Onko näin?

Kävin pyytämässä tarjouksen uuteen autoon ja sen sainkin.
Tarjous oli ihan asiallinen mutta se otti korvaan kun myyjä sanoi että koska joudun uutta autoa odottamaan n.4kk, kerkiän ajamaan vanhalla autollani odotusaikana n.10tkm, joutuu hän vähentämään vanhasta maksamaansa hyvityshintaa tonnilla.
Onko asia tosiaan niin että minä joutuisin maksamaan tonnin siitä että myyvät ei oo:ta?
Tuntuis vähän siltä että ei se minun vika ole jos myyjällä ei ole antaa autoa heti.
5867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..kysymään, että nytkös niitä saa heti ? No ei saa kun et sillon tilannut, sitäpaitsi autosi arvo onkin tod.näk. laskenut vielä enemmän kuin tuon tonnin -> uusi laskelma taas useamman kuukauden päähän -> vielä enemmän nipistetään hinnasta... Lisäksi vielä uusien autojen hinnat vaan nousevat vuoden loppuun mennessä - jopa varmaan Subarulla...

Että odota vaan, kyllä se väliraha siitä pienenee !!

( Sitäpaitsi jos ei nirsoile, niin autoja löytyy nopeamminkin. Jos elämä on kiinni verhoilusta ja/tai ulkoväristä/varustetasosta, niin sitten odotetaan ! ).

Käypä valitsemassa vaikka Avensiksen hinnastosta mieluinen yhdistelmä moottoria/varustetasoa/ulkoväriä - tuskin löytyy satamasta - jos myyjältä kysyt mitä löytyy, niin saat auton nopeasti, mutta vain sellaisen kun nyt sattuu olemaan vapaana - näin se vaan kaikilla menee..

Äänestä

Kyllä se sopiva arvo löytyy autollesi.

Äänestä

Voit tietysti jättää heti sen vaihdokkisi liikkeesseen niin saat sovitun hyvityksen siitä.
Oletko itse sitä mieltä, ettei 4kk ja 10tkm vaikuta mitään autosi arvoon?

Äänestä

Minusta myyjä on toiminut aika epäreilusti jos on antanut ymmärtää että saat jonkun tietyn hyvityshinnan vaihtaessasi mihin tahansa autoon. Hyvityshinta on yleensä aina sidoksissa juuri tiettyyn kauppaan ja siihen pitää ottaa huomioon se miten kauan autoa pitää odottaa. Tuntuu että hän on halunnut antaa hyvän "mainoshinnan" jotta on saanut sinut koukkuun mutta sitten kun huomasi että haluamaasi autoa pitääkin odottaa (vaikkapa jotkut lisävarusteet tai värit voivat lisätä odotusaikaa), alkanut perääntyä hinnasta. Minusta tuo ei ole hyvää kaupankäyntiä. Aivan toinen asia on se että tuo alennettu hinta saattaa silti olla aivan käypä hinta autostasi, sait vain aluksi hieman liian optimistisen hinnan jota ei olisi pitänyt edes antaa.

Äänestä
  • Ei noin pidä alkaa tekemään tarjousta. Kyllä hyvä myyjä osaa ottaa toimitusajan huomioon tarjouksessaan, eikä ala moista kikkailemaan.

    Mutta hyvä peli ja etenkin uudella diesel koneella.
    Kannattaa kilpailuttaa niin huomaat, että tonni on loppupeleissä pieni raha...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outback kirjoitti:

Kävin pyytämässä tarjouksen uuteen autoon ja sen sainkin.
Tarjous oli ihan asiallinen mutta se otti korvaan kun myyjä sanoi että koska joudun uutta autoa odottamaan n.4kk, kerkiän ajamaan vanhalla autollani odotusaikana n.10tkm, joutuu hän vähentämään vanhasta maksamaansa hyvityshintaa tonnilla.
Onko asia tosiaan niin että minä joutuisin maksamaan tonnin siitä että myyvät ei oo:ta?
Tuntuis vähän siltä että ei se minun vika ole jos myyjällä ei ole antaa autoa heti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu