Huonon lapsuuden jälkeen olemme sisarusten kanssa räpistelleet halki elämää (välillä huonosti ja välillä vähän paremmin). Nyt aikuisena oma tilanteeni on se, että nuorempi siskoni teki itsemurhan 2 kk sitten ja vanhempi yritti riistää itseltään hengen ja on nyt psykiatrisessa sairaalassa. Että näin. Kalliin hinnan saivat vanhempani maksaa siitä, etteivät osanneet olla vanhempia lapsilleen. Ja miksihän mun täytyy näin paljon joutua kärsimään? Vanhempani ovat vielä elossa. Että näin - kuinka kauan sitä näissä olosuhteissa jaksaa räpistellä?
elämää
painajaisessa
5797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
miten jaksaa, sillä itsellenikin elämä on todella tuskallista kamppailua, kiitos vanhempien osaamattomuuden ja kasvuympäristön raadollisuuden.
Mutta itseään voi auttaa opettelemalla itsetuntemusta. Mitkä asiat tuntuvat vaikeilta, mitä tunteita eri asiat synnyttävät, pyrinkö tukahduttamaan ja kieltämään häpeän, surun, oman heikkouden? Etten itse, eivätkä varsinkaan muut saisi huomata epätäydellisyyttäni. Koenko itseni arvottomaksi, ja jos niin miksi? Mitkä suojamekanismit lapsena oppi, joilla torjua hylkäämisen ja riittämättömyyden tunteet? Ehkä vieläkin niitä mekanismeja noudataa tiedostamattaan, mutta ne vain tukahduttavat ja murentavat elämänhalua. Enkö uskalla olla oma itseni, vai olenko kokonaan kadottanut oman itseni enkä tiedä millainen oikeastaan olen? Noihin kysymyksiin etsimällä vastauksia voi helpottaa omaa elämäänsä (ja sitä kautta ehkä muidenkin ihmisten) ja oppia hyväksymään itsensä epätäydellisenä ihmisenä, jollaisia kaikki me kuitenkin olemme.
Tuon lukeminen liikautti jotain sisällä. Kiitos.
Sivulliselta.
Tulostan viestisi - viisaita sanoja/oppeja täynnä:) Sen ainakin olen tajunnut, että en voi esittää mitään muuta vaan voin vain olla oma itseni - Kiitos!!
esimerkiksi tällä sivustolla on paljon ajattelemisen aihetta tarjoavaa luettavaa:
http://www.healingeagle.net/indexfi.html
Kaunis kiitos ihanasta linkistä.On tosi hienoa,että annat meille sureville tälläistä tietoa.Oikein Hyvää Juhannusta sinulle.