Mitä kaikkea täytyy ottaa huomioon, kun myy autoa yksityiselle.
Itselläni näistä ei ole minkäänlaista kokemusta, siis pitää ilmeisesti repäistä jostain kauppakirjat jossa on kaikki ehdot ja tiedot autosta yms.
Sitten pitää ostajan kanssa ilmeisesti tehdä luovutuskirjat.
Ja sitten ilmeisesti pitää käydä ostajan kanssa katsastusasemalla tai jossain vastaavalla jossa voin virallisesti siirtää ostajalle tämän auton ja sen jälkeen hän on auton omistaja ja haltija.
Maksujen ja lomakkeiden jälkeen olen kuvilla eikä minun tarvitse kuulla autosta enää halaistua sanaa, haluan vain eroon autosta ongelmitta.
Tarviiko vielä muuta vai olenko ymmärtänyt kaikki täysin väärin?
T.Hieman selvennystä kaipaava
Itselläni näistä ei ole minkäänlaista kokemusta, siis pitää ilmeisesti repäistä jostain kauppakirjat jossa on kaikki ehdot ja tiedot autosta yms.
Sitten pitää ostajan kanssa ilmeisesti tehdä luovutuskirjat.
Ja sitten ilmeisesti pitää käydä ostajan kanssa katsastusasemalla tai jossain vastaavalla jossa voin virallisesti siirtää ostajalle tämän auton ja sen jälkeen hän on auton omistaja ja haltija.
Maksujen ja lomakkeiden jälkeen olen kuvilla eikä minun tarvitse kuulla autosta enää halaistua sanaa, haluan vain eroon autosta ongelmitta.
Tarviiko vielä muuta vai olenko ymmärtänyt kaikki täysin väärin?
T.Hieman selvennystä kaipaava
Vastaukset 8
Vanhimmat
Periaatteessa riittää kun luovutat auton ostajalle rekisteriotteen "kakkososalla". Ostaja on velvollinen ottamaan vakuutus ja rekisterödä auto nimiinsä.
Kaupan yhteydessä kannattaa kuitenkin tehdä erillinen luovutustodistus, minkä avulla voit katkaista auton vakuutukset ja näin pääset autosta lopullisesti eroon. Sinun osaltasi riittää luovutuspaperin teko ja loppu on ostajan velvollisuutta.
Jos auton luovuttaa vain rekisteriotteen "kakkososalla" niin ostajalla on mahdollisuus "keinotella" sinun vakuutuksen avulla pitkänkin ajan.
ostajan/myyjän tiedot. Toinen luovari jää itsellesi.(ostaja saa sen auton oman luovarin). Rahat heti kouraan ja sitten riippumattoon löhöilemään. Mitään muuta ei tarvitse myyjänä tehdä. Toki voit vaikka täytekakun leipoa ostajalle jos siltä tuntuu.
Itselläni lähes sama tilanne, mutta entäpä jos itselläni on autosta vielä maksamatta osa ja haluan myydä sen pois.
Muuttuuko silloin kaupanteko paljon vaikeammaksi?
Olen ymmärtänyt, että ostaja antaa rahat minulle jonka jälkeen auto hänelle, minä maksan auton loppuun rahoitusyhtiön kanssa samantien jonka jälkeen odotan että omistus siirtyy minulle, jonka jälkeen menen ostajan kanssa vaihtamaan auton hänen nimilleen?
Ongelma voi olla kuitenkin se että uskooko ostaja,toimit juuri noin. Helppoahan on jättää se maksamatta jolloin auto menee aikanaan ulosottoon. Tai ostaja ehtii hankkia siihen tukun sakkolappuja kun se on vielä nimissäsi.
Löytyykö jostain rekisteriotteen takaa, netistä tms? Entä se 2-osa, onko se joku jonka on saanut aikanaan auton ostaessaa, vai tuleeko siitäkin aina uusi, kun AKE lähettelee n. kerran vuodessa jostain syystä uuden rekiteriotteen?
luovarin saat vaikka vakuutusyhtiöstä.
oli siinä telineessä, pari metriä ovesta ja oikealla puolella.
Möin autoa ensin netissä hintaan 19000 ja risat - reilusti alle ko. automallin vastaavan ikäisten yksilöiden keskimääräisen hintapyynnön. Ei yhtään kyselyä - paitsi pitkän ajan jälkeen liikkeestä, jolle möinkin auton melkein pyyntihinnallani.
Liike pisti auton myyntiin hintaan 23000 ja risat, ja se menikin ilmeisesti heti kaupaksi, koska oli hävinnyt pian liikkeen nettisivuilta. Ostaja olisi saanut sen minulta aika paljon halvemmalla, mutta ilmeisesti yksityiseen myyjään ei luoteta. Autoliikkeen toimintaa en kritisoi: niin olisin itsekin tilaisuuden tullen autokauppiaana tehnyt ja pitäähän heidänkin elää. Ihmettelen vain autonostajia.
En tosin tiedä, uskaltaisinko itsekään ostaa yksityiseltä kovin helposti. Tähän asti olen ostanut vain uusia autoja enkä ole joutunut sellaisen tilanteen eteen.
:n auto on melko arvokas varsinkin käytettynä. Siis sehän voi olla vaikka aika vanhakin jos on ollut uuten arvokas. Myyjä laittaa 4te:n katteen (tosin tulee siitä ostosta ja myyntitouhusta vähän kuluja), mutta joutuu vastaan jos siihen tulee 6kk:n aikana vikoja. Jos auto on uudehko niin voi olla arvokkaitakin vikoja. Ja kun monet niistä maksaa veroja ym ja oman palkan ja sitten tosiaan noi mahdolliset "jälkimarkkinointi"kulut ja jos ostaja vielä vähän tinkiikin niin kate on mitä on. Yksityinen harvoin kumminkaan tarjoaa mitään takuuta niin ton hintanen on parempi ehkä ostaa liikkeestä...