Jos te ryssitte minun juhannusmatkani, lupaan ja vannon että hidastelen teidän edessänne loppuvuoden jokaisessa ylämäessä mitä tästä maasta löytyy!!
Tästä saadaan hyvä tekstiviestikampanja meille normaaleille autoilijoille.
t: nm 20 km/h ylämäkeen
Tästä saadaan hyvä tekstiviestikampanja meille normaaleille autoilijoille.
t: nm 20 km/h ylämäkeen
Vastaukset 8
Vanhimmat
että jos se sinun kirppusi painaa 1000kg ja ajat edellä 20km/h ja takaa tulee yhdistelmä jolla painoa 30000kg niin paina reilusti jarrua, kyllä se pysähtyy ennen sinua....
vittuakos sitä ylämäkeen jarruttelemaan oli sitä painoa sitten tai ei
Anna tukeni hidasteleville rekkakuskeille, näyttäkää kerrankin että onko teistä mihinkään vai jääkö tämä rakka hidastelu hampaattomien akkojen höpinäksi.
Minun juhannuliikennettä rekat eivät haittaa yhtään.
Suomen kuljetus ja logistiikka ry Skal eli entinen Kuorma-autoliitto sanoutuu irti liikenteen häiritsemiskampanjasta. Järjestön puheenjohtaja Ahti Myllys arvioi, että miljoonan ihmisen juhannusmatkan pilaaminen veisi kuljetusalalta nopeasti kansalaisten tuen.
Samoilla linjoilla on Auto- ja kuljetusalan työntekijäliiton AKT:n puheenjohtaja Pekka Räty.
Myöskään liittoihin kuulumattomilla autokuskeilla tai yrittäjillä tuskin on halua madella. Asiakkaat odottavaat tilauksiaan ja kuskeillakin on kiire perheidensä luo juhannuksen viettoon.
Koko mielenilmausta ei ole. Se on pelkkää mielikuvitusta.
Normaalikansalaisilta ei kuljetusala saa minkäänlaista tukea koskaan eikä missään tilanteessa. Suomalainen on tyytyväinen, kun kuljetukset tapahtuvat nopeasti, huomaamattomasti ja halvalla. Suurin osa suomalaisista ei tiedä mitään koko kuljetusalasta, eikä heitä kiinnostakaan tietää, osa ei tiedä koko kuljetusalan olemassaolosta. Tuotteet vain ilmestyvät kauppohin, mutta jos eivät ilmesty, syyllinen löytyy kyllä nopeasti.
Hlökohtaisesti minua ei ihan hirveästi kiinnosta maksaa kaikkien itsensä kuseen järjestäneiden yritysten tukeminen verovaroin. Nythän on loppujen lopuksi kyse mistään sen kummemmasta kuin kuljetusalan kyvyttömyydestä hinnoitella palvelunsa oikein. Ei tällaisesta turoilusta pidä palkita... silloin tilanne ei korjaannu ikinä.
jep. On uusavutonta meininkiä: ensin perustetaan firma, sitten hinnoitellaan itsensä pieleen, sitten huudetaan valtiovaltaa antamaan verorahaa heille. Idiootteja! Jos kaikki firmat olisivat samanlaisia, ei valtiolla olisi lainkaan rahaa mihinkään muuhun. Eikös valton tukema yritystoiminta kuulu sosialismiin, ei normaaliin markkinatalouteen?
Purkakaa sopimukset, hinnoitelkaa ajonne kulujen mukaan, kyllä se firman kassa siitä kohenee. En minäkään suostu tekemään palkkatyötä ilmaiseksi, en, vaikka työantaja siihen suostuisi ilomielin.
Jos on kerran hinta poljettu alas, vaikea sitä on yhtäkkiä ylös saada. Mutta vaikeaahan se on, kun aina on ollut joku, joka ajaa halvemmalla jos et itse suostu hinnasta tinkimään. Nyt se sitten kostautuu.