Nyt se löytyi

3359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Yksisarvismyytit ovat levinneet Eurooppaan Aasiasta jo antiikin aikoina, ja perustuvat todennäköisesti sarvikuonoihin. Hämmentävää kyllä, eivät välttämättä intialaiseen sarvikuonoon vaan jo sukupuuttoon kuolleeseen Elasmotherium-villasarvikuonoon, jonka sarvi sijaitsi otsassa. Elasmotheriumiin sopivia kuvauksia on säilynyt niin elävinä, että epäillään lajin viimeisten yksilöiden selviytyneen reliktipopulaationa vielä jääkauden jälkeenkin ja kuolleen pois historiallisina aikoina. Näinhän kävi myös viimeisille mammuteille ja jättisarvihirville.

    Myöhemmin keskiajalla yksisarvismyytti muuttui radikaalisti, ja sarvikuonomaisesta yksisarvisesta tuli kauriin ja sittemmin hevosen kaltainen. Kierteinen sarvi on sarvivalaan perua, ja sekin ilmaantui yksisarviselle vasta näihin aikoihin.

    Äänestä

  • pale and ontto kirjoitti:

    Yksisarvismyytit ovat levinneet Eurooppaan Aasiasta jo antiikin aikoina, ja perustuvat todennäköisesti sarvikuonoihin. Hämmentävää kyllä, eivät välttämättä intialaiseen sarvikuonoon vaan jo sukupuuttoon kuolleeseen Elasmotherium-villasarvikuonoon, jonka sarvi sijaitsi otsassa. Elasmotheriumiin sopivia kuvauksia on säilynyt niin elävinä, että epäillään lajin viimeisten yksilöiden selviytyneen reliktipopulaationa vielä jääkauden jälkeenkin ja kuolleen pois historiallisina aikoina. Näinhän kävi myös viimeisille mammuteille ja jättisarvihirville.

    Myöhemmin keskiajalla yksisarvismyytti muuttui radikaalisti, ja sarvikuonomaisesta yksisarvisesta tuli kauriin ja sittemmin hevosen kaltainen. Kierteinen sarvi on sarvivalaan perua, ja sekin ilmaantui yksisarviselle vasta näihin aikoihin.

    Näin asia varmaan on.

    Yksisarvinen muuten oli keskiajalla olento, jolla oli hevosen vartalo ja pää, vuohen sorkat ja parta, leijonan häntä ja kierteinen sarvi otsassa. Se pystyi poistamaan myrkyn vedestä kastamalla sarvensa siihen, ja "yksisarvisen sarvista" saatiin hyvä hinta, koska hallitsijat pelkäsivät myrkytetyksi tulemista.

    Niin, ja yksisarvinen oli Kristuksen vertauskuva. Näin ne sarvikuonot ja sarvivalaat jalostuvat aikojen saatossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turkana kirjoitti:

Tarujen myyttinen yksisarvinen:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1543433

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu