Tätä ongelmaa on hankala selittää, mutta yritän jotenkin. Minulta on tämän vuoden aikana leikattu pois molemmat alaviisurit. Viimeinen leikattiin 13.5. Toinen parani ihan normaalisti jne, ja tämä viimeisinkin on siltä osin parantunut, että kuoppa on umpeutunut hyvin eikä kipuja ole.
Nyt on kumminkin alkanut vaivaamaan se, kun poistetun hampaan kohdalla ien on kova, ihan kuin sieltä tulisi kohta joku luu läpi. Normaalistihan ien on melko pehmeää jne, mutta peilistä katsomallakin näkee selvästi että tässä kohdassa ien on koholla ja tuntuu että iho luun päällä on ohut ja luu tulee kohta esiin. Kielellä ja sormellakin kokeilemalla tuntee luun törröttävän selkeästi. Välillä se on kipeä ja aristaa varsinkin hampaita pestessä.
Mitä tämä on? Onko sinne voinut jäädä hammasta? Vai voiko tällainen olla normaalia ja tasoittuu ajan kanssa? Ajattelin kysellä kokemuksia täältä ennen kuin käännyn hammaslääkärin puoleen. Kannattaako odotella?
Ongelma viisaudenhampaan poiston jälkeen
2
6449
Vastaukset
- outo juttu,
Minulle kerran hammaslääkäri (entinen hammaslääkärini) selitti, kun hän yritti repiä leukaluusta hammasta pois, että juuret voi jäädä sinne ja hampaan paloja, mutta ne nousee sieltä sitten joskus viikkojen/kuukausien jälkeen. Pidin tätä vähän outona, että miten ne ikenen läpi tulee ja pidin outona että hän yrittää repiä takimmaista hammasta minulta irti, ilman että ottaa edes kuvia. Menin toiselle hammaslääkärille ja hän sanoi, että kyllä pitäisi poistaa kerralla kaikki. Ja kun otettiin kuvat niin hammas pitikin leikata, koska juuret oli niin kiemurat ja toisen hampaan alla. Sulla varmaan on jäänyt niitä osia sinne ja pukkaavat nyt ulos. En tiedä miten ne sieltä tulee, ikenen läpihän ne sitten puskee vai jääkö sinne alle ja voiko jonkun tulehduksen aiheuttaa, kannattaa varmaan kysyä hammaslääkäriltä!
- Wuokko
Monesti jää jotain muruja hampaasta tai hammasta irrottaessa ympäröivästä leukaluusta irtoaa pieniä paloja jotka ajanmyötä tulevat ikenen läpi. Ei aihetta huoleen. Jos häiritsee hammaslääkäri voi ottaa häiriön aiheuttajan pois. Pieni viilto ikeneen ja pala/ muru on poissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt243737Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.421859Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö251139- 671068
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321029Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251026Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä41913Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173841- 56793
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12723