"SDP:n periaatejulistus vuodelta 1903, kohta nro 5:
"Uskonto on julistettava yksityisasiaksi. Kirkko on erotettava valtiosta ja kirkolliset sekä uskonnolliset yhdyskunnat katsottava yksityisiksi yhdistyksiksi, jotka itse järjestävät sisälliset asiansa. Uskonnonopetus on poistettava kouluista."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000035769496
Entä nyt yli sata vuotta myöhemmin?
Sos.demin uusi puheenjohtaja esiintyy risti kaulassa tv-ohjelmassa, toivoo sos.demin ja kirkon yhteistyötä ja silti väittää olevansa uudistaja ja väittää jopa, että demarit on aina ollut uudistuspuolue. Eipä se siltä enää tunnu.
http://areena.yle.fi/toista?id=1312118
"Uskonto on julistettava yksityisasiaksi. Kirkko on erotettava valtiosta ja kirkolliset sekä uskonnolliset yhdyskunnat katsottava yksityisiksi yhdistyksiksi, jotka itse järjestävät sisälliset asiansa. Uskonnonopetus on poistettava kouluista."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000035769496
Entä nyt yli sata vuotta myöhemmin?
Sos.demin uusi puheenjohtaja esiintyy risti kaulassa tv-ohjelmassa, toivoo sos.demin ja kirkon yhteistyötä ja silti väittää olevansa uudistaja ja väittää jopa, että demarit on aina ollut uudistuspuolue. Eipä se siltä enää tunnu.
http://areena.yle.fi/toista?id=1312118
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ennen naureskeltiin liberaaleja ja kutsuttiin niitä lipilaareiksi. Mikäs nimi annetaan sossuille uuden "dynaamisuuden" myötä?
Käviskö solisoliraatti, mikä ei tarkoita yhtään sen enempää kuin nykyinen touhukaan.
Näin vuonna 1903:
"5. Uskonto on julistettava yksityisasiaksi. Kirkko on erotettava valtiosta ja kirkolliset sekä uskonnolliset yhdyskunnat katsottava yksityisiksi yhdistyksiksi, jotka itse järjestävät sisälliset asiansa. Uskonnonopetus on poistettava kouluista."
- ja nyt Urpilainen puhuu demareitten ja kirkon tiivistyvästä yhteistyöstä!
Pääosa sosiaalidemokraateista kuuluu kirkkoon, joten on luonnollista, että puolue haluaa tehdä yhteistyötä kirkon kanssa.
Milloin Forssan puoluekokouksen tavoitteet on heitetty romukoppaan?
Toki 1903 kaikki kuuluivat kirkkoon, koska silloin oli pakko, mutta silti kirkon ja valtion ero kuitenkin kirjattiin tavoitteisiin. Milloin se siis on muuttunut? Onko sinulla tietoa ajankohdasta?
Urpilainen sanoi, että demarit katsovat eteenpäin, on nuorekas ja dynaaminen puolue, eikä peräpeiliin vilkuilla. Sitäkö se eteenpäin katsominen tarkoittaakin, että tehdään U-käännös kohti kirkkoa?
sotien aikana. Tämän jälkeen alettiin puhumaan kansankirkosta. 50-luvulla ateistisen Neuvostoliiton painostaessa Suomea kirkosta tuli kansaa yhdistävä tekijä.
uudesta puolueohjelmasta? Milloin ja missä?
Demaritko alkoivat puhumaan kansankirkosta, vai kirkko?
Minusta puolue on selvästi uudistunut.
1903 Suomessa oli valtionkirkko toisin kuin nyt.
on edelleen valtionkirkko. Ja mikäli Jutta Urpilaisesta on kiinni, niin sellaisena se pysyykin.
Joo, kyllähän puolue on uudistunut sillä tavalla, että on unohdettu aiemmat tavoitteet. Lieneekö Urpilaisella edes mitään havaintoa siitä, mikä on työväenliikkeen tai edes demareitten historia.
Voisit valistaa minua siitä, että onko demareiden uusimmassa puolueohjelmassa maininta yhteistyöstä kirkon kanssa.
valtionkirkko valtiosta hallinnollisesti ja taloudellisesti riippuvainen kirkkokunta CD-perussanakirja
Sanakirjoista viis, Suomessa toimii valtionkirkko.
"Sanakirjoista viis, Suomessa toimii valtionkirkko."
Millä perusteella sinun käsitys sanojen merkityksesta on oikea, jos se on eri kuin sanakirjoissa? Sanojen merkitys tulee siitä, mitä niillä yleisesti tarkoitetaan.
päätti 16-vuotiaitten äänioikeudesta seurakuntavaaleissa
-kirkon verotusoikeus
-kenttäpiispat
-kirkon hautaustoimi
-kirkon saama yhteisöverotuotto
-valtiolliset jumalanpalvelukset
-jumalanpilkkalaki
-uskonnonopetuksen pakollisuus
-kirkkolaki
"Kirkkolain säätäminen. Lausunnot ja esitykset
Kirkolla on yksinoikeus ehdottaa kirkkolakia kaikesta, mikä koskee ainoastaan kirkon omia asioita, sekä kirkkolain muuttamista ja kumoamista. Kirkon ehdotuksen tekee kirkolliskokous. Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä. Kirkolliskokouksella on myös oikeus tehdä esityksiä kirkkoa koskevasta muusta lainsäädännöstä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
Riittääkö???
"valtionkirkko valtiosta hallinnollisesti ja taloudellisesti riippuvainen kirkkokunta."
Kirkko ei ole taloudellisesti riippuvainen valtiosta. Lienemme asiasta samaa mieltä.
Kirkolliskokous ja piispat johtavat kirkkoa. Kumpaakaa ei valitse valtion johto.
Riittääkö?
"Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä."
plus ne kaikki muut, jotka sinä jätit huomiotta.
päiväkodeissa ja kouluissa yleisin verovaroin maksetusta lapsille suunnatusta uskonnollisesta aivopesusta, joka tuottaa kirkolle uusia rahastettavia.
on riippuvainen synnytyslaitoksista, joissa syntyy lähes kaikki ateistit.
"valtionkirkko valtiosta hallinnollisesti ja taloudellisesti riippuvainen kirkkokunta."
Määritelmässä ei mainittu mitään presidentin eikä eduskunnan vahvistamisesta. Onko sinun mielestäsi meillä valtionpunainen risti http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2000/20000238
Kirkon mielestä meillä ei ole valtionkirkkoa
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/85BBFB4816F713BEC2256FEA003A7232?OpenDocument&lang=FI
syntyä hyväkuntoisena, ettei kukaan hihhulihoituri tai -lääkäri pääse läiskyttelemään hätäkastetta vastasyntyneen ateistin päälaelle ja lukemaan loitsujansa.
on todellakin varsinainen vahinko :-)
Jo aiemmin Suvi-Anne Siimes (muistatteko?) teki Vasemmistoliitolle saman tempun.
-ilmoitti ettei koskaan ole ollut ns. perinteinen vasemmistolainen vaan ajautui asiaan koska oli kiinnostunut ortodoksisesta kirkosta (!)
-erosi vasemmistoliitosta kun ei voinut sietää mm. edustaja Jaakko Laakson puolustuspoliittisia linjauksia (joissa Suomi ei kiirehtisi NATO:n jäseneksi)
-toiminut 2007 lähtien Lääketeollisuus Oy:n johtajana. Edunvalvoja mm. suurien amerikkalaisten lääkefirmojen eduille Suomessa
sen sorauttelijan.
Kaiken kaikkiaan omituinen tyyppi - minun mielestäni. Mutta samaa tyyliä tämä Urpilainen on. Ei vaan taida olla yhtä terävät kynnet kuin Siimeksellä.
Olen välillä vähän huolestunut itsestäni, kun olen kiinnostunut politiikasta ja yhteiskunnan asioista ja kuitenkin nuo kaikki kähminnät ärsyttävät niin paljon, että näppylää pukkaa nenänpieleen.
Olen huolestunut Suomen kehityksestä. Tämä on nykyään kuin joku firma, jossa annetaan tulosvaroitus vähän väliä. Kvartaalitaloustyyliin. Ihmisistä ei paskan väliä.