alempaa siirsin.....

1130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Alkoi tajuttomasti naurattamaan kun kuuntelin biisin :) Hienosti on asiaa kevennetty. Ehkä kuolema tulisi ottaakin kuin yksi hetki elämästä, kepeästi. Sehän on vain yksi hetki muiden joukossa.

Meissä kuolee joka päivä tuhansia soluja. Keskimäärin seitsemässä vuodessa kaikki nykyiset solumme ovat kuolleet mitä meillä nyt on kehossamme. Uudet solut ovat korvanneet vanhat. Mitään ei ole jäänyt jäljelle.

Jos luulemme kehojemme olevamme samat kuin seitsemän vuotta sitten niin se on vain kopio kehosta. Pelkkä vaivainen kopio, kehomme on syntynyt uudelleen. Mieli tekee illuusion että kehomme olisi sama koko ajan. Mutta sekuntiakaan emme ole sitä, kuoleminen ja syntyminen on jatkuvaa.

Länsimainen ihminen on vähän arka kuolemalle. Sitä pidetään maton alla ja kun kohtaamme läheisen "poismenon", se on surullista. Se on kliinistetty, kuolevat kuolevat nykyään sairaalkoisssa pois silmistä. Ennen kuoltiin kaikelle kansalle, koko kyläyhteisö otti osaa kuoleman juhlaan, ja kuolema oli arkipäiväinen, lähes viikoittainen asia.

Hassu tilanne syntyy joskus hautajaisissa sellaisille ihmisille jotka eivät ole tottuneet fyysisen kehon kuolemaan. He menevät hämilleen ja tulevat surullisiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hieno biisi kuolemasta kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?v=Fgj6Gwsq-jQ
kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu