Onko teistä kukaan lukenut

Robert Spencerin kirjaa Totuus Muhammedista - Maailman suvaitsemattomimman uskonnon perustajasta?

Luin siitä juuri kirja-esittelyn, mutta olisi kiva tietää enemmän sen tyylistä ja luettavuudesta.
8461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Profeetta Muhammed toimitti lähi-idän uskonpuhdistuksen noin v. 500 jKr, jolloin vallitsi valtaisa epäjumalien sekamelska. Muhammed valitsi epäjumalien joukosta yhden, kuun jumalan, ja nimitti sen Allahiksi, ja sen hän julisti olevan ainoa Jumala. Hän kirjoitti sitten ties minkä hengen johtamana koraanin.
Allah ei siis ole oikea Jumala vaan epäjumala.

Äänestä
  • koska minun käsitykseni mukaan mitään jumalia ei ole olemassa. Ei oikeita eikä vääriä.

    Kyselin vaan, jos joku tietäisi kirjasta enemmän. Eli kannattaako ostaa.

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    koska minun käsitykseni mukaan mitään jumalia ei ole olemassa. Ei oikeita eikä vääriä.

    Kyselin vaan, jos joku tietäisi kirjasta enemmän. Eli kannattaako ostaa.

    Eiköhän sinulla ole jo pää tarpeeksi sekaisin kaikesta uskontojen tietomäärästä mitä olet sinne sullonut.
    Lue seuraavaksi joku ateistien kommelluksista kertova teos.

    Äänestä

Kirjan historiallinen osuus ja lainaukset vanhoista lähteistä olivat kiinnostavia sisältäen monta ainakin minulle uutta asiaa islamin alkuvaiheista.
Kirjailija itse tuntui arvostavan selvästi enemmän Jeesusta kuin Muhammedia.

Äänestä
  • kirja-esittelystä ei selvinnyt, että pitääkö Spencer jeesusta historiallisena hahmona, mutta Muhammedia ilmeisesti pitää.

    Aika kuvaavaa nykyiselle tilanteelle jopa Suomessa, että kirjan kääntäjää ei ole mainittu. Ilmeisesti turvallisuussyistä.

    Äänestä

Yritin kovasti hakuja kirjasta, ja sitä hurraten ylistettiin pahimmilla hihhulisivuilla. Useimmissa toistettiin sanasta sanaan kirjan oma mainos. Kustantamo on Cranitekustannus, josta ainoat tiedot löytyvät Seppo Lehdon perustamista lukuisista blogeista.

Kirjan kirjoittajasta löytyy tämä:

http://jihadwatch.org/spencer/

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Spencer

Äänestä
  • no joo. Löysin minäkin tällaisen linkin.

    http://www.cranite.fi/

    Tarkoitat hihhuleilla näitä suomalaisia ei-muslimeja? varmaan ovatkin onnessaan jos kilpailevaa uskontoa kärkevästi arvostellaan.

    Sitä oikeastaan hain, että jos joku on tuon lukenut, niin mitä mieltä on kirjasta.

    Äänestä

Islamista noin yleensä voisi sanoa että sen kannattajat ovat omaksuneet uskonsa syntymästään
saakka ja noudattavat sitä päihteettömästi läpi elämänsä kestävän matkan verran riippumatta
lainkaan sen pituudesta ja määräten omien tekojensa oikeutuksen suhteessa muihin uskontoihin, joita oikeana eivät pidä, kuolemaansa saakka.. Tietysti on kilttejäkin
islam-uskoisia, kuten lapset ja naissukupuoliset
keskuudestaan, mummoista ja vaareista puhumattakaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kössönöm kirjoitti:

Robert Spencerin kirjaa Totuus Muhammedista - Maailman suvaitsemattomimman uskonnon perustajasta?

Luin siitä juuri kirja-esittelyn, mutta olisi kiva tietää enemmän sen tyylistä ja luettavuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu