Talvisodan häpeärauha!

Oli järjetöntä tehdä rauha vaikka asevoimamme olivat lyömättä, Viipuria ei oltu menetetty, NL tahtoi rauhaa, ei olisi pitänyt suostua. NL pelkäsi lännen puuttuvan peliin, siksi heillä oli kiire rauhaan. Olisi pitänyt vaatia vanhoja rajoja tai jatkaa sotaa ja ottaa lännestä apua. Karjala menetettiin aivan turhaan!

Kun talvisodan rauhansopimusta eduskunnassa käsiteltiin vastusti sitä useat viisaat kansanedustajat. Joukossa oli mm. eräs Urho Kekkonen josta myöhemmin tuli presidentti...
9591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kun SINÄ et ollut tekemässä sitä.

Äänestä

loppuivat.Seuraava vaihe olisi ollut armeijan romahtaminen.

NL saneli rauhanehdot, joiden se katsoi todistavan selvää voittoa sodassa. Suomi jäi valtaamatta, koska länsivaltojen maihinnousu Norjaan olisi aiheuttanut uuden tilanteen Pohjolassa. Stalin ei halunnut Saksan ja länsimaiden aiempaa aktiivisempaa toimintaa Suomen lähialueilla.Uuden rajan voitiin selittää takaavan Leningtradin turvallisuuden. Suomi ehdittäisiin hoitaa myöhemminkin, kun "työrauha" olisi parempi.Talvisota leimattiin myöhemmin "rajaselkkaukseksi". Toisen Msodan NL katsoi virheelölisesti alkaneen Saksan hyökkäyksestä NL:on 22.6. 41.

Äänestä
  • Molotov puhui heti välirauhasta, ja historia antaa vastauksen asiaan että kyseessä todella olikin välirauha. Tosin hän myös mainitsee Moskovanrauhan "pysyvästi" ratkaisseen ongelmat Suomen ja Neuvostoliiton väliltä mutta kuitenkin KÄYTÄNNÖN toimet olivat aivan muunlaisia. Venäjä alkoi vaatia uhata sekä eristämään Suomea muusta maailmasta.
    Kannattaa lukea Paasikiven teos Toimintani Moskovassa ja Suomessa 1939 - 1941.
    Leningradin turvallisuus oli ollut keppihevonen talvisodan syihin, mutta Enson tehtaiden ryöstö mm. joka ei aluksi kuulunut Moskovan rauhan ehtojen mukaan venäläisille Stalin otti tehtaat väkivalloin Suomelta Moskovan rauhansopimuksesta välittämättä.

    Äänestä

  • Välirauha! kirjoitti:

    Molotov puhui heti välirauhasta, ja historia antaa vastauksen asiaan että kyseessä todella olikin välirauha. Tosin hän myös mainitsee Moskovanrauhan "pysyvästi" ratkaisseen ongelmat Suomen ja Neuvostoliiton väliltä mutta kuitenkin KÄYTÄNNÖN toimet olivat aivan muunlaisia. Venäjä alkoi vaatia uhata sekä eristämään Suomea muusta maailmasta.
    Kannattaa lukea Paasikiven teos Toimintani Moskovassa ja Suomessa 1939 - 1941.
    Leningradin turvallisuus oli ollut keppihevonen talvisodan syihin, mutta Enson tehtaiden ryöstö mm. joka ei aluksi kuulunut Moskovan rauhan ehtojen mukaan venäläisille Stalin otti tehtaat väkivalloin Suomelta Moskovan rauhansopimuksesta välittämättä.

    Kyllä talvisodan rauhan asiakirjat oli laadittu "pysyvä" muotoon ilman reunahuomautuksia väliaikaisuudesta.
    Se velvoitti molempia osapuolia nollaamaan vihantunteet.

    Äänestä

joka johti Suomen lammaslauman kokoontumiseen tiiviimmäksi samanaikaisen uudenlaisen tietouden migroituessa Suomeen mantereen tilanteesta, on historiamme kallis tavara ja tuotti Suomen taljalta kypsän Suomi neidon.

Valtion Väestönsuojelukeskus oli heinäkuussa 1938 saanut pukattua pienen taskukokoisen byrokratian tiivisteen, jossa uudenkaltaisten riskien summaus heijastui.Tämä oli presidentti K Kallion aikaa 1937-40.

Alkulause:
Puolustusvalmius asettaa nykypäivien yhteiskunnan toteutettavaksi paljon uusia, ennen tuntemattomia järjestelyjä ja toimenpiteitä.

Tässä Väestönsuojelun käsikirjassa II, osassa väestönsuojat, kerrottiin,että vanhan ajan roomalaisleirit, keskiajan ritarilinnat ja kaupungit muureineen ja kaivantoineen ja varustetuine yksityistaloineen hejastivat sitä käsittämistä, että sodankyntitaito on aina suuresti vaikuttanut rakennustekniikkankin.

Ja tästä sitten siirryttiin neuvomaan rakenteellista ilmasuojelua.

Suomen ministeritason johto oli suuresti vakuuttunut informaation jakamisen ja siviilipuolustuksen kehittelyn tärkeydestä, ja prioritoinneissa oli ehdottoman välttämätöntä pitää terveet miehet kotikylissään näissä rakenteellisissa varustelemisissa.

Äänestä

Totta on, että Viipuria ei oltu vielä menetetty, taistelujahan käytiin vasta Patterinmäellä melko lähellä Punaisenlähteen toria ja Torkkelia!
Toinen tosiasia on, että venäläiset olivat jo katkaisemassa Vilajoen-Säkkijärven kohdalta Hamina-Viipuri valtatietä. Oli kyse enää tunneista, kun Viipuri olisi jäänyt mottiin ja sen jälkeen venäläiset olisivat aloittaneetkin marssin Helsinkiin.

Äänestä

Olisi saatu komea legenda kun Talvisodan viimeiset laukaukset olisi ammuttu Tornionjoella ja ukot juosseet jäälauttoja pitkin Ruotsin puolelle.

Jotakin tosiaan harmittaa kun ei niin tehty. Oltaisiin varmaan sillä tavoin saatu Karjalakin itsellemme aina Äänistä myöten. Olihan karjalais-suomalainen neuvostotasavaltakin jo valmiiksi olemassa ja rajat melkein Uralilla.

Äänestä
  • neuvostotasavalta suunnitellut tosiaan laajentavansa rajansa myös poikki Pohjois-Ruotsin ja Pohjois-Norjan aina Lofooteille saakka. Vieläpä vedettäväksi Lofooteille saakka junaraiteet. Kuulut niihin marisijoiden joukkoon, joita sapettaa aatteen toteutumattomuus.

    Äänestä

  • Korpillahan näkyy olevan oikeitakin käsityksiä historiasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turhaa tehtiin kirjoitti:

Oli järjetöntä tehdä rauha vaikka asevoimamme olivat lyömättä, Viipuria ei oltu menetetty, NL tahtoi rauhaa, ei olisi pitänyt suostua. NL pelkäsi lännen puuttuvan peliin, siksi heillä oli kiire rauhaan. Olisi pitänyt vaatia vanhoja rajoja tai jatkaa sotaa ja ottaa lännestä apua. Karjala menetettiin aivan turhaan!

Kun talvisodan rauhansopimusta eduskunnassa käsiteltiin vastusti sitä useat viisaat kansanedustajat. Joukossa oli mm. eräs Urho Kekkonen josta myöhemmin tuli presidentti...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu