Olen suunnittelemassa blazerin ostoa. Kertokaa kokemuksia. Meinaan vanhempaa mallia. 6.2 dieseliä. Kerran olen ajanut ja se vei sydämen. Tietoa kaivataan.
Blazeri
Jenkittää
2502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä K5 tietoa.
Auto on vanha, ja ne ovat yksilöitä. Eli tarkista kone, vaihdelaatikko, hidasalue, ym.
Yleensä tyyppivika on takalasissa, eli takalasi ei laske/sulkeudu. Vika lasinnostimen moottorissa tai yleisemmin mekanismissa.
Ruostevikaa yleistäen juuri takaluukussa ja jonkin verran "lattiassa", ei rungossa.
Katso myös varusteiden toiminta, ilmastointi, sähkölasit, cruise ym.
Tarkista myös nelivedon toiminta. Ei saa tulla mitään ääniä neliveto päällä, vaikka kääntää jyrkän kurvin.(testaa hiekalla) Jos ääntää, etuvetarien ristikot ovat loppu. Jos täristää ajoissa neliveto päällä, vika mahdollisesti etukardaanissa.
6.2 on hyvä moottori, valitettavasti niilläkin alkaa olla jo ajettu aikas lailla.
1987 tuli 5.7 efi bensa, joka ei nyt niin ihan kauheasti syö bensaa. Ovat kylläkin manuaaleja miltei kaikki, mutta on autona hiukan voimakkaampi kulkuinen. Itse ostaisin 1987 tai uudemman bensakoneisen(vähemmän ajettuja/voimaa enemmän= diesel noin 140hv-bensa/efi noin 200hv.
Jos Blazer/Jimmy kiinnostaa, osta ehjä ja katsastettu.
Itsellä on hyviä kokemuksia monista Blazereista.
Kiitos tiedoista.
Osaatko sanoa minkä hintaisia on ton vehkeen alustan osat? Mites koneen osat?