Miksi adventistit haastavat riitaa kaikkialla jonne he menevät esittämään harhaoppiaan?
Riidan haastettako?
uteljas
4103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
haastetaan ja aliarvioidaan muiden pyhien mielipiteitä.
Paholanen tuntee joukkonsa ja osaa vetää oikeasta narusta.
kun huomaavat olevansa väärässä niin monessa kohden, eikä heistä ole vastaajaksi.
Joka on oikeassa sellaista ei suututa mikään.
Joka on väärässä näkee kaiken riitaisena, eikä ole oikaisijaksi.
sunnuntaista levon päivää: Oliko Keisarille todella annettu kaikki valta maanpäällä ja taivaassa. Historian mukaan samainen Keisari antoi Jumalallisen valtansa oman aikansa Hengelliselle johtajalle Pääpiispalle. Eipä näissä touhuissa ollut Raamatun Jumalalla mitään sanan valtaa. Onhan tästä hengellisyydestä syntynyt ihan oma valtiokin joka on kooltaan maailman pienin, kuitenkin se on voimiltaan maailman mahtavin hengellinen valtio, Koska tämä valtio on kaikkien Kristin uskovien todellinen Jumaluus.
Tällä valtiolla on Keisarilta lahjana saatu Jumaluus. Tällä Jumaluudella ei ole mitään tekoa tämän Hebrealaisten Jumalan kanssa. Tämän valtiovallan Jumaluus piilee minä itse periaatteen takana ja koko oletettu Kristitty maailma kulkeen tämän mahdin talutusnarussa. Oli aikoinaan melko pieni oppositio jota on jäljellä vieläkin. He pitävät luotetumpana tuon Hebrealaisten Jumalan amtamia neuvoja ja kehoituksia. Tämä Barabbas niminen mies oli tähän oppositioon joutuneen pienen kansan hengellinen voima. Kreikkalaiset antoivat tälle Jumalalle nimen Jeesus.
Tämä hengellinen johtaja ei ollut omiensa joukossa kovinkaan suuressa suosiossa vaikka hän oli tullut tänne maailmaan etsimään oman nimikkokansansa kadonneita lampaita. Kansan johtajat tunsivat suurta antipatiaa tätä hengellistä jojtajaa kohtaan, että Tapatittivat tämän heidän oikean johtajansa suurena rikollisena, jonka täytyi Kärsiä mitä irvokkain ja julmin kidutus kuolema. Pilatus kysyy kummanko minä teille päästän. Päästänkö minä teille teidän kuninkaanne vapaaksi. Kansan johtajat saavat kansan raivon valtaan he huutavat meillä ei ole kunigasta vaan meillä on Keisari. He tunnustavat jo etukäteen Keisarin olevan heidän Jumala.
He vaativat Barabbaksen vapauttanista. ja he menevät huutaessaan aivan sekaisin huutaessaan Ristille naulaa tämä Joosua. pilatus taipuu kansan tahtoon ja Teloituttaa Joosuan kaikkein pahimmille rikollisille tarkoitetulla kuolemalla. Mikä ironia tässä onkaan takana. Tämä meidän tuntemamme Jeesus uhrattiin Rooman lakien mukaan Keisarille? Myöhemmin nämä Kristityt lähtivät hyvin ohjattuina palvelemaan Keisarin vallan alaista Jumaluutta. Näin ovelasti voi vastustava voma toimia oman voimansa puitteissa. Keisarille uhrattua pitävät nykykristityt Jumaluutensa huipentumana. Tämä kaikki on ylen outoa noin tavalliselle ihmiselle ajatekltavaksi. Ihmisten elämä kulkee ylen oudoissa ympyröissä. Tätä uhrausta on vaikea ymmärtää?!
1.Kor. 1:19. Onhan kirjoitettu: "Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi".
20. Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi?
21. Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
22. koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta,
23. me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
24. mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus.
25. Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset, ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset.