Jäätä löydetty marsista

Mars mönkijä Phoenix lander on löytänyt jäätä marsista.

"Sen on oltava jäätä," sanoi Dr Peter Smith

Löytö kaataa vaakakupin ehdotuksille, että vesi on lukittuna ikiroutaan vähän marsin pinnan alla.

Colonel Martin O'Mar
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7465419.stm

Jihuu, elämää marssissa.
4230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sen vaakakupin eikä kaataisi.

Jihuu, elämää marsissa.

Äänestä
  • nyt ollaan melkoisen varmoja että se on jäätä koska se suli 4:jän päivän aikana.

    Äänestä

lukenut Tars Tarkas nimisestä jeddakista olikos peräti vihreä ihonväri lisäksi punasia ja mustia. Porukoilla on useampi käsipari joten tapellessa on syytä olla tarkkana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäätäväpolte kirjoitti:

Mars mönkijä Phoenix lander on löytänyt jäätä marsista.

"Sen on oltava jäätä," sanoi Dr Peter Smith

Löytö kaataa vaakakupin ehdotuksille, että vesi on lukittuna ikiroutaan vähän marsin pinnan alla.

Colonel Martin O'Mar
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7465419.stm

Jihuu, elämää marssissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu