Keskustan politiikka on yrittäjyyden lisääminen ja sitä kautta tulee lisää työpaikkoja.
Demarit ovat arvostelemassa ja heittämässä kapuloita rattaisiin.
Heinäluoma sai läksiäislahjana AASINHATUN tyhmistä puheistaan.
Matti Vanhanen on kova jätkä ja Keskusta entistä parempi.
Demarit ovat arvostelemassa ja heittämässä kapuloita rattaisiin.
Heinäluoma sai läksiäislahjana AASINHATUN tyhmistä puheistaan.
Matti Vanhanen on kova jätkä ja Keskusta entistä parempi.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kepu on myynyt kaavoja maakuntakaupunegeissa. Viime päivinä esiin tulleet ovat Kankaanpää ja tänään Rovaniemi.
Eli kyse on kaavojen ostamisesta ja siinä rahan maksaminen kepulaisille voiteluna. Tännän paljastui Rovaniemnen kaup.hallituksen pj:n pyytämä 10.000 euroa KMS:ltä - ja pian tämän jälkeen KMS:n taustalla olevan NovaGroupin kautta järjestyi kaava rahoittajayhtiölle.
Kyse on siitä, miten yhdyskuntien kehitystä johdetaan. Eli johdetaanko sitä kaavoissa sovittujen periaatteiden mukaan.
Kepun linjanana kaavojen myynnissä on ollut suuret kauppakeskukset. Eli siirretään joa keskisuurista kaupungeista palvelut syrjään.
Tuloksena ei ole uusia työpaikkoja - vaan siirtyviä työpaikkoja vanhoista kapunkien keskustoista uusiin kauppakeskittymiin - sinne valtateiden risteykseen olevalle pellolle.
Tuloksena palveluista ja työpaikoista tyhjenevät kaupunkikeskukset. Eli tuloksena ei ole uusia työpaikkoja, vaan piteneviä asiointimatkoja, ja autottomien jääminen palveluiden ulkopuolelle.
Tämä kepun ajama linja on kaikkien kaabvoitusperiaatteiden vastaista ja myös ilmastopoliittisesti kestämätöntä.
Ja korkeilla polttoainehinnoilla tämä tulee kalliiksi myös asiakkaille.
Keskuksien ulkopuolella - keskellä ei mitään - olevat kauppakeskukset ovat kansainvälisesti jo historiaa. Mutta meillä kepu ajaa niitä vaalirahan voitelemana voimakkaasti eteenpäin.
Mihin se kepun vihreys on kadonnut? Oli sellainen ohut pintaväri vaan - poliittinen vaaliraha on värjännyt kepun taantumuksellisen patamustaksi.