Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksen nykysuomen sanalistasta löytyy loistavia sanoja, kuten;
- haitek
- handicap
- bastardi
- hobby
...
'Bastardit handicapit syövät collegessa hodareita cheddarilla'.
Hienoltahan tämä meidän kieli nykyään kuulostaa.
http://kaino.kotus.fi/sanat/nykysuomi/
Uudet suomalaiset sanat
18
1678
Vastaukset
- Nätti-Jussi
Pillu (Länsi-Lapissa pilhu) tunnetaan monella nimellä. Maaherra Hannele Pokalle se on kuitenkin hänen romaanissaan "mandariini". Onkohan Pokka ollut nuoruudessaan salamaolainen?
- Tutti Fruttix
Eikös se ryppy ollut aprikoosi eikä mandariini?
- Kielimies "slurps"
Sekin on perusmuodossa Länsi-Lapissa "pillu", kun taivutetaan esim pilluun, silloin sanotaan "pilhuun", tietenkin tiättä että kulli taipuu "kulhiin" paitsi että kunnon kulli ei vaan taivu!
- Nähty on
Olen tavannut kyseisen ex-maaherra Hannele Pokan ensi kertaa jo 35 vuotta sitten. En osannut silloin enkä osaa nytkään pitää häntä salamaolaisena. Julkikepulainen räväkintä sorttia!
- Ollaan hiljaa
Kielimies "slurps" kirjoitti:
Sekin on perusmuodossa Länsi-Lapissa "pillu", kun taivutetaan esim pilluun, silloin sanotaan "pilhuun", tietenkin tiättä että kulli taipuu "kulhiin" paitsi että kunnon kulli ei vaan taivu!
Liisa Kulhia oli aikoinaan melkoinen kivi monen helsinkiläisen kunnallispoliitikon kengässä.
En tiedä, mitä hän oli vailla, mutta monen perimätiedon mukaan yhtä sun toista. Taidan jättää muistelematta sen enempiä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liisa_Kulhia - chinese pie
Pitäisikö alkaa opiskella mandariinikiinaa?
Englannin kielessä china tarkoittaa posliinia. - Sinikka 50
Ollaan hiljaa kirjoitti:
Liisa Kulhia oli aikoinaan melkoinen kivi monen helsinkiläisen kunnallispoliitikon kengässä.
En tiedä, mitä hän oli vailla, mutta monen perimätiedon mukaan yhtä sun toista. Taidan jättää muistelematta sen enempiä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liisa_KulhiaMiksi haluat puhua kuolleesta pahaa? Kyllä hän käsittääkseni teki yhtä sun toista sellaista mikä vaati aivoja, selkärankaa ja cojones (jotka useimmilta poliitikoilta ja muilta toimijoilta tuntuvat tyystin puuttuvan).
- Ollaan hiljaa
Ollaan hiljaa kirjoitti:
Liisa Kulhia oli aikoinaan melkoinen kivi monen helsinkiläisen kunnallispoliitikon kengässä.
En tiedä, mitä hän oli vailla, mutta monen perimätiedon mukaan yhtä sun toista. Taidan jättää muistelematta sen enempiä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liisa_KulhiaMinähän nimenomaan koetin olla muistelematta enempiä ja ehdotin hiljaa olemista.
Henkilökohtaisuuksiin menemättä: eiköhän jokseenkin jokaisen isomman kunnan valtuustosta löydy joku yksityisajattelija, jonka elämän suurta täyttymystä on jarruttaa demokraattista päätöksentekoa tonkimalla tikulla kaikkia mahdollisia ja mahdottomia muotovirheitä valtuutettukollegojen tekemisistä, tehtailemalla valituksia, lätisemällä puhujapöntössä tuntikausia asian vierestä ynnä ynnä muuta muuta.
- NoraBieber
mitä tarkoittaaa makunda ja elepi
- Supi S.
Vanhassa kirjasuomessa makunda = maakunta, elepi = elää.
Missä yhteydessä nuo mainitsemasi sanat esiintyvät? - Löytävinäni
Supi S. kirjoitti:
Vanhassa kirjasuomessa makunda = maakunta, elepi = elää.
Missä yhteydessä nuo mainitsemasi sanat esiintyvät?Mikael Agricolan tekstiä:
”WAnha Sananlasko ombi, Ette, Itze cukin Makunda tauallansa elepi.”
http://www.compuline.fi/ComDocs/Suomi/uushlp/html/fin-6xpv.htm
Makunda löytyy kartalta vaikkapa Botswanasta tai Intiasta. Elepi on kieli, jota vähän yli 300 ihmistä puhuu Papua-Uusi-Guineassa. Sanovat tuossa saarivaltiossa puhuttuja kieliä olevan noin 700.
- jhgddkjfg
Mikä vika on suomalaisissa samaa tarkoittavissa sanoissa?
handicap = vamma, rajoite
bastardi = äpärä
hobby = harrastus- Variantti
Joukossamme on sellaisiakin ihmisiä, joille handicap ei merkitse vammaa tai rajoitetta vaan tasoitusta.
http://golffari.vuodatus.net/page/Tasoitus
Golfia en itse pelaa. Ajan kylläkin. - ghjghjgfj
Variantti kirjoitti:
Joukossamme on sellaisiakin ihmisiä, joille handicap ei merkitse vammaa tai rajoitetta vaan tasoitusta.
http://golffari.vuodatus.net/page/Tasoitus
Golfia en itse pelaa. Ajan kylläkin.Mikä vika on suomalaisessa sanassa tasoitus? Turhia tuollaiset handicapit. Luin tuossa jostain juuri, että "Nokia riliissaa divaisseja, jossa on uusia fiitsöreitä."
- kirjaimia, ei kieltä
ghjghjgfj kirjoitti:
Mikä vika on suomalaisessa sanassa tasoitus? Turhia tuollaiset handicapit. Luin tuossa jostain juuri, että "Nokia riliissaa divaisseja, jossa on uusia fiitsöreitä."
Ne ei vaan viitti fundeerata sitä ajatusta loppuun.
Varmaan joku ruotsinkielinen joutuu jatkuvasti kääntämään päässään kaiken suomeksi ollakseen kohtelias suomenkieliselle kanssapuhujalleen. Laiskempi ei ymmärrä että sellaista elämää on olemassakaan, ja tyrkkää menemään sen mitä nakkilasta ensimmäisenä napsahtaa tahi kielellensä kerkiää.
- 5+11
ei helvetti tää kieli muuttuu pikkuhiljaa enkuksi.
- hra X
Mitäs hienoa tuossa on? Päinvastoin hienoudet ovat karisseet?
Ai niin, jos tunnustetaan vaikka mutkan kautta, että kaikki ulkomainen on hienoa. No joo...
Nykysuomi on sitä, mitä lähinnä kirjoituksissa käytetään. Tuo "handicap" ei kyllä mitenkään ole edes nykysuomea, vaan selvää englantia. - Toinen nimimerkki
Selatkaa hetki Suomekielen sivistyssanakirjaa. Melkein kaikki sanat (lue: viännökset) ovat hurripellejen ranskasta kopioimia ulinoita.
Svenska talande ulinaporukka on noita hölynpölyjä ja hörhöilyjä tuputtanut meille satoja vuosia. On hyvä, että niistä päästään eroon, ja saadaan vaihteeksi jotain asiallista tilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442480Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1971173Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131081Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298901- 66868
- 53851
- 90850
- 46839
- 55789