Missä on hyviä kalapaikkoja Espoossa? Missä tarvitsee luvat ja missä voi kalastaa ns jokamiehen oikeudella? Minkälainen paikka on esim mankinjokisuu, kannattaako mennä. Nuuksio on kai rauhoitettu. Tai no kalamiehethän ei kai niitä hyviä paikkojaan kerro.
kalastus espoossa
frisk fisk
129669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
päin eräässä kaupassa melko hyvä kalatiski.
jotenkin tähä tyyliin se menee..
Keilaniemen edusta on ollut aikoinaan ainakin hyvä kuhanuistelu paikka.
Kokeile hakukonetta joka tietää kaiken
http://google.fi
hakusanoiksi kalastusluvat jne..
...
http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;15440;37611
ainoastaan mato-onginta ja pilkkiminen ovat jokamiehenoikeuksia, muut kalastusmuodot tarvitsevat luvat, mikäli olet yli 18v
jos vielä kerrot että minkälaista kalaa, ja millä tyylillä haet, niin voin muutaman paikan paljastaa
Virvelillä tietysti, mutta en kyllä mitään lupia ole ikinä tarvinnut. Tosin löysin jo yhden kalaisan heittelypaikan. Mutta olisi kiva tietää lisää. Tosin karttaa katsomalla ja rämpimällä löytyy.
Etkös viittis kertoo missä se kalaisa heittelypaikka on??
No tiettekö oisko mitään hyviä kalapaikkoja espoossa tai jossain haukilahessa päin?? vastatkaa!!!!
kiinnostais itekki tietää uusia paikkoja? bodom, saunalahti, mankinjoki/espoonjoki, luukkaa, kaitalampi, melkeempä kaikki nähty ja koettu..
ainoa missä tarvitsee jotain erikoislupia on kaitalampi. mankinjoesta tulee kalaa vain keväällä. saunalahden sillan alla on ainakin hyvä virvelöinti/onki paikka. haukea ja kuhaa on noussut vaikkakin aika vähän mutta ahvenia ilta-myöhään sieltä saa rutkasti. suvisaariston perukoilla on myös ihan ok paikka missä on se silta. haukilahdessa taitaa kaikki rannat ollat joidenkin sandaali-seppojen ja pirkko-liisojen omistuksissa.
Tuleekos haukilahdesta miten kalaa?
ite käynyt pitkäjärves kalastus paikat kortilla mut mä ainakin sain kaloi