Etuoven mukaan Lapualla on 147 asuntoa myynnissä. Valinnanvaraa näyttää olevan runsaasti ja rakenteilla olevissa kohteissa näyttää olevan vielä paljon myymättä. Eikö jo voisi vähän toppuutella rakennusliikkeitä. Ei se ole enää kenellekään kiva, jos rakennetaan asuntomarkkinat tukkoon.
seuraako kukaan
rakentamismääriä
8788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ku pelekäät hinnannousun pysähtymistä.
hmisten reaalitulot eivät ole nousseet samassa suhteessa asuntojen hintojen ja korkojen kanssa, mikä pakostakin vaikuttaa asuntokauppaan. Jos on paljon asuntoja myymättä, asuntojen myyntiajat tietenkin pitenevät ja asuntojen hinnat alkavat laskea.
Hinnoissa on paljon laskun varaa koko Suomessa. Vuoden 2004 jälkeen on uudehkojen omakotikämppien hinnat nousseet EP:n alueella jopa 50.000 euroa. Harvalla on palkka noussut samassa suhteessa.
niitä on puuhattu edistyksen nimissä pohtimatta sen kummemmin asiallisisempia kysymyksiä.
niinku tykkää. Onneksi meirän (kaupungin) maksettavaksi ei tehdä kämppiä.
ja vastaa tekemisistään, eikä niinkuin edellisen laman aikana saimme kaikki osallistua joidenkin töppäilyihin.
vaikka en ole ostamassa enkä myymässä. On näet jo kauan ihmetyttänyt, miten tavallisilla pulliaisilla on varaa (ja järkeä) rakennuttaa näitä ökytaloja itselleen. On varmaan keksitty joku uusi silmänkääntö-aritmetiikka, jolla menot saadaan muutetuksi tuloiksi. Herkesin taas asiaa ihmettelemään, kun luin Taloussanomien laskelmia pitkän laina-ajan korkomenoista. Tulevat nykykoroilla nousemaan lähes asunnon hintoihin eli köyhäkaula maksaa asunnostaan jopa kaksinkertaisen maksun.
vielä lämmitykulut, kalustus ja siivous, niin voit jo alkaa pohtimaan noiten itselleen ylisuurissa taloissa asuvien mielenterveyttä, joista tulee vielä uhka koko yhteiskunnalle kunhan kulut realisoituu tosielämässä.