Onko tietoa, menevätkö Kirkon ulkomaanavun kautta toimitettavat ”toisenlaiset lahjat” tosiaan perille? Miten kaivot, uunit, huussit jne. toimitetaan kohdemaihin? Pystyykö ulkomaanapu valvomaan, että apu menee tarvitseville, eikä vain välikäsille?
Vai käykö toisenlaisille lahjoille samoin kuin kehitysavulle, että se valuu tyhjyyteen tai että se paksuntaa vain paikallisen eliitin rahapussia?
Vai käykö toisenlaisille lahjoille samoin kuin kehitysavulle, että se valuu tyhjyyteen tai että se paksuntaa vain paikallisen eliitin rahapussia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
mahdollista "Kankkulan kaivoon", eikä mikään ole siellä kohentunut, niin uskotko ihan sinisilmäisesti, että näistä nykypäivän lahjoituksistakaan mitään hyötyä olisi? Ilman muuta niistä hyöty jonkun omaan taskuun menee. Korruptio rehottaa... Jopa norsuaidoista viedään langat...
http://www.toisenlainenlahja.fi/
Olisi tosiaan kuulla paikan päällä olleilta, kuinka tuo toimii?
Lahjat menevät kyllä perille!
Suomesta ei lähetetä kehitysmaihin kaivoja tai huusseja, vaan ne hankitaan paikanpäältä, mikä on paljon järkevämpää. Jos ostat esimerkiksi koulupuvun, raha käytetään koulutuksen tukemiseen jossakin kuan toimimassa kehitysmaassa. Kuan nettisivuilta (www.kua.fi) löytyy tieto siitä, miten suuri osa lahjoituksista menee perille ja millainen osa käytetään toimintaan kotimaassa ja yleishallintoon. Viime vuonna 85% Kuan varoista käytettiin avustustoimintaan ja 15% toimintaan kotimaassa ja yleishallintoon. Eli jos ostat koulupuvun viidellä eurolla, yli neljä euroa menee suoraan perille avustuksena, eikä se jää välikäsiin. Kirkon ulkomaanapu toimii kohdemaissaan paikallisten järjestöjen (mm. luterilaisen maailmanliiton) kautta ja toiminta on hyvin organisoitua ja valvottua.
Toisenlainen lahja on mahtava idea ja apu todella menee perille. Itse olen kohdannut ihmisiä, joiden koko elämä on muuttunut esimerkiksi kuuden kanan tai koulupuvun ansiosta.
Voi että ottaa päähän, kun lahjoittaa tekstarilla 60e esim. nyt Kiinaa, niin kun tulee puh.lasku, siitä näkee, että valtio nappaa siitä veroja 10,84euroa. On kyllä aika törketä, pitäisi kyllä kertoa tiedoitusvälineissä tästä valtion kahminnasta.
SIIS MUN 60E:sta MENI AVUSTUKSEEN 49,27EUROA