yleinen kristillinen tapa Karjalassa aikoinaan. Onko se ollut sitä koskaan koko Suomen alueella?
siementen siunaaminen
on ollut
4298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
matriarkaatin aikana. Pohjautuu luonnonuskontoihin josta se on siirtynyt kristillisyyteen. Katolisissa maissa vuoden kiertokulku huomioidaan erinäisinä juhlina. Luterilaisilla en tiedä olleen tätä perinnettä. Ortodokseilla luultavasti on ollut.
"Minä kylvän kyyhättelen Luojan sormien lomitse, käen kautta kaikki vallan!"
joka kevät. Mukana luterilainen ja ortodoksinen pappi. Joka pitäjässä näitä tehdään, itsekin olen joskus ollut katsomassa. Eli siunataan symbolinen "touko", tuodaan paikalle esimerkiksi vertauskuvallinen koppa jyviä.
Tavan elvytti kaiten joskus 80-luvun alkupuolella Liperin eläköitynyt luterilainen kirkkoherra Heikki Savola, joka on toiminut Eläkeliitossa, rituaali on järjestön puuhaama.
Sinänsä kaunis ele. Siemenet jos mitkä kannattaa siunata. Sanokaa minun sanoneen, mutta nälänhätä ei kolkuttele kaukana länsimaistakaan.
Vielä meidän eliniällä on huutava pula ruuasta ja vedestä esissä kun ilmaston ääri-ilmiöiden myötä tulee katovuosia ja maaperän aavikoituminen, saastuminen ja eroosio etenee.
Itsekin peltoviljelyä harjoittaneena ymmärrän hyvin, miksi vanha kansa puhui Jumalan viljasta. Kasvu ja sato ei ole itsestään selvyys.
Tänä keväänä ja alkukesästä olen yksin kappalein lukien nähnyt viisi kimalaista tai mehiläistä, osa selvästi sairaita viimeisiään potkiskellen.
Huolestuttavaa.