Hormonikierukka +sivuvaikutukset

Mulle laitettiin Mirenan hormonikierukka viime syksynä. Alkuun oli ihan normaaleja vuotoja ja tiputtelua. Nyt tiputtelua parina päivänä kuukaudessa ja pikkuhousunsuojalla pärjää.
Mulla ei ole tullut ns.teini iho-ongelmia tai mielialan vaihteluja, mutta mulla on alkanut kadota väri iholta...
En tiedä liittyvätkö toisiinsa mutta isoja pigmentti laikkuja on alkanut ilmestyä ympäri kehoa. Onko muille sattunut samanlaista?
Lääkärissä olen käynyt laikkuja näyttämässä ja hän sanoi niin rohkaisevasti: niihin joko palaa väri tai sitten ei...Älä ota aurinkoa niin ne ei näy niin selvästi!

Onko täällä kohtalotovereita vai onko minulla "Michael Jacksonin tauti"...=)

Kierukkaa en viitsisi vielä tässä vaiheessa lähteä poistattamaan, kun ei ole muuta kuin nämä omat epäillykset että nämä voisivat liittyä toisiinsa!
31045
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siis että pelkkiä VALKOISIA laikkuja on tullut...?

Yleensähän e-pillereiden aiheuttamat ns. maksaläiskät ovat ruskeita.

No minä sanoisin, että hormoneista tuo yhtäkaikki johtuu...

Ja aurinkoa kannattaa varmaankin tosiaan vältellä, koska itsellä se ainakin lisäsi maksaläiskätaipumusta.

Ts. hormonit näemmä tekevät ihmisestä entistä aurinkoherkemmän...?

Sinuna heivaisin koko kierukan mäkeen...

Äänestä
  • Juu nää mun laikut on ihan valkosia...eli ei ole niitä maksaläiskiä.

    Alaselässä sellainen reilun kämmenen kokoinen laikku, toisessa pohkeessa tai pohkeen sivussa myös melkein kämmenen kokoinen, jalkaterissä kahden peukalon pään kokoiset laikut ja tuossa lantioluiden päällä pienempiä laikkuja..Tuntuu vaan et ne lisääntyy ja lisääntyy..

    Äänestä

  • Jessica08 kirjoitti:

    Juu nää mun laikut on ihan valkosia...eli ei ole niitä maksaläiskiä.

    Alaselässä sellainen reilun kämmenen kokoinen laikku, toisessa pohkeessa tai pohkeen sivussa myös melkein kämmenen kokoinen, jalkaterissä kahden peukalon pään kokoiset laikut ja tuossa lantioluiden päällä pienempiä laikkuja..Tuntuu vaan et ne lisääntyy ja lisääntyy..

    ...kosmetologi-siskoni antoi miehelleni vitiligo (valkopälvi) diagnoosin kun hänelle alkoi ilmaantua vaaleita pigmenttiläiskiä. niitä on enimmäkseen käsissä...mutta kannattaa tarkistuttaa asia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jessica08 kirjoitti:

Mulle laitettiin Mirenan hormonikierukka viime syksynä. Alkuun oli ihan normaaleja vuotoja ja tiputtelua. Nyt tiputtelua parina päivänä kuukaudessa ja pikkuhousunsuojalla pärjää.
Mulla ei ole tullut ns.teini iho-ongelmia tai mielialan vaihteluja, mutta mulla on alkanut kadota väri iholta...
En tiedä liittyvätkö toisiinsa mutta isoja pigmentti laikkuja on alkanut ilmestyä ympäri kehoa. Onko muille sattunut samanlaista?
Lääkärissä olen käynyt laikkuja näyttämässä ja hän sanoi niin rohkaisevasti: niihin joko palaa väri tai sitten ei...Älä ota aurinkoa niin ne ei näy niin selvästi!

Onko täällä kohtalotovereita vai onko minulla "Michael Jacksonin tauti"...=)

Kierukkaa en viitsisi vielä tässä vaiheessa lähteä poistattamaan, kun ei ole muuta kuin nämä omat epäillykset että nämä voisivat liittyä toisiinsa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu