Aloitteleva karavaanari

Minkälainen pistoke uusissa vaunussa (esim.hobby 560 kmfe)on, tarvinko jonkunlaisen adapterin auton vetokoukun pistorasiaan?? Useissa keskustelupalstoissa törmäsin kaiken maailman keskusteluihin vaunun akun lataukseen ajon aikana jollakin suorakytkennällä.
Pitääkö uuteen vaunuun tilata erikseen 12V:n sähköjärjestelmä, vai tuleeko vakiona (esim. saksata tilatu vaunu)?
52140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Juu,
pistokkeita on todellisudesta EU-alueella neljää tyyppiä, joista Suomessa lähinnä käytössä

- perinteinen 7-pin
- jager 13-pin
- west 7/13-pin

Näistä ensimmäinen on yleisin, ns. perinteinen 7-pinninen. Valitettavasti perustoimintojen lisäksi ainoa vapaa yleiskäyttöinen liitin on nykyisessä standardissa varattu takasumuvalolle, joten sitä kautta ei pysty lataamaan vaunun akkuja tai käyttämään hyväksi muissakaan matkailuvaunun tarpeissa.

Heti kun haluat jotain enemmän, joudut menemään tyypillisiin autosähköliikkeisiin ja kyselemään semmoisen "paremman kuin se tavallinen seitsemänpinnisen" liittimen perään, ja luultavimmin tulet tutuksi jager-liittimen kanssa. Tämä liitin taisi ensimmäisenä tulla Mersuihin ja poikkeaa kaikista tavallisista liitäntäpistokkeista - liittimessä on 13 kosketinta, jotka eivät käy yksiin minkään muun perinteisen liitännän kanssa. Tähän liitintyyppiin tosin saa useista autotarvikeliikkeistä 13->7pin liitintä, joilla samalla saat hävitettyä valtaosan niistä lisäliitännän tuomista perustoiminnallisuuksista (pakkivalot, lataukset) siinä samalla kertaa.

Liitintyyppien uusin tulokas on ns. 7 6/West tai lyhyesti west-liitin, joka näyttää sisäkehältään tavanomaiselle ja yhteensopivalle 7-pin liittimelle, mutta ulkokehällä on 6 erillistä piikkimäistä lisäpinniä. Tämä liitin sopii hyvin yhteen vanhojen peräkärriliittimien kanssa, mutta tarjoaa samalla myös asuntovaunuissa tarvittavat lisäliitännät. Omassa vaunussa on west-liitin ja autossa jager-liitin. Onneksi löysin webbikaupasta välikappaleen, jolla jagerista tehdään 13 pinnistä westiä, eli kaikki tarvittavat toiminnot (jääkaappisähkö auton käydessä, lataus, tarvittaessa aina-autosta-virtaa, pakkivalot yms.) toimii toivottavalla tavalla. Samaten perinteinen peräkärrikin kulkee välikappaleella perässä ja ne perinteiset 7-pin liittimen mukaiset valot toimivat kuten pitävät.

Suomesta löysin pari webbiliikettä (mm. teohydrayli) jotka tuollaista täyteen-kytkettyjä 13 pinnisiä välikappaletta tarjoaa. Pirkanmaalla valitettavasti kahdeksan paikkakunnan autotarvikeliikettä ja karavaanaripistettä vain levittelivät käsiään käsittämättömän yli seitsemänpinnisen sähköpistokeasian kanssa.

Äänestä

on vakiona kaikissa vaunuissa. Toimii yleensä muuntajan kautta ja sen takia akku ja laturi ovat lisävarusteita.

Äänestä
  • "Toimii yleensä muuntajan kautta ja sen takia akku ja laturi ovat lisävarusteita."

    Jokaisessa näkemässäni vaunussa on ollut akku ja laturi vakiovarusteena.

    Miten saisit vessan toimimaan tienpäällä, jos vaunu olisi riippuvainen verkkovirrasta?

    Kaikki vaunun sähkölaitteet lukuunottamatta jääkaappia, lämminvesivaraajaa ja mahdollista lattialämmitystä toimivat akkuvirralla. Toki jääkaapin lämpötilan ylläpito toimii myös akkuvirralla, mutta kaiketi vetoautosta saatavalla.

    Kun ollaan verkossa, kyseiset laitteet eivät toimi ilman akkua. Lisäksi akku on oltava varattu, ts. ei saa olla ihan tyhjä.

    Äänestä

  • hobbyvaanari kirjoitti:

    "Toimii yleensä muuntajan kautta ja sen takia akku ja laturi ovat lisävarusteita."

    Jokaisessa näkemässäni vaunussa on ollut akku ja laturi vakiovarusteena.

    Miten saisit vessan toimimaan tienpäällä, jos vaunu olisi riippuvainen verkkovirrasta?

    Kaikki vaunun sähkölaitteet lukuunottamatta jääkaappia, lämminvesivaraajaa ja mahdollista lattialämmitystä toimivat akkuvirralla. Toki jääkaapin lämpötilan ylläpito toimii myös akkuvirralla, mutta kaiketi vetoautosta saatavalla.

    Kun ollaan verkossa, kyseiset laitteet eivät toimi ilman akkua. Lisäksi akku on oltava varattu, ts. ei saa olla ihan tyhjä.

    Vaunuissa on eroja sähköjen suhteen, esimerkiksi nykyisessä vaunussani ei ole akkua/laturia lainkaan. Kun vaunu on piuhan päässä toimii 12V laitteet vaunussa olevan kiinteän muuntajan sähköllä. Mutta ei ihan kaikki nekään, sillä muutama 12V sisävalo toimii vain silloin kun vaunun pistoke on kytketty autoon kiinni.

    Jääkaapissakin on kolme vaihtoehtoa, millä sitä voi käyttää:
    - kaasulla ( jolloin ei tarvita sähköä lainkaan)
    - 12V (syö sähköä runsaasti)
    - 230V "seinäsähköllä"

    Ajon aikana kaasukäytöllä "kaljat" pysyy parhaiten kylminä.

    Koska vaununi on paikallaan ollessaan aina seinäsähkön ulottuvilla, en ole ajatellutkaan asentaa akkua/laturia vaunuuni.

    Äänestä

Kysy myyjältä, Sieltä löytyy. Hinta n 30 euroa. Tarvikeliikkeet myy n 20.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pera kirjoitti:

Minkälainen pistoke uusissa vaunussa (esim.hobby 560 kmfe)on, tarvinko jonkunlaisen adapterin auton vetokoukun pistorasiaan?? Useissa keskustelupalstoissa törmäsin kaiken maailman keskusteluihin vaunun akun lataukseen ajon aikana jollakin suorakytkennällä.
Pitääkö uuteen vaunuun tilata erikseen 12V:n sähköjärjestelmä, vai tuleeko vakiona (esim. saksata tilatu vaunu)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu