Ei tullut, eikä Hän itse sellaista koskaan opettanutkaan. Miksi jotkut sitten näin opettavat esimerksiksi adventistien opinkappaleessa n:o 24? Siksi, että se on ihmisen nimeltään William Millerin oppi ja laskelma. Jeesus ei koskaan julistanut tulevansa 22.10.1844, vaan se on ihmisteoriaa ja luuloa.
Mitä Jeesus itse sanoi niille, jotka palvoivat ihmisoppeja ja käskyjä ? Hän totesi sellaisten oppien ja käskyjen olevan turhaa palvontaa.
Matteus 15:7-9
7 Te ulkokullatut, oikein teistä Esaias ennusti, sanoen:
8 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana,
9 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'."
Jotkut siis levittävät tahallisesti sellaista harhaoppia, joka ei ole Jeesuksen eikä apostolien saarnaamaa puhdasta evankeliumia. Sellaiset opetukset Paavali tuomitsi jyrkästi ja sanoi näin:
Gal. 1:8
Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.
Mitä Jeesus itse sanoi niille, jotka palvoivat ihmisoppeja ja käskyjä ? Hän totesi sellaisten oppien ja käskyjen olevan turhaa palvontaa.
Matteus 15:7-9
7 Te ulkokullatut, oikein teistä Esaias ennusti, sanoen:
8 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana,
9 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'."
Jotkut siis levittävät tahallisesti sellaista harhaoppia, joka ei ole Jeesuksen eikä apostolien saarnaamaa puhdasta evankeliumia. Sellaiset opetukset Paavali tuomitsi jyrkästi ja sanoi näin:
Gal. 1:8
Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Siis .. J E E S U S EI TULLUT 22.10.1844.
Olet nyt kysynyt tätä samaa ainakin kymmenen kertaa - alan kohta uskoa että olet samam henkolö kuin uskova_1 tai ainakin saanut "tehtävän" hyökätä adventismia vastaan..
Siis: viimeisen kerran J E E S U S EI TULLUT 22.10.1844.
ok
Z'Z'Z'Z'Z'Z
aloittavansa tutkivan tuomion 22.10.1844?
Ilmoittiko Jeesus näin?
Jeesus ilmoitti Raamatussa menevänsä suljetun oven taakse päivämäärällä 22.10 ja vuosi taisi olla "suuren eksytyksen vuosi".
oletko tajunnut?
Vai miten sen nyt sanoisi että tajuaisit.
Jeesus opettanut sellaistakaan. Miksi adventistit opettavat sitten sellaista, mikä ei ole Jeesuksen totuutta?
Suuren harhan syntymäpäivä koskien Jeesusta oli 22.10.1844 ja tästä SUUREN HARHAN päivämäärästä adventistit eivät luovu kirveelläkään.
Verratkaapa advarien harhaoppia Jeesuksen tulemuksesta jehovalaisten vastaavaan. Lainaus Wikipediasta:
Maailmanlopun odotus
Jehovan todistajat uskovat, että Harmageddonin taistelu käydään lähitulevaisuudessa
Jehovan todistajat uskovat, että Harmageddonin taistelu käydään lähitulevaisuudessa.
Maailmanlopun eli Harmageddonin odotus on keskeisessä asemassa Jehovan todistajien opissa. Tämän pohjalta liikettä on pidetty eskatologisena. Jehovan todistajat eivät usko koko planeetan tuhoutuvan, vaan että nykyinen maailmanjärjestys kansallisvaltioineen ja kansakuntineen korvataan Jumalan valtakunnalla ja sen kannattajien asuttamalla paratiisilla.
Läpi koko liikkeen historian Jehovan todistajat ovat asettaneet tietyille vuosille odotuksia Harmageddonin alkamisesta. Liikkeen perustajana pidetty Vartiotorni-seuran johtaja eli presidentti Charles Russell odotti Jumalan valtakunnan olevan toteutunut ja Harmageddonin taistelun ohi maan päällä jo vuonna 1914.
Myöhemmin Jehovan todistajat ovat asettaneet odotuksia Harmageddonin alkamisesta muun muassa vuosille 1925 ja 1975, ja vielä 1980-luvulla pidettiin epätodennäköisenä nykyisen maailmanjärjestyksen säilymistä vuosituhannen vaihteeseen. Jehovan todistajat myöntävät virheelliset odotukset joidenkin menneiden vuosien osalta, mutta katsovat niiden olleen silloisen parhaan käsityksen mukaista lopun odotusta.
Liikkeen nykyisen tulkinnan mukaan "lopun aika" on alkanut vuonna 1914. Jehovan todistajat odottavat Harmageddonin taistelua alkavaksi lähitulevaisuudessa. He uskovat, että sitä edeltää poliittisten hallitusvaltojen kääntyminen Yhdistyneiden Kansakuntien johdolla maailman vääriä uskontoja vastaan ja tuhoavan ne Raamatun Ilmestyskirjan profetioiden toteutumiseksi. Tätä seuraa heidän mukaansa Harmageddonin taistelu, jossa hallitusvallat tuhotaan ja jossa vain yksi, oikea uskonto säilyy."
Oletko koskaan kuullut adventistien hyökkäävän jehovia vastaan niinkuin he tekevät kristittyjä vastaan?
olleet hyökkäämässä adventisteja vastaan niinkuin te olette mitä lienette seka uskovaisia, ette ainakaan luterilaisia sillä ei tosi luterilainen ole tuomoinen käytökseltään kuin täällä palstalla olevat ovat.
Jehovalaisilla on oma palstansa ja he ovat siellä,ja niin teilläkin, mutta ette pysy siellä, kyllä olitte silloin ajamassa adventisteja pois palstaltanne kun heillä ei ollut omaa, mutta kun he saivat oman palstan niin koko haukkuva kuoro hyppäsi perässä tänne haukkumaan, kysyn vain oletteko uskossa ollenkaan?sivusta vain olen seurannut tätä touhua.
Helluntai pappien julistavan noin 40 vuotta sitten, että Jeesus voi tulla vaikka jo ensi yönä, eikä tiedä tavataanko enää seuraavassa kokouksessa. Näitä ensi öitä onkin ollut jo vuosikymmeniä. He eivät ole ottaneet huomioon Ilmestyskirjan sanomia mitä kaikkea pitää tapahtuman ennen Jeesuksen tuloa.
Keinolla millä hyvänsä puolustat suuren harhan 22.10 syntymäpäivää Ellen-vuosisadalta.
Minä en usko mihinkään jeesuksen tulemukseen, minä uskon, että mitään jeesusta ei ole olemassakaan.
harhaoppia.
ylifariseus on monesti täällä siitä ymmärrettävällä tavalla kirjoittanut.
ylifariseus on näköjään tutkinut useampia Raamattuja ja huomannut ettei Jeesuksen tuloa voi jouduttaa ihmisvoimin, vaan Jumala on määrännyt sen päivän.
Olenkin ottanut ylös hänen kirjoituksiaan mitä vanhemmat Raamatut asiasta kertovat. Piet.2.3:12 Niin että te odotatte ja ikävöitsette Jumalan päivän tulemista.
Ei sanaakaan jouduttamista.
Kaikki kirkot ovat saarnanneet oman kuulemani mukaan jouduttamista jatkuvasti, he ovat harhassa.
ylifariseusta pidän palstan kirjoittajista järkevimpänä Raamatun ymmärtäjänä, tähän tulokseen olen tullut lukiessani hänen kirjoituksiaan.
Lyyti
rukouksessa ne, jotka odottavat Hänen valtakuntaansa rukoilevat näin:
6 Vaan sinä, kun rukoilet, mene kammioosi ja sulje ovesi ja rukoile Isääsi, joka on salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle.
7 Ja kun rukoilette, niin älkää tyhjiä hokeko niinkuin pakanat, jotka luulevat, että heitä heidän monisanaisuutensa tähden kuullaan.
8 Älkää siis olko heidän kaltaisiaan; sillä teidän Isänne kyllä tietää, mitä te tarvitsette, ennenkuin häneltä anottekaan.
9 Rukoilkaa siis te näin: Isä meidän, joka olet taivaissa! Pyhitetty olkoon sinun nimesi;
10 TULKOON SINUN VALTAKUNTASI; tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niinkuin taivaassa;
Uskova rukoilee ja pyytää Jumalalta .." tulkoon sinun valtakuntasi".
Ne jotka odottavat Hänen paluutaan, rukoillen pyytävät sen tulemisen jouduttamista. Jumala on kuitenkin määrännyt päivän ja hetkenkin milloin kaikki tapahtuu, ja niin tulee tapahtumaan.
mukaan se pakana, joka rukoilee, että Jumala jouduttaisi tulemustaan.
Pakanat hokevat turhia.
Uskavalla Jumalan kansaan kuuluvalla pitäisi olla hätä ihmissieluista, että he olisivat valmiit kohtaaman Herran ja samoin, että itse olisi siihen valmis. Niin, tulkoon sinun valtakuntasi...
Ei, ollenkaan, että jouduta tulemustasi.Se on turhaa hokemista, koska Jumala on määrännyt tulemsisen päivän.
rivit mitkä kirjoitit,ne kuuluvat sinullekkin.
Jumalan käskyjäkö halveksit,nimittämällä niitä ihmis opeiksi?Eiköhän se sunnunutain pyhitys liene niitä räikeimpiä IHMISOPPEJA RAAMATUN VALOSSA? Jumala antoi sapatin ihmiselle levon ja siunauksen päiväksi.Ihminen sanoo pidä päiväs,minulle on sunnuntai pyhä ja parempi
kuin sinun valitsemasi.Jeesusksen esimerkkikin jo todistaa,että sapatti on oikea pyhä eikä sunnuntai.Paavali ja opetuslapset myös.
adventistitkin ovat erehtyväisiä,mutta silloin kun tuo Millerin oppilaskelma on tehty ei vielä ollut adventistejä olemassakaan,Miller ei ollut koko elämänsä aikana adventisti vaan babtisti.Siellä oli paljon ihmisiä jotka uskoivat tämän millerin laskelmat,mutta adventisteja ei silloin vielä ollutVasta 1860 seitsemännen päivän adventistit yhdyskunta perustettiin,eli ne uskovat jotka olivat löytäneet sapatti totuuden
alkoivat myös sapattisin kokoontua.Advettihan tarkoittaa odotusta ja me odotamme edelleen Jeesuksen toista tulemusta,mutta emme tiedä päivää emmekä hetkeä milloin se tapahtuu.
ja pysyy iankaikkisesti. Mikäli Raamatusta löytyy Jeesuksen opetus, että Hän ilmoitti palaavansa 22.10.1844, niin myönnän olevani täysin väärässä.
Minä uskon ainoastaan ja vain opettajani sanoja, "minä olen sapatin Herra." En ole ihmisoppien, etenkään Ellen G. Whiten enkä Willian Millerin orja.
Minun totuuteni on Jeesus, syyttäkää, haukkukaa, vainotkaa tai tehkää mitä mieleenne tulee.
Minun totuuteni on silti Jeesus Kristus!
haukkuu? etkö sinä itse taas aloittanut saman jauhannan tuosta vuosiluvusta 1844 , vaikka tiedät tarkalleen etteivät adventistit ole koskaan uskoneet siihen, että Jeesus tulee sinä vuonna, tuossahan sait edellisessä viestissä juuri vastauksen että se oli Miller joka erehdyi ja hän oli babtisti, ei adventisteja ollut silloin viellä olemassakaan, vasta siitä hajaanuksesta alkoi kehkeytyä adventistit, pysy totuudessa äläkä hae aina vääriä tietoja joilla voit lyödä adventisteja, vai onko uskosi vai toisten lyömistä, käsi sydämmelle Hirvas.
oli sapatin Herra, niin miksi hylkäät sen sapatin jonka Herra Jeesus on? Kuka on sunnuntain herra? koska sen valitsit? Vai oletko heittänyt koko lepopäivän roskiin?
- Jumala asetti sapatin luomisessa koska ihminen tervitsee sen levon
- Jeesus on sapatin Herra ja sanoo että sapatti on ihmistä varten - eikä kirjai´men pitämistä varten.
- Hirvas valisee sunnuntain koska hän ei ole ihmisoppien, etenkään Ellen G. Whiten enkä Willian Millerin orja.
Loogista?
sinä kysyjä myös. Katso ja vastaa onko tämä opinkohta adventistikirkon hyväksymä ja käyttämä opetus.
http://www.adventtikirkko.fi/opetus/pyhakko.htm
Miksi adventistien oppina on kuitenkin vielä tuo Millerin laskema vuosi 1844? Juuri itse ilmoitit, ettei adventistit ole koskaan uskoneet siihen ?
Pysy asiassa ja ota rauhallisesti...
Minä en enää viisti vastata, koska te tiedätte paremmin minun elämäni ja etenkin hengellisen elämäni, kuin minä itse.
Minä olen tasapainossa itseni ja Jumalan kanssa, ei minulta mitään puutu.
että jumalattomalla ei ole rauhaa, se on vain luulottelua monen kohdalla koska sielunvihollinenkin elähdyttää petettyjään hengellänsä.
Jumalan sapatin kumoaminen on lähtöisin sielunvihollisesta, joka elähdyttää hengellänsä ja sanoo ei sillä ole väliä minkä päivän pyhänä pitää.
tuota samaa rataa, kyllä se Jumala aikanaan vastaa niin sinulle kuin minullekin, mikä on osamme. Mitäs me turhaan päätämme vaivaamme.
Jeesuksen takaisin tulon vuosi.Kysymys oli edellisisissä viesteissä siitä.Eli älä vaihda aihetta.