kysymys.
mitkä seikat voi aiheuttaa ohjauksen puoltamisen oikealle suoralla tiellä.
ohjauskulmat on säädetty merkkihuollossa, renkaiden paikkoja on vaihdettu ja ilmeisesti ohjaustehostinta mulkattu koska aiemmin paha puoltaminen on nyt joten kuten inhimillistä.
Tosin ei tuo vieläkään ole normaali.
Sanokaapa ehdotelmia.
kaverini autosta (mitsu) katosi puoltaminen kun
kesärenkaat vaihtuivat talvirenkaisiin(?).
jos kaikki on merkkihuollon mukaan ohjearvoissa
ja vielä tarkistettu koeajolla niin missä voi olla
vika?
ja kyllä tiedän että Suomen tiet on kallistettu jotta sadevesi valuu nopeammin pois mutta olen ajanut samaa tienpätkää muillakin autoilla ja nämä
pysyvät yllättävän pitkää "tiellä"
mitkä seikat voi aiheuttaa ohjauksen puoltamisen oikealle suoralla tiellä.
ohjauskulmat on säädetty merkkihuollossa, renkaiden paikkoja on vaihdettu ja ilmeisesti ohjaustehostinta mulkattu koska aiemmin paha puoltaminen on nyt joten kuten inhimillistä.
Tosin ei tuo vieläkään ole normaali.
Sanokaapa ehdotelmia.
kaverini autosta (mitsu) katosi puoltaminen kun
kesärenkaat vaihtuivat talvirenkaisiin(?).
jos kaikki on merkkihuollon mukaan ohjearvoissa
ja vielä tarkistettu koeajolla niin missä voi olla
vika?
ja kyllä tiedän että Suomen tiet on kallistettu jotta sadevesi valuu nopeammin pois mutta olen ajanut samaa tienpätkää muillakin autoilla ja nämä
pysyvät yllättävän pitkää "tiellä"
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tiedätkö varmasti autosi historian? Kyseessä voi olla kolariauto, jonka koriin on jäänyt heittoa.
uudessa autossani, siis ei ole kolaroitu ainakaan. Kun suoralla tiellä irrottaa otteen ratista, lähtee kulkeutumaan oikealle. Kokeilin sitten kerran tyhjällä tiellä, menin keskelle tietä, eipä vaan niin lähtenytkään kulkeutumaan. En viitsinyt kovin kauaa keskitiellä olla. Olettaisin sen johtuvan tien kallistuksesta. Miksi kaikki (jos ei) autot kulkeudu kallistuksen suuntaan, sitäpä en tiedä. Saattahan silti ollakin säädöissä jotain hieman pielessä??
onko kallistuksen vakaaja paikoillaan..?
on kait se, siis tiessäkö?
Heheheheehehhehehehehe
Niin vie se huoltoon, koska siinä on camber-kulmat vinossa. Kun tehtaalla ruuvaavat alalavetin kiinni, se aiheuttaa jonkulaiset jännitykset alustaan. Tai jotain sinnepäin, en minä autoista mitään tiedä :-)
Korjaantuu takuuseen puolen tunnin hoidolla.
t. ajan tilannut M6:n omistaja.
kannattaa mennä kertomaan FIAT-osastolle. Se lohduttanee heitä vähän, että jaappanin laatuautossakin on vikaa (edes joskus).
Jos autosi on opel tai ford vaihda merkkiä
auto sai tällin(myrsky)
siis ennen tälliä auto liikkui suoraan.
merkkiliike korjaa vakuutusyhtiön piikkiin mutta
eivät näytä saavan kuntoon.
Ajattelin että jos kansan syvissä riveissä olisi
kokemusta kun merkkiliike ei näytä enää keksivän
keinoja tilanteen korjaamiseen.
kyllä kyllä, tiet ovat tottakai kallellaan, mutta
kun tuntu että rattia pitää hieman painaa (ohjata) vasemmalle, että menee suoraan.
ehkä?
Mazda6:ssa ei ole runkoa, se on itsekantava.
Juu mutta Mazda6 olikin tässä tapauksessa käyttämäni nimimerkki eikä se kierossa oleva auto ;-) Tarkoitin sillä keskustelun aloittaneen henkilön autoa.
Riippuen auton mallista, mutta olisiko mahdollista, että takapään ripustuksissa olisi välystä ja näin ollen takapyörät pääsisivät kääntymään hiukan runkoon nähden ja viemään ikäänkuin perää sivulle pyörien ajautuessa tien uriin.
Pienen välyksen aiheuttaman suuntamuutoksen korjaa vaistomaisesti ohjauksella ja olettaa näin ohjauksen puoltavan.
Hivenen vaikea selittää, mutta toivottavasti tajusit mitä tarkoitan. :o)
ollut jo kaks kertaa huollossa, ei saaneet puoltamista poistettua.jos ratista irrottaa kädet,
niin lähtee oikealle .ja tien vasemmalla puolella vasemmalle .ei kovin nopeasti mutta kumminkin.
muka ominaisuus ,ei vika
Eikö tuo kuitenkin viittaa tien kallistuksiin ja herkkään ohjaukseen? Yleensähän puoltaminen tapahtuu vain toiselle puolelle. En ainakaan koskaan ole kuullut moisesta. Toisaalta oma autonikin on sitä osittain tehnyt mutta huomattavasti selkeemmin oikealle.
Tai liian pienet rengaspaineet.
Takajousi oikealta poikki.
kuten tuossa aiemmassa jutussani kerroin omasta kokeilustani. Minulla siis uusi auto joten tiedän että se ei ole kovia kokenut.
Jos sinulla on mahdollisuus kokeilla samaa kuin minä. En yllytä mutta kuitenkin...
Siis kokeiluni seurauksena tulin siihen käsitykseen että oikealla puolella ajettaessa auto lähtee kulkeutumaan oikealle, keskellä tietä kulkeutumista ei niin havaittavissa ja vasemmalla puolella lähtee kulkeutumaan vasemmalle.
Jos tuo ei johdu tien kaltevuudesta niin mistä sitten. Onhan se oikeastaan parempi että se kulkeutuu oikealle mieluimmin kuin vastaantulijoiden kaistalle, mutta ei se tietystikään vetää saa, jos sitä niinkuin vasemmalle pitää vääntää kokoajan niin ei se sitten kunnossa ole. Itselläni se ei vedä vaan pikkuhiljaa kulkeutuu.
Olethan tietysti regaspaineet tarkistanut.
Jos on, niin suurin syy on tukivarsien puslat, jos siis kulmat on säädetty ja renkaat kunnossa sekä tarpeeksi ilmaa, yli 2 kiloa. Tietenkin jos ratti on vinossa, eli kulmat on säädetty väärin, vain toiselta puolelta raidetangosta, vika voi olla siinäkin. Muita mahdollisuuksia raidetangon päät, hammastanko, ohjausakselin nivelet tai pallonivelet, mutta nuo on jo teoreettisia ja vika ilmenis muutenkin.
Vaihda kokeeksi eturenkaat päikseen, siis puolelta toiselle. Jos puoltaminen hävisi tai vaihtui toiseen suuntaan, oli vika epätasaisesti kuluneissa renkaissa.
Tämäkin on tullut koettua. On nimittäin niin, jos auto ei ole herkkä tien kulumisurille, saattaa tulla ajelluksi jatkuvasti laakeitten urien reunoilla, jolloin rengas kuluu tietenkin reunastaan ja alkaa myöhemmin kammeta siihen suuntaan, mistä on kulunut enemmän.
Nissaneissa tuntuu olevan samaa vikaa, kuin mätzäs!
yksi syy voi olla liian leveät renkaat