että tältä fooruilta ei löydy ainuttakaan Jumalan palvelijaa - ei miestä eikä naista?
Onko juuri tosi,
Leo Salmela
22469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
tosi on
Uskoisin että löytyy. Mitäs mieltä itse olet?
Toivoisin totisesti, että löytyisi mahdollisimman monta todellista Jumalan miestä ja naista. Todellisia vatuunkantajia ja tekiöitä, joissa Jumalan totuuden ja oikeuden henki siivittää toimintaa.
Meidän on vastuu eikä Jumala tule tekemään niitä tekoja, jotka on meidän vasstuulle tarkoitettu.
minä jopa väitän että myös löytyy
Jumalan henkeyttämää elävää sanaa
joka ravitsee täyteliäisesti !
kysymys ei ole sanoista vaan käytännön toiminnasta.
emme voi tehdä enenpää tällä foorumilla
kuin keskustella tai väitellä tai kertoa
hyödyllisiä tositarinoita elämästä ja
näin välittää tietoa joka auttaa selviyty-
mään näistä elon päivien taakoista ,jos siitä
ei sitten välity niitä piirteitä mitä itse
kukin on hakemassa tai etsimässä toisten
kirjoituksista niin sille tuskin on juuri
mitään tehtävissä näillä keinoilla ,mutta
mitä tulee oikeamielisiin ihmisiin niitä
kyllä tästä maasta varmaan vielä löytyy.
aloittaa kertomaan "hyödyllisiä tositarinoita"? Tähän astinhan ne on ollut yleensä valheellisia tarinoita, myyttejä ja satuja.
heti kun olen keksinyt? uusia tosi
TosiTarinoita eikä mitään .P?askan tai
P?.otaskan värittämiä loruja tai niitä
miesten Juttuja? niin pistän tulemaan ,
en koskaan suoranaisesti valehtele annan
vain erheellistä informaatiota tai sitten
teen kirjoitus virheitä mutta olenhan vain
epätäydellinen Luojan luoma? ihminen? .
Kauan sitten samoilin koirani kanssa Lapin erämaissa. Saattoi mennä jopa vuosia, etten tavannut näissä erämaissa ainuttakaan ihmistä. Kuitenkaan en koskaan ollut yksin. Tiesin, että samoissa erämaissa liikkui toisiakin minulle tuttuja eränkävijöitä ja huolimatta siitä, ettemme kohdanneet, meillä oli henkinen yhteys keskenämme. Kuuluin siihen eräkulttuurin ja olin yhtä sen kanssa.
Tämän päivän todellisuus on, että silloiset erämaat on tuhottu. Silloiset eränkävijät ovat suurimaksi osaksi autuaammilla metsästysmailla ja itsekin istun pyörätuolissa näiden samojen seinien sisällä ja on todella orpo olo.
Asiaa helpottaisi huomattavasti mikäli täällä olisi toisiakin todellisia Jumalan korpisotureita. Rohkeita miehiä ja naisia, jotka toimivat aktiivisesti totuuden ja oikeuden voittoon viemiseksi. Tämä synnyttäisi samanlaisen henkisen yhteenkuuluvuuden kuin aikanaa Lapin erämaissa. Mutta. Mutta??
mutta! suuri eksytys tuli koska sen
täytyi tulla , jotta ihmisten silmät
avautuisivat näkemään ja korvat
kuulemaan , itse luulen että asiat
alkavat korjaantua ja saavat uuden
suunnan lähiaikoina sillä kaikelle
on aina oikea paikka ja aika ,kaikesta
kärsimyksistä huolimatta ,ja se että
ihmiset eivät kapinoi ei välttämättä
kerro juuri yhtään mitään mitä he
itsekukin ajattelee tästä nykyajasta ,
ja voisi asiaintila olla huononminkin .
hyvin hyvin harvoin ihminen saa hyvitystä
kokemalleen vääryydelle tässä maailmassa
ja sen tähden oikeamielinen ihminen asettaa
toivon kaikkivaltiaan Taivaan Isän pystyttä-
mälle tuomioistuimelle ja viimeiselle tuomiolle
joka osuu jokaisen ihmisen kohdalle vain kerran
ja silloin pahat saa "palkkansa" ja hyvät hyvityksensä ja asia on sitten loppuunkäsitelty .
iskemättömästi sanottu, "heti kun olen keksinyt".
Koita nyt KEKSIÄ, "uusia tosi tarinoita"?
Keksittyjähän ne on ollut tähänkin asti.
älä yritä sotkeutua minun ja
minun mielikuvituksen väliin ,
siitä ei tule mitään hyvää
seuraamaan vaan voi koitua
hyvinkin ankaraksi satuiluksi.
mielikuvitus se on ihmisen paras huvitus.
J. Vainio
Että huvittele sinä vain ihan rauhassa.
että itsekkin olet täällä palstalla, vai oletko meidän muiden yläpuolella?
mie en ooo kenenkään ylä tai alapuolella. Olen niin yksin ja käyn voimallista oikeustaistelua omien oikeuksieni toteutumiseksi kuin myös vääryyttä kärsimään joutueiden lähmmäisten puolesta.
Näin toimisi myös Jeesus, mutta lieneekö hänellä ainuttakaan seuraajaa nyky-kristillisyyden keskellä?
Jeesuksen seuraajat ei kuulu kristillisiin lahkoihin nykyään,mutta kyllä Jeesuksella seuraajia on, tasan varmasti, vaikka kirkoista ei löytyisi yhden yhtäkään...Niinhän se Jeesuskin pani temppelit matalaksi ja käski palvomaan 'hengessä' elikkä lähimmäisenrakkautta toteuttaen,eikä missään kirkkorakennuksessa tai minkään muotomenoliturgian välityksellä.
Itse erosin kirkosta marraskuussa 1978 ja Sodankylän heluntaiseurakunnasta 19.9.1979.
Nykyään en kuulu mihinkään kirkkoon, lahkoon tai lohkoon ja tuskin koskaan tulen liittymäänkään. Näistä kun ei vastauksia ihmisten hätään löydy.
vastasit puolestani. Jumalan valtakunta ei rajoitu instituutioksi, jonka ympärille rakennetaan tilat kivestä ja puusta.
Tosin vapauteen kuuluu että kirkossa kävijät siellä käykööt..
täällä mietitään ittemurhaa ja räkättirastaat vaan räkättää sille
Ihmisen syvintä hätää ja ahdinkoa eivät tajua muut kuin ne, jotka ovat itse sen kokeneet - jos sittenkään.
Valitettavasti uskovaiset ovat niin täynnä itseään ja unelmiaan, etteivät tajua, mitä ympärillä todella tapahtuu.
Laupiaat samarialaiset - missä he luuraa?