välillä. Jumala asetti sapatin luomisen muistoksi paratiisissa. Sieltä lähtien, Adamista ja muista patriarkoista alkaen, kaikki Jumalan kansaan kuuluvat ovat pyhittäneet sapatin. niin tekevät nytkin. Kaikki Jeesuksen omat pyhittävät sapatin joka viikko.
Muuten, juutalaiset eivät pyhitä sapattia nykyisin. sapatin voi pyhittää vain Jeesuksen yhteydessä, sillä vain Jeesuksessa on pelastus. Juutalaisten sapatinvietolla ei ole mitään merkitystä, vain kristittyjen sapatin vietolla on merkitystä!!
Muuten, juutalaiset eivät pyhitä sapattia nykyisin. sapatin voi pyhittää vain Jeesuksen yhteydessä, sillä vain Jeesuksessa on pelastus. Juutalaisten sapatinvietolla ei ole mitään merkitystä, vain kristittyjen sapatin vietolla on merkitystä!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
ja joutuvat kadotukseen, jos eivät usko Jeesukseen.
Miksi piti erotella juutalaisten tavat muiden tavoista, jos ne olisivat olleet kaikille samat?
Johanneksen evankeliumi:
2:6 Niin oli siinä juutalaisten puhdistamistavan mukaan kuusi kivistä vesiastiaa, kukin kahden tai kolmen mitan vetoinen.
2:13 Ja juutalaisten pääsiäinen oli lähellä, ja Jeesus meni ylös Jerusalemiin.
3:1 Mutta oli mies, fariseusten joukosta, nimeltä Nikodeemus, juutalaisten hallitusmiehiä.
5:1 Sen jälkeen oli juutalaisten juhla, ja Jeesus meni ylös Jerusalemiin.
6:4 Ja pääsiäinen, juutalaisten juhla, oli lähellä.
7:2 Ja juutalaisten juhla, lehtimajanjuhla, oli lähellä.
11:54 Sentähden Jeesus ei enää vaeltanut julkisesti juutalaisten keskellä, vaan lähti sieltä lähellä erämaata olevaan paikkaan, Efraim nimiseen kaupunkiin; ja siellä hän oleskeli opetuslapsineen.
11:55 Mutta juutalaisten pääsiäinen oli lähellä, ja monet menivät maaseudulta ylös Jerusalemiin ennen pääsiäisjuhlaa, puhdistamaan itsensä.
18:12 Niin sotilasjoukko ja päällikkö ja juutalaisten palvelijat ottivat Jeesuksen kiinni ja sitoivat hänet
19:42 Siihen he nyt panivat Jeesuksen, koska oli JUUTALAISTEN VALMISTUSPÄIVÄ ja se hauta oli lähellä.
**************************************************
14:4 Ja kaupungin väestö jakaantui: toiset olivat juutalaisten puolella, toiset taas apostolien puolella.
jne