki halut).. mutta saisi sielulleen vahingon.

Raamattu on viisas kirja lue sitä.

1. Johanneksen kirje 2

15,Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä.
16, Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta.
17, Ja maailma katoaa ja sen himo; mutta joka tekee Jumalan tahdon, se pysyy iankaikkisesti.

Rukoile luottavana Jumalaa, lupaan rukoilla kanssasi.
Hän täyttää kaikki meidän tarpeemme ja antaa voiman kaikille, jotka sitä Häneltä anovat.
Jumala Rakastaa sinua.
Lämmöllä Daidaih

Äänestä

SEN oikean kanssa kyllä yleensä huomaa HENKISEN yhteyden!Kaikki eivät tunnista sielunyhteyttä,koska ovat olleet rappion tiellä pitkään.HUOM.EI ole mitään 2-3 oikeaa!Taivasten valtakuntaan voi mennä vain YHDEN OIKEAN kanssa,vaikka siellä sieluja sitten olisikin miljoonin.HUOM.ns.sukulaissielu Ei ole sama asia,kuin PARISIELU=kaksoisliekki=toisilleen luodut.ET tee kärpäsestä härkästä;erit.tärk.kysymys!Ihmisen vaikein LÄKSY.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olenko minä huono nainen? kirjoitti:

Erosta jo vuosia. Sen jälkeen myttyyn menneitä yrityksiä muutama. Uskossa olen kasvanut ja alkanut miettiä asioita. En halua tehdä itseäni vastaan ja harrastaa esiaviollista seksiä. Eikö tarkoitus ole, että henkinen yhteys tulee ensin? Jos mies on uskossa, niin kai hän ymmärtää. Teenkö kärpäsestä härkäsen? Olenko tyhmä, kalkkis, hullu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu