Oma polttoainetuotanto menopeleihin!

Sähköautot mahdollistavat oman polttoainetuotannon niille. Autojen akut on kuin tehty vaihtuvatuotantoisten uusiutuvien energioiden varastoksi!

Aivan varmasti monikin, jolla siihen on mahdollisuus, miettii jo nyt tuuli- ja aurinkoenergian hyödyntämistä autonsa polttoainetuotannossa. Pieni vesivoimala olisikin jo kultakimpale siinä - osuuskunnalle sopiva.
5727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sama se on mihin sitä käytetään. Kysymys on siitä mitä se maksaa verrattuna töpselistä tulevaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Oma sähköntuotanto vaikka vain auton menoveden tuottamiseksi on erinomainen asia verkkosähkökatkostilanteissa ja kriisiaikoina, jolloin mm. ydinvoimalat suljetaan sotatilanteessa. Silloin tuotanto voi tosin joutua viranomaisten hallintaan, mutta edes sen mahdollisuus on hyvä asia.

    Normaalitilanteessa hintaero verkkosähköön verrattuna vaikuttaisi enemmänkin siihen, kuinka paljon ajetaan. Jos on mahdollisuus tuottaa sähköä itse. voi todennäköisesti ajaa enemmän, jolloin investointikustannukset per ajokilometri pienenee, ja rahaahan ei tarvitse kuitenkaan paljon käyttää ajamiseen.

    Äänestä

Muutaman neliön aurinkopaneeleiden ja pikku tuulimyllyjen tuottamalla energialla ei sähkömobiili montaa kilometriä kulkisi.
Mutta hei, sähköähän tulee töpselistä!!!

Äänestä
  • tällä hetkellä sähköautolla ajo ( polttoainekulut) n. 2 euroa / 100km.
    Odotan innolla ladattavan hybridin markkinoille tuloa vuonna 2009.

    Äänestä

  • Aloittaja

    muuten kirjoitti:

    tällä hetkellä sähköautolla ajo ( polttoainekulut) n. 2 euroa / 100km.
    Odotan innolla ladattavan hybridin markkinoille tuloa vuonna 2009.

    Tosi halpaa, ja kun osankin siitä polttoaineesta tekee itse, ei sähkön hinnankorotuksetkaan muuta kuin innostaa tuottamaan sitä lisää itse.

    Sähkömoottorit vaati myös vähemmän huoltoa kuin polttomoottorit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5836427 kirjoitti:

Sähköautot mahdollistavat oman polttoainetuotannon niille. Autojen akut on kuin tehty vaihtuvatuotantoisten uusiutuvien energioiden varastoksi!

Aivan varmasti monikin, jolla siihen on mahdollisuus, miettii jo nyt tuuli- ja aurinkoenergian hyödyntämistä autonsa polttoainetuotannossa. Pieni vesivoimala olisikin jo kultakimpale siinä - osuuskunnalle sopiva.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu