Hieno aate tässä vasemmiston ja oikeiston välillä. Ihan kuin tallaisi kultaista keskitietä.
Olemme pienen ihmisen puolella, mutta emme yhtä rähmällämme heidän suuntaansa kuten punikit ja persut ovat. Emme ole siis riippuvaisia heistä, mutta otamme toimissamme heidätkin aina huomioon.
Olemme myös yrittäjäystävällinen puolue ottaessamme yrityksienkin etuja huomioon, vaikka emme olekkaan yhtä umpikapitalistisia kuten sisarpuolueemme Kokoomus. Pääministeripuolueena suitsimme Kokoomuksen yltiökapitalistisia ideoita parantaa yritysten asemaa heikentäen työväen asemaa samalla täysin tietoisesti.
Keskusta pitää huolta niin työväestä, yrittäjistä kuin maajusseistakin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kultainen_keskitie
Olemme pienen ihmisen puolella, mutta emme yhtä rähmällämme heidän suuntaansa kuten punikit ja persut ovat. Emme ole siis riippuvaisia heistä, mutta otamme toimissamme heidätkin aina huomioon.
Olemme myös yrittäjäystävällinen puolue ottaessamme yrityksienkin etuja huomioon, vaikka emme olekkaan yhtä umpikapitalistisia kuten sisarpuolueemme Kokoomus. Pääministeripuolueena suitsimme Kokoomuksen yltiökapitalistisia ideoita parantaa yritysten asemaa heikentäen työväen asemaa samalla täysin tietoisesti.
Keskusta pitää huolta niin työväestä, yrittäjistä kuin maajusseistakin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kultainen_keskitie
Vastaukset 13
Vanhimmat
HOHOHOHAHAHAAAAAAH
muista köyhiä työttömiä, kuten eivät ole muistaneet muutkaan puolueet..
vamme.
Työllisten määrä sen kun kasvaa jatkuvasti.
Työtön ja työkyvytönkään ei nälkään kuole, jos käyttää viisaasti korvausrahansa eikä juo, pelaa, polta tai tuhlaa rahojaan turhuuksiin. Ryyneihin rahat riittävät ja leipäänkin myös, mutta ei niillä ole tarkoituskaan kustantaa ryyppäämistä, tupakoitsemista, uhkapelejä tai muita turhuuksia. Jokin roti se pitää porstuvassakin olla.
"Jokin roti se pitää porstuvassakin olla."
Joka itsensä ylentää, se alennetaan, sanotaan sanassakin.
jatkuva ja automaattien tukeminen julkisista varoista muuta on kuin punaista meininkiä - sosialismia? Ei minusta mikään ylpeydenaihe. Vapaa maatalousmarkkina vain ainakin EU-alueelle. Sitä työtä osataan tehdä entisissä itäblokin maissakin, jotka nyt ovat EU:ssa. EU valvomaan tuotteiden laatua.
osa!
Sotilas marssii vatsallaan ja muutenkin kriisitilanteissa pitää olla huoltovarmuus myös elintarvikkeiden osalta mahdollisimman korkea.
Mielestäni maatalouden tukemisen voisi siirtää hoidettavaksi puolustusbudjetista suoraan, kun niin lähellä se on maanpuolustusta ja kriisivalmiuden ylläpitoa!
Sosialistit alkoivat aikoinaan maksamaan osan maataloustuotteiden hinnoista suoraan viljelijälle. Näin viljelijät pakotettiin myymään tuoteitaan keinotekoisen alhaisin hinnoin seuraavalle portaalle elintarvikeketjussa. Alennus siirtyin näin aina kuluttajahintoihin asti.
Maataloustuet ovat osana maailmanlaajuista elintarvikepolitiikkaa missä enemmän ja missä vähemmän. Suomi ei voi siitä yksin irtaantua vaarantamatta omaa huoltovarmuutta ja maataloustuotteiden omavaraisuutta. Maataloustuotteita voisi verrata energiaan, jota pyritään tuottamaan oman maan rajojen sisällä mahdollisimman paljon, jotta emme olisi riippuvaisia ainoasta vihollisestamme eli Venäjästä. Ainut mahdollinen sotavihollinen tulee idästä ja on täysin selvää, että Venäjän hyökätessä he katkaisevat kaiken energian toimituksen omista voimaloistaan Suomeen.
Maataloustuista tullaan luopumaan maailmanlaajuisesti ja markkinatalous tulee vielä olemaan maataloudenkin tulevaisuus. Sitten viljelemme puhtaasti sitä, mistä saamme parhaimman hinnan. Siitä huolimatta on huolehdittava, että olemme mahdollisimman omavaraisia elintarvikkeiden tuottajia jo pelkästään huoltovarmuuden varmistamiseksi. Toimitukset ulkomailta loppuvat pian, kun Venäjä hyökkää Suomeen ja kriisitilanteessa ei polkaista maataloutta uudelleen käyntiin, jos se on päästetty rapakuntoon!
Mistä siihen rahat? MISTÄ RAHAT OTETAAN !
onko kaikki kepulaiset tuollaisia puoluefasisteja???
"kuin itseään pettäisi" on körpäköiden tunnuslause.Körpäkkä=kepulisti.
Uskollisuus on näet in!
hööhöhöhöhööhöhöhöhöhööhöhöhöhööhöhöhöhöhö
On surkuhupaisaa törmätä aina ja kaikkialla samaan ilmiöön;järkevien ja tosiasioilla perusteltavissa olevien argumenttien puutteessa tulee pelkkää mökellystä. "Voi juma mikä koomikko"-otsikon kirjoittaja kyllä tekee itsestään, tosin hieman kyseenalaisen koomikon. Ehkä srullisen hahmon ritarin?
Älykkäimmilläänkin tällaiset kommentoijat pystyvät vasta-argumenteissaan "sähän oot kommunisti"-tyyliseen heittoon. Jos jotain haluaa sanoa, pitäisi olla sanottavaa...
ennen vaaleja on sopiva sloagan keskustalaiselle ideologialle.
Olemme kahden taantumuksellisen puolueen välissä,emme edellä mutta emme myöskään jäljessä kilpailijoistamme.