Eli sain 3 palovammaa kiukaasta, kun liukastuin ja osuin siihen. Palovammat sijaitsevat reiden sivulla ja takana. Pari tuommoista pientä, n.peukalon kokoista vammaa. Sitten on tuo isoin, n.11cm pitkä ja korkeimmasta kohdasta n.4 korkea oleva vamma. Siinä on myös iho auennut n.4 sentin matkalta, se märkii ja on kipeä. Puhdistin haavan ja levitin basibactia tulehduksen varalta. Se vaan on aika kipeä haava, jalassa kun on niin liikkuminen tekee kipeää. Kylmää veden alla pidin onnettomuuden sattuessa, seuraavana päivänä ei pahemmin kipua ollut, mutta nyt kolmantena alkoi koskemaan. Mitä pitäisi tehdä? Pitäisikö mennä lääkärille? Jos menen lääkäriin, menenkö päivystykseen vai? Päivystyksessä en ole käynyt niin en tiedä miten se toimii.
Kiitos.
Kiitos.
Vastaukset 2
Vanhimmat
palovamma ja vielä tulehtunut, niin kannattaa käydä näyttämässä. Soita sinne terveyskeskuksen ajanvaraukseen ja kysy mitä tehdä. Joskus menee niinkin, että saat ajan terveydenhoitajalle, joka katsoo haavan, antaa ohjeita sen paikallishoidosta ja sopii tarv. kontrollikäynnin, ja konsultoi lääkäriä tarv. jos tykkää, että haava on sen verran paha, että pitää lääkärille näyttää. Yleensä lääkärin saa pistäytymään terveyskeskuksessa helposti, hoitaja pyytää sitä käväisemään katsomassa haavaa oman vastaanottonsa välissä.
Olen nyt laittanut noita rasvalappuja ja siteenpäälle, puhdistanut tietenkin ensin. Kivut ovat pienentyneet paljon, nyt sattuu vain jos se kohta osuu johonkin. Äiti neuvo, että jos kuume nousee (tulehduksen johdosta) niin heti päivystykseen. Mutta ei ole kuumetta tuntunut. Katsoo nyt paranisiko tuo haava tuosta itsestään.