Meikkivoide

rasvainen iho

Ongelmana on se, että ihoni rasvoittuu huomattavasti t-alueelta päivän aikana. Saan pyyhkiä rasvaa pois kasvoiltani paperilla ja lisäillä puuteria. Rasvoittuminen haittaa, sillä usein etuhiukseni imevät otsasta rasvaa itseensä ja näyttävät likaisilta, vaikka hiukset olisi aamulla pesty. Tarvitsisin rasvaisen ihon ohuen meikkivoiteen, sillä en pidä paksuista ja liian peittävistä, joka pitäisi ihon mahdollisimman pitkään mattapintaisena. Minulla ei ole muita virheitä kuin laajentuneet ihohuokoset t-alueella ja kasvot ovat hiukat punakammat kuin muu iho. Mitähän tämä meikkivoide voisi olla? Hinta saisi olla korkeintaan 20e. Kiitos, jos joku viitsii kertoa omista kokemuksistaan ja mikä meikkivoide on auttanut parhaiten.

6

928

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Itse en tuon hintaluokan meikkivoiteista osaa sanoa mutta oli meikkivoide mikä tahansa niin se ei pysy iholla jos iho on rasvoittuva. Eli meikkivoiteen alla täytyisi olla kevyt, mattapinnan antava kosteusvoide. Itse käytän kesäisin rasvoittuvalle sekaiholle Bernard Cassierin kaakaogeeliä, joka on siis tavallaan geelimäistä. Pitää t-alueen rasvoittumisen hyvin kurissa! Hintaa on kyllä aika paljon, 42e mutta paras mitä olen ikinä käyttänyt.

      • tuollaista

        saa ostaa? En ole merkistä koskaan kuullutkaan.


      • ...
        tuollaista kirjoitti:

        saa ostaa? En ole merkistä koskaan kuullutkaan.

        Kosmetologeilta saa ostettua ja jos googletat sen niin pääset suomenkielisille sivuille lukemaan lisää siitä.


    • oneheart

      Yks mielestäni tosi hyvä meikkivoide on Avonin Perfect Wear Extralasting Foundation. Se on samalla kevyt, hyvin peittävä ja hengittävä, kestää pitkään, antaa mattapinnan, SPF 15. Siitä on tullut lempparini. Minä omaan myös todella helposti rasvoittuvan T-alueen, ja tätä meikkivoidetta käyttäessäni ihoni ei ole niin nopeasti rasvoittunut.

    • Itselläni paras tähän astisista meikkivoiteista on ollut Max Factorin Lasting Performance. Hintaa en muista, olisiko ollut 15-20 euroa.

      Jos ihosi rasvoittuu nopeasti sinun kannattaa käyttää paperipuuteria pitkin päivää. Siis paperia jossa on puuteria. Sitä kun painelee kasvoille se imee kosteuden pois iholta. Sen jälkeen voi lisätä hieman puuteria päälle eikä se paakkuunnu.

      Paperipuuteria saa ainakin Stockmannilta ja Body Shopista.

      Kannattaa kysellä myyjiltä myös neuvoja ja kertoa mitä tuotteita on käyttänyt.

    • -.-.-.-.-.-..-..-.-.-.

      Mary Kay meikkivoide seka- ja rasvaiselle iholle. levittyy hyvin, ei ole paksua ja hillitsee ihon kiiltoa. Ei tuki huokosia ja pysyy pitkään. hinta siinä 20e hujakoilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3371
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2066
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1367
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe