Alkaako esim. syksyllä kurssi juutalaisuuteen kääntyville (tai siis sellaisille, jotka _haluaisivat_ kääntyä juutalaisiksi)? Jos kurssi ei ala, olen harkinnut kääntymystä esim. Ruotsissa tai jossain muussa maassa. Olisiko kellään kokemuksia kääntymisestä jossain muussa maassa, jso samanaikaisesti kuitenkin asuu Suomessa? :) Miten esim. Tukholmassa prosessi etenee?
Kääntymisestä taas :)
Jewish soul
291151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
tässä prosessissa on missä päin tahansa poistaa ensin esinahka. Tämän jälkeen sinut kyllä hyväksytään käännynnäiseksi.
Yhteystiedot löydät netistä.
Onko se niin pakonomaista?
Roomalasikirje 2:
11. Sillä Jumala ei katso henkilöön.
12. Sillä kaikki, jotka ilman lakia ovat syntiä tehneet, ne myös ilman lakia hukkuvat, ja kaikki, jotka lain alaisina ovat syntiä tehneet, ne lain mukaan tuomitaan;
13. sillä eivät lain kuulijat ole vanhurskaita Jumalan edessä, vaan lain noudattajat vanhurskautetaan.
14. Sillä kun pakanat, joilla ei lakia ole, luonnostansa tekevät, mitä laki vaatii, niin he, vaikka heillä ei lakia ole, ovat itse itsellensä laki
15. ja osoittavat, että lain teot ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä -
16. sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, minun evankeliumini mukaan.
17. Mutta jos sinä kutsut itseäsi juutalaiseksi ja luotat lakiin ja Jumala on sinun kerskauksesi
18. ja tunnet hänen tahtonsa ja, opetettuna laissa, tutkit, mikä parasta on,
19. ja luulet kykeneväsi olemaan sokeain taluttaja, pimeydessä olevien valkeus,
20. ymmärtämättömien kasvattaja, alaikäisten opettaja, sinulla kun laissa on tiedon ja totuuden muoto:
21. niin sinäkö, joka toista opetat, et itseäsi opeta; joka julistat, ettei saa varastaa, itse varastat;
22. joka sanot, ettei saa tehdä huorin, itse teet huorin; joka kauhistut epäjumalia, kuitenkin olet temppelin ryöstäjä;
23. joka laista kerskaat, häväiset lainrikkomisella Jumalaa?
24. Sillä "teidän tähtenne Jumalan nimi tulee pilkatuksi pakanain seassa", niinkuin kirjoitettu on.
25. Ympärileikkaus kyllä on hyödyllinen, jos sinä lakia noudatat; mutta jos olet lainrikkoja, niin sinun ympärileikkauksesi on tullut ympärileikkaamattomuudeksi.
26. Jos siis ympärileikkaamaton noudattaa lain säädöksiä, eikö hänen ympärileikkaamattomuutensa ole luettava ympärileikkaukseksi?
27. Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.
28. Sillä ei se ole juutalainen, joka vain ulkonaisesti on juutalainen, eikä ympärileikkaus se, joka ulkonaisesti lihassa tapahtuu;
29. vaan se on juutalainen, joka sisällisesti on juutalainen, ja oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä, ei kirjaimessa; ja hän saa kiitoksensa, ei ihmisiltä, vaan Jumalalta.
ihan mitä vaan :)
>>>UT:sta
voi löytää 16.6.2008 klo 08.25
ihan mitä vaan :)
sillä UT on lähinnä "kootut teokset" - missä manipulointi näyttää todella vahvasti kyntensä. Jos tutkit kirjoituksia edes hiukan paremmin - niin huomaat kuinka esim. evankeliumit ovat aivan ristiriidassa keskenään, ym... ym...
Kaikki on "väännetty" ja "käännetty" vain kristinuskon sopivaksi. UT:lla ei ole mitään todellista VT:n kanssa.
todella ole mitään yhteistä.UT on kristinuskon kirja ja VT juutalaisuuden.Nämä kaksi uskontoa ovat eri mieltä kaikesta oleellisesta. Toinen uskonto ei valaise toista, ne puhuvat täysin eri asioista, eri käsittein eri päämäärin.
>>>UT on lähinnä "kootut teokset" - missä manipulointi näyttää todella vahvasti kyntensä. Jos tutkit kirjoituksia edes hiukan paremmin - niin huomaat kuinka esim. evankeliumit ovat aivan ristiriidassa keskenään, ym... ym...
Kaikki on "väännetty" ja "käännetty" vain kristinuskon sopivaksi. UT:lla ei ole mitään todellista VT:n kanssa.
>>ei UT:llä ja VT:llä
rasismia vastaan 16.6.2008 klo 19.19
todella ole mitään yhteistä.UT on kristinuskon kirja ja VT juutalaisuuden.Nämä kaksi uskontoa ovat eri mieltä kaikesta oleellisesta. Toinen uskonto ei valaise toista, ne puhuvat täysin eri asioista, eri käsittein eri päämäärin.
>> -sinun diagnoosisi on huono. Evankeliumit eivät ole ristiriitaiset keskenään. Olen tutkinut Raamattua 25v ja jotain nähnyt sieltä.
edes hengellisessä mielessä.
VT kertoo vain Hänestä - kun taas UT kertoo jostakin muusta......
että jaksatte jauhaa aina samaa, mitä teette täällä kun ei se sana mene perille, ei kumpaankaan suuntaan
eikö jo siitä tajua että yhteyttä ei ole
jästipäitä riittää
ehkä jonakin päivänä tajunta aukeaa....
eihän ne muuten tulisi tänne yhä uudelleen ja uudelleen..
kiinnostusta riittää - mutta ei ymmärrystä - ja senpä vuoksi tällaisia keskusteluja käydään... jotta jokainen saisi edes hitusen totuutta omaan sisimpäänsä... kuoret ovat joskus titania....
kun tarpeeksi Tooraa lueskelee.
Sitten vihdoin tajuaa ,että Jumala ei voi olla ihminen,eikä aurinko,eikä..
>>>ei UT:llä ja VT:llä
rasismia vastaan 16.6.2008 klo 19.19
todella ole mitään yhteistä.UT on kristinuskon kirja ja VT juutalaisuuden.Nämä kaksi uskontoa ovat eri mieltä kaikesta oleellisesta. Toinen uskonto ei valaise toista, ne puhuvat täysin eri asioista, eri käsittein eri päämäärin.
Israelin pelastaja ja kuten VT sanoo, ketään muuta ei ole. UT on yksin kristinuskon kirja, ei juutalaisten, hindujen tai muslimien, joten suotta sitä tässä lainaat.
Messias ei ole vielä tullut, jos olisi et sinäkään tyrkyttäisi täällä Jeesusta, messiaan tultua maailmassa vallitsee rauha eikä kukaan käännytä juutalaisia, koska kaikki tuntevat YHWH:n. Messiasta ei kenenkään tarvitsekaan tuntea edes kun hän tulee, hänhän on ihminen jolla on tärkeä tehtävä, mutta joka itsessään persoonana ei ole millään tapaa tärkeä. Kristinusko on tehnyt voideltuna olemisesta jotenkin jumalallisen asian- Jumala voitelee, valitsee, mutta voideltu ei ole Jumala.Tässä yksi pääeroista juutalaisuuden ja kristinuskon välillä, kristinusko loi aivan uuden opin messiaasta ja jumalasta.Juutalaisuus pitäytyy omassaan.
emme jaksa väitellä kanssasi - sillä emme koskaan tule kumartamaan väärää Jumalaa.
On olemassa VAIN HÄN. Ei KETÄÄN muuta. VAIN HÄN.
Luojamme.
one soul - one heart.
>>>On olemassa VAIN HÄN. Ei KETÄÄN muuta. VAIN HÄN.
Luojamme.
tarkoitetaan - menisit tolaltasi.
piste.takaisin.
"Miksi ette kirjoituksia ymmärrä?" juutalaisethan juuri ymmärtävät. Syntyneellä lapsella oli teoforinen nimi joka ylisti YHWH:ea, mutta lapsi ei ollut jumala. Onko maailmassa muuten rauha, onko koskaan ollut? Ei koska YHWH:n lupaama ihminen jonka tehtävä on tuoda rauha ei ole vielä tullut.Ei vauvoja silti kannata ruveta palvomaan tai julistaa niitä jumaliksi.
Israelin Jumala on yksi, ei kolme tai sata yksi, tässä on suurin ero juutalaisuuden ja kristinuskon välillä, kuilu joka on ylittämätön.
olen vakaasti tutkinut useita uskontoja, ja ainoa uskonto joka on kestanyt kaikki koetukset on judaismi tai messiaaninen juutalaisuus.
Mina tulen konvertoitumaan siihen. Siella saat oikeaa opetusta.
http://www.betemunah.org/
elama tulee olemaam toisenlaista, mutta tiedan etta se on ainoa oikea uskonto. Piste.
käsivarteesi vai roskiinko Hänet heität? Etkö näe Häntä sydämessäsi?
kaikkein vähiten muiden uskontojen jumalkuvitelmia. Pidä vaan Jeesus,. minulle hän ei kelpaa eikä hän ole VT:ssä, eläessään hän kaiketi yritti olla hyvä juutalainen niin kuin hän asian näki.En kuitenkaan pidä oikeana sitä miten hän kohteli omaa perhettään, vastustajiaan tai ei-juutalaisia.
itse Hänestä liittyen tekstiin. Hän on Ihmeellinen Neuvonantja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen Isä, Rauhan Ruhtinas. Ei kaiketi näin keskeistä Immanuel Poikaa voi sivuuttaa juutalaisuuskaan "muinaisena lapsena" koska Hän on myös "Iankaikkinen Isä"?
Minun mielestäni siinä yhdistetään taitavasti juutalaisten rabbien ja UT:n tekstejä.
Mielenkiintoista siinä on Noalaisuuden aika tarkka kuvaus ja minunkin omaksumani ajatus alkukirkon käskyjen noalaisesta luonteesta ei -juutalaisille.
Noissakin teksteissä(kopioitu juutalaisista lähteistä?)kuvataan noalaisuuden väliaikaista luonnetta ja juutalaiseksi kääntymisen tärkeyttä.
Kuitenkin juutalainen ei tarvitse Jeesusta Jumalaksi,eikä kadonneeksi messiaaksikaan.
Juutalaisuus ei tarvitse kristinuskoa mihinkään,mutta ei -juutalainen tarvitsee juutalaisuutta noalaisuuden tai juutalaisuuteen kääntymisen puolesta.
Kristinuskolla on arvonsa Tooran kirjoitusten levittämisen osalta,mutta se on käsittänyt väärin alkuperäisen noalaisuuden ja juutalaisuuden levittämisen idean.
Ainoa toimiva ja aito messiaaninen liike tänä päivänä on Chabad,jota siteerataan tuollakin antamallasi palstalla.
Outoa ,että välillä messiaaniset kristityt mollaavat kabbalismia ,mutta tällä saitilla sitä käytetään hyväksi todistamaan Jeesusta joksikin ihmeolennoksi,en saanut oikein selvää miksi???
Kolminaisuus siinä kielletään ja jotenkin Jeesuksen Jumaluuskin(koska juutalaiset eivät siihen tule uskomaan)
Mitä tämä tarkoittaa? oliko Jeesus tämän mukaan ihmeitä tekevä juutalainen saarnaaja,kabbalisti?
Mielenkiintoista ,koska olen siitä joskus kirjoittanutkin täällä.
silloin kun Jesaja lupasi, merkiksi hallitseavalle kuninkaalle siitä että ei pidä liittoutua Damaskon kanssa. Profeetta oli ulkopoliittinen realisti, toisin kuin kuningas.
Mitä Jeesukseen tulee hänen nimensä kai on Jeesus eikä hän elänyt Jesajan aikaan ennen eksiiliä. Muutoinkaan en ymmärrä miksi ketään ihmistä pitäisi palvoa, juutalaisuus nimenomaan kieltää sen ja tyhmäähän moinen onkin. Messiastakaan, kun hän tulee, ei saa palvoa, vain YHWHea saa palvella ja rukoilla. Kuten sanoin, pidä sinä vaan Yehsua-jumaluus, ei juutalaisuus vastusta muiden jumalia vaikka uskoo että ne aikanaan turhina häviävät.
Siis Herran enkeli jae 20 ilmoitti, että tälle Jeesukselle, joka 'vapahtaa kansansa heidän syneistään' on annettava nimeksi myös Immanuel; jae 23. Porfeetan ilmoitus "Herran sanana ja Herran enkelin sanat" - sinun sanojasi vastaan?