Suomessa ei ole sallittua/mahdollista puhua rasismiin, nationalismiin liittyvistä aiheista. Suomen laki kieltää keskustelun rasismista, pakoilaispolitiikasta ja monista muista aiheista. Lainsäädännössämme on useita lakipykäliä joiden perusteella teitä voidaan syyttää mielipiteidenne perusteella. Näitä ovat mm kiihottaminen kansanryhmää vastaan, kunnian loukkaus ja jumalanpilkka. Viime vuosina, monia satoja suomalaisia miehiä on tuomittu mielipide- ja ajatusrikoksista.
Älkää keskustelko sosialistien kanssa sosialistien ehdoilla. Ei ole järkevää keskustella netissä, opettajien, poliisien, virkamiesten tai tuomarien kanssa rasismista sellaisessa tilanteessa jossa sekä laki että yhteiskunta on suunnattu teitä vastaan. Ellilä teki sen virheen että alkoi näytösoikeudenkäynnissä puolustamaan ideologiaansa. Eikö hän tajunnut että laki nimenomaan kieltää häntä puhumasta.
Vaietkaa, tai valehdelkaa, mutta älkää keskustelko heidän kanssaan.
Laki kieltää rasismista puhumisen, mutta se ei kiellä monia muita aiheita. Siitä mistä ei voida julkisesti puhua, tulee joko vaieta tai valehdella. On täysin oikeutettua valehdella inkvisition edustajille silloin kun aseella osoitetaan ohimoon. Pakolaispolitiikasta ja rasismista voidaan keskustella vain suljetuissa ryhmissä, pienissä piireissä, suljettujen ovien takana. On usein mahdollista vaihtaa ajatuksia ei-julkisesti, mutta julkisuudessa on oltava hiljaa tai hyväksyttävä teeskennellen ns "virallinen totuus". NL:ssa ihmisten oli opeteltava puhumaan ns kaksoiskieltä, tämäkin on eräs kommunikoinnin muoto.
OHJE KAIKILLE INKVISITION PIINAPENKKIIN JOUTUNEILLE: KERTOKAA KUULUSTELUISSA INKVISITION EDUSTAJILLE JUURI SE MITÄ HE HALUAVAT KUULLA: KERRO HEILLE ETTÄ HEIDÄN OPPINSA ON OIKEA JA ETTÄ SINÄ OLET LUOPUNUT OMASTA USKOSTASI JA OPISTASI. ÄLÄ KESKUSTELE INKVISITION KANSSA INKVISITION EHDOILLA. PÄÄSTYÄSI VAPAUTEEN KÄÄNNÄ TAKKISI JA PETÄ HEITÄ. ÄLÄ VASTUSTA INKVISITIOTA SILLOIN KUN OLET ASEETON. POLIITTINEN TAI USKONNOLLINEN RYHMITTYMÄSI EI SAAVUTA MITÄÄN ETUA JOS KUOLET TURHAAN INKVISITION VANKILOISSA.
Sensuurin kohtaaminen
inquisition 2008
1
453
Vastaukset 1
- saa puhua
Mutta esimerkiksi kertomasi asiat ovat sitten taas rikoksia. Etkö voi puhua rasismista muutoin kuin kiihottamalla kansanryhmää vastaan, herjaamalla jne? Etkö huomaa näissä eroja?
Kuulut siinä tapauksessa onneksi äärivähemmistöön. Suurin osa muista ihmisistä kykenee asialliseen keskusteluun aroistakin aiheista. Harjoittelemalla opit. Paitsi siinä tapauksessa, että haluat jatkossakin vain leikkiä marttyyria...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59870Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30647- 87627
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14595- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70510Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23507- 61505
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47493- 37476
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14471Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13462Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132429- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45399Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla97386